OTP: a napi megélhetéssel küzdenek az emberek
2012.10.25
Az anyagi helyzetük romlása miatt sokan felélik a tartalékaikat, napjainkban elsõsorban a napi megélhetés biztosítása a fontos, semmint a távolabbi jövõrõl való gondoskodás. Az OTP Öngondoskodás Index reprezentatív kutatásában megkérdezettek között fél év alatt 63-ról 56 százalékra csökkent azok aránya, aki rendelkeznek valamilyen pénzügyi öngondoskodási formával. A megtakarítási formák közül csupán az egészségpénztár és a START számla népszerûsége töretlen. Nagyon nehéz a lakosságot a hosszú távú megtakarításokra ösztönözni, áttörésre csak akkor kerülhet sor, ha a makrogazdasági háttér kedvezõbb lesz, és az állam is mindent megtesz az öngondoskodás támogatásáért – véli Kovács Antal, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese.

Az OTP Bank számára fontos, hogy az öngondoskodás minél több vetületét ismerje meg a magyar társadalom. Emiatt hívta életre az Öngondoskodás Indexet 2011 júliusában, amelynek köszönhetõen nyomon követhetõ a magyar társadalom állapota és fejlõdése az öngondoskodás terén. Az OTP Öngondoskodás index nem csak abban nyújt segítséget, hogy pontos képet kapjunk a lakosság öngondoskodási szintjérõl, hanem abban is, hogy választ adhasson azokra a félelmekre, tévhitekre, amelyek ma még sokakat akadályoznak abban, hogy megtegyék a szükséges lépéseket jövõjük pénzügyi biztonságáért. A kutatás a családról való gondoskodásra, az önképzéssel kapcsolatos kérdésekre, az egészségmegõrzésre és a környezetvédelemre is kitér. Ennek kapcsán rámutatott arra, hogy a vizsgált területek és a megtakarítás között erõs összefüggés van.
{{BANNER}}
A felmérésekbõl kiderült, hogy az elhúzódó válság miatt sokan élték fel tartalékaikat, az anyagi pozíciójuk romlása és a jövõvel kapcsolatos bizonytalanság miatt pedig egyre kevesebben tervezik, hogy a közeljövõben megtakarítást indítanak.
„A 2012 áprilisában végzett kutatás eredményei szerint a megkérdezettek 56%-a rendelkezett valamilyen pénzügyi öngondoskodási formával, ami a fél évvel korábbi kutatási eredményekhez képest 7%-os csökkenést jelent. Leggyakrabban váratlan helyzetre tartalékolnak az emberek.” – emelte ki Kovács Antal, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese, a Portfolio.hu Öngondoskodás 2012 konferencia elõadója.

Az OTP Öngondoskodás Index legfrissebb eredményeit az októberi Portfolio.hu Öngondoskodás 2012 konferencián ismerteti Kovács Antal

A tartalékok csökkenése szinte valamennyi megtakarítási formát érintette. Csupán két forma – az egészségpénztár és a START számla – esetében nem tapasztalható szignifikáns változás 2012 elsõ félévében végzett kutatás alapján. Szembetûnõ a csökkenés viszont a legnépszerûbb megtakarítási konstrukció, a lekötött betét esetén, ahol tavaly nyár óta 7 százalékpontos csökkenés látható: 2011 nyarán 20%, idén tavasszal pedig csupán 13% rendelkezett lekötött betéttel. Már a tavalyi októberi felmérésben is érzékelhetõ volt a válság hatása: enyhe mértékben csökkentek a lakosság pénzügyi tartalékai, ezzel párhuzamosan viszont nõtt a megtakarítási szándék és felértékelõdtek az öngondoskodás nem pénzügyi területei, a család és az egészségmegõrzés szerepe.

Az OTP Bank szakembere szerint az emberek döntõ többsége továbbra is bizonytalannak ítéli meg pénzügyeit hosszabb távon. A bizonytalan kilátások és az állami nyugdíjjal kapcsolatos aggodalmak ellenére továbbra is többségben vannak azok, akik elsõdlegesen állami feladatnak tartják a tisztességes öregkor biztosítását, de biztató jel, hogy a megkérdezettek egyre nagyobb arányban ismerik fel a saját felelõsségüket is.

A hosszabb távú nyugdíjcélú megtakarítás kapcsán Kovács Antal elmondta; nemcsak nálunk, hanem a világon mindenhol komoly feladat a lakosságot hosszú távú megtakarítások felé orientálni. Közép-Kelet-Európában – ahol még kevésbé van ennek hagyománya - igen nagy kihívás ebben komoly elõrelépést, vagy akár jelentõs fellendülést elérni. Az áttöréshez kevés a pénzügyi szolgáltatók ügyfél-edukációs munkája, szükség van arra, hogy az állam is minél több eszközzel támogassa a lakosság öngondoskodását, illetve a pozitív makro környezeti háttér is feltétel. Ha még egyelõre viszonylag szûk is, de azért már egyértelmûen látszik, hogy van egy réteg, aki tudatosan készül nyugdíjas éveire.

Az OTP Bank esetében az ingyenes vagyontervezési szolgáltatás folyamatos növekedése is ezt mutatja. „Az elmúlt két évben összesen több mint 160 000 vagyontervezési beszélgetésen vettek részt ügyfeleink, ahol csupán 10 százalék adta meg a nyugdíjat távlati célként. A tudatosan tervezõk átlagosan 43.000 forinttal szeretnék kiegészíteni állami nyugdíjukat.”- tette hozzá a vezérigazgató-helyettes.