10 IT biztonsági tipp a nyaralásra
2019.07.05
A nyári idõszak, szabadság, szünidõ alatt is érdemes kellõ körültekintéssel eljárni számítógépes eszközeink és alkalmazásaink használata során, azokat a megfelelõ védelmi elemekkel ellátva mûködtetni. A Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Nemzeti Kibervédelmi Intézete a biztonságtudatos magatartásra hívja fel a figyelmet.

A zavartalan pihenés érdekében - utazás elõtt - javasolt informatikai és „okos eszközeink” vonatkozásában a következõkrõl gondoskodni:

1. ,,Find my Phone”: Kapcsoljuk be a „Telefon keresése” funkciót, hogy annak eltûnése esetén megtaláljuk, illetve illetéktelen kézbe kerülése esetén távolról törölhessük róla az adatokat. Védjük jelszóval eszközeinket és alkalmazzunk titkosítást.

2. Biztonságos internetezés: Kerüljük a nyilvános Wi-Fi hálózatok használatát, helyette alkalmazzuk a szolgáltatónk által nyújtott mobil internetet. Amennyiben mégis a nyilvános Wi-Fi hálózat mellett döntünk, ne jelentkezzünk be egy online fiókba sem. Fontoljuk meg egy VPN szolgáltatás használatát.

3. Szükségtelen funkciók kikapcsolása: Amennyiben nem használjuk, kapcsoljuk le a Wi-Fi, valamint a Bluetooth kapcsolatokat és minden egyéb szolgáltatás tiltsunk le eszközeinken, amelyet az adott idõszakban nem alkalmazunk.

4. ,,Up-to-date”: Gyõzõdjünk meg arról, hogy eszközeink és alkalmazásaink naprakészek, vagyis rendelkeznek a legfrissebb biztonsági javításokkal.

5. Ne postolj a nyaralás alatt: Ne tegyünk közzé információkat tartós távollétünkrõl és ne osszuk meg tartózkodási helyünket, mert ezzel mások (akár betörõk) visszaélhetnek.

6. Munka vagy pihenés: Ne továbbítsuk munkahelyi e-mail üzeneteinket magán postafiókunkba. Az e-mail szolgáltatók gyakran nem képesek vállalati szintû védelmet nyújtani elektronikus leveleinknek.

7. Óvatosan az USB-vel: Kizárólag megbízható forrásból származó külsõ adathordozót (például USB) csatlakoztassunk informatikai eszközeinkhez. Munkahelyi pendrive-jainkat soha ne használjuk idegen rendszeren!

8. Többlépcsõs azonosítás: Alkalmazzunk többtényezõs hitelesítést az eszközökhöz és az alkalmazásokhoz való hozzáférés során. Amennyiben mindez nem lehetséges, használjunk különbözõ, megfelelõen hosszú, alfanumerikus és speciális karakterekbõl álló jelszavakat.

9. Ne a legértékesebb eszközeinket vigyük magunkkal az utazásra: Nyaralásra ne az összes adatunkat tartalmazó, legértékesebb laptopot vigyük, hanem olyat, ami csak a legszükségesebb programokat, illetve adatokat (például szobafoglalás visszaigazolás, névjegyzék) tartalmazza.

10. Készítsünk biztonsági mentést: Indulás elõtt érdemes biztonsági mentést készíteni eszközeinkrõl, figyeljünk arra, hogy a másolatok egy megbízható, jól védett helyen kerüljenek tárolásra.