Minden idõk legátfogóbb jelentése az ökoszisztémák egészségérõl - rosszabb, mint valaha!
2019.05.14
A természet pusztulása példa nélkül álló az emberiség története során – a fajok kihalása egyre gyorsul, melynek a társadalomra nézve is súlyos következményei várhatóak - figyelmeztet új tanulmányában a Biodiverzitás és Ökoszisztéma Szolgáltatás Kormányközi Platform (IPBES), amit az MTA Ökológiai Kutatóközpont közölt.

"Az ökoszisztémák egészsége, amelytõl mi és minden más faj is függ, gyorsabban romlik, mint valaha. Pusztítjuk gazdaságaink, megélhetésünk, élelmiszerbiztonságunk alapjait, egészségi állapotunkat és életminõségünket világszerte.” - mondta az IPBES elnöke, Sir Robert Watson.

A pusztulás komolyan veszélyezteti az emberi jól-létet a világ minden régiójában

A tanulmány szerint körülbelül egymillió állat- és növényfajt fenyeget a kihalás, sokat közülük évtizedeken belül, ez a veszély az emberiség története során példanélküli. „A földi élet alapvetõ, egymással szoros kapcsolatban élõ hálózata zsugorodik, és egyre inkább pusztul. Ez a pusztulás az emberi tevékenység közvetlen következménye, és komolyan veszélyezteti az emberi jól-létet a világ minden régiójában”

Az öt legveszélyesebb tényezõ

A döntéshozás hatékony támogatása érdekében a szerzõk a tanulmányban rangsorolták a globálisan mûködõ öt legfontosabb, közvetlen ható-tényezõt. Ezek csökkenõ sorrendben a következõk: 1) a szárazföldi és tengeri területek használatának változása, 2) az élõ szervezetek közvetlen felhasználása, 3) klímaváltozás, 4) szennyezés és 5) az idegenhonos özönfajok terjedése.

A klímaváltozás máris hatással van az élõvilágra az ökoszisztémáktól a genetikai sokféleségig. Ez a hatás várhatóan a következõ évtizedekben fokozódik, mely egyes esetekben akár a szárazföld- és tengerhasználat változás, és egyéb tényezõk hatását is felülmúlhatja.

Transzformatív változás kell

„Transzformatív változás”, vagyis alapvetõ, rendszerszintû átalakítás szükséges a technológiai, gazdasági és társadalmi területeken, beleértve a jelenlegi paradigmákat, célokat és értékrendet is. Az IPBES Plenáris tagországai elismerték, hogy a transzformatív változást a jelenlegi helyzet haszonélvezõi ellenezni fogják, de hangsúlyozták azt is, hogy ezt a szélesebb közösségi érdek felülírhatja.

A biodiverzitás csökkenése nem kizárólag környezetvédelmi probléma, hanem fenntarthatósági, gazdasági, biztonsági, szociális és etikai kérdés is. 

Minden idõk legátfogóbb jelentése

A biológiai sokféleségrõl és az ökoszisztéma-szolgáltatásokról szóló IPBES globális jelentés minden idõk legátfogóbb felmérése, az elsõ kormányközi jelentés. Az elmúlt három évben 50 ország 145 szakértõje állította össze a jelentést, további 310 szakértõ bevonásával. A jelentés az elmúlt öt évtized változásait értékeli, átfogó képet nyújtva a gazdasági fejlõdés irányairól és a természetre gyakorolt hatásukról. Ezen kívül több lehetséges forgatókönyvet is kínál a következõ évtizedekre.