Az Agrárminisztérium múlt heti tájékoztatása alapján a 2019. kárenyhítési évben a termelõk eddig közel 550 aszálykárt jelentettek be, mintegy 24.000 hektár területre. (Az elmúlt év hasonló idõszakáig aszálykárra csupán 1 kárbejelentés érkezett 41 hektár területre.) Az aszálykár-bejelentéssel leginkább érintett megyék az Alföldön találhatók, a termelõi kárbejelentések elsõsorban az õszi vetésû szántóföldi növényeket érintik.
Közel két éve lépett hatályba az aszály kockázatának új definíciója. Az új meghatározás szerint aszálynak minõsül, ha a kockázatviselés helyén az adott növény vegetációs idõszakában harminc egymást követõ napon belül a lehullott csapadék összes mennyisége a tíz millimétert nem éri el. Vagy pedig ha az összcsapadék nem éri el a 25 millimétert harminc napon keresztül, és a napi maximum hõmérséklet legalább tizenöt napon át meghaladja a 31 °C-ot. Káreseményhez e két meghatározás valamelyikének kell teljesülnie, amit az Országos Meteorológiai Szolgálat adataival szükséges alátámasztani.
Az egyes növények vegetációs idõszakában felmerülõ, aszály miatti károkat – így az õszi vetésû növények kárait – csökkentheti az agrárkár-enyhítési rendszer, az állami támogatási rendszer elsõ pillére. Emlékeztetni kell azonban arra, hogy a kárenyhítési alapból csak abban az esetben kapja meg a termelõ a számára megítélt támogatás 100 százalékát, ha rendelkezik piaci növénybiztosítással is, amelyhez díjtámogatást vehet igénybe (második pillér). Ellenkezõ esetben csak 50 százalékos térítésre számíthat.
A díjtámogatási rendszer 2012-es bevezetése óta a gazdálkodók a támogatott körbe tartozó biztosítások díjának legfeljebb 65 százalékát utólagos támogatásként kaphatják vissza. A biztosítási díjtámogatás igénylése a Magyar Államkincstár e-ügyintézési felületén érhetõ el. A szankciómentes kérelembeadásra 2019. április 9. és 2019. május 15. közötti idõszak áll rendelkezésre.
A díjtámogatás éves keretösszegének 5 milliárd forintra emelése és a támogatási szerkezet egyszerûsítése mellett idén több csomag is módosult kedvezõen. A kilenc kockázatot tartalmazó „A” típusú biztosítási csomagba bekerültek a csonthéjas és héjas gyümölcskultúrák, így olyan gyümölcsökre is kérhetõ díjtámogatás, mint kajszi, õszibarack, cseresznye, meggy, dió, mogyoró, mandula. A „B” jelû konstrukció esetében a korábbi 5 kockázat helyett immár a 9 kockázat bármelyikére köthetõ biztosítás.
Mindennek köszönhetõen idén tovább emelkedhet a biztosítással védett termõterületek aránya.
Erre azért is növekvõ szükség van, mivel minden klímamodell szerint Magyarországon egyre szélsõségesebb idõjárási körülményekre kell felkészülnie a mezõgazdaságnak, így várhatóan a mostanihoz hasonló aszályok is gyakoribbak lesznek. Jelenleg a súlyos szárazságnak köszönhetõen télen a csapadékmennyiség 26 százalékkal elmaradt az elmúlt évtizedek átlagától, de az Alföld jelentõs részén gyakorlatilag augusztus óta nem esett érdemleges mennyiségû csapadék, s ezt az elmúlt napokban lehullott esõ, illetve a következõ napok várható esõzése még alig enyhíti.