A felmérés szerint Szlovákiában a megkérdezettek 44 százaléka, Csehországban 42 százaléka, Romániában 19 százaléka, Lengyelországban 11 százaléka, Magyarországon pedig 7 százaléka spórol nyugdíjas éveire.
\"A magyarországi helyzetet alapvetõen az ország rossz gazdasági helyzete és a félresikerült nyugdíjreform befolyásolja, amelynek végén a kormány gyakorlatilag államosította az emberek pénzét a magánnyugdíjalapokban\" - olvasható az IPF elemzésében.
Az emberek 67 százaléka a takarékoskodásra elsõsorban valamiféle bankszámlát használ. \"A felmérésben résztvevõk körében a megtakarításra elsõsorban a bankszámlák, a lakástakarékosság különféle formái és a nyugdíjkiegészítõ biztosítás a népszerû\" - magyarázta a felmérést Ondrej Holoubek, a Providencial Financial prágai szakértõje.
Nagyon eltérõ az egyes országokban a biztosítások elterjedtsége is. Háztartását átlagban a lakosság kétötöde biztosítja, egészség- vagy balesetbiztosítása, vagy a munkahely elvesztése esetére kötött biztosítása azonban átlagban csak a megkérdezettek 15 százalékának van. Szlovákiában ez 31 százalék, Csehországban pedig 21 százalék. Ezen a téren is a legrosszabb a helyzet Magyarországon, ahol ilyen biztosítással a megkérdezettek 11 százaléka rendelkezik.
Szakértõi vélemények szerint nagyon alacsony a közép-európai lakosság szükség esetén azonnal használható készpénztartaléka. A jövõre nézve kockázatokat rejt, hogy a megkérdezettek jelentõs részének semmiféle készpénz-megtakarításai nincsenek. Csehországban ez az arány 43 százalék, Szlovákiában 48 százalék, Lengyelországban 50 százalék, Romániában 65 százalék, Magyarországon pedig 76 százalék.
2012.12.10
Közép-Európában leginkább a szlovákok, legkevésbé a magyarok spórolnak nyugdíjas éveikre - derült ki a prágai International Personal Finance (IPF) nemzetközi felmérésébõl, amelynek eredményét a Právo címû cseh napilap ismertette pénteken.