Mennyibe került a biztosítóknak a márciusi tél?
2013.04.16
Március második felében összesen 46 213 kárbejelentés érkezett a hazai biztosító társaságokhoz a hónap közepén tapasztalt viharos idõjárás miatt. A becsült kárösszeg megközelíti a 4 milliárd forintot – tette közzé az adatokat a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ).

A március 15-i hosszú hétvégén, illetve húsvétkor tapasztalt extrém idõjárás az elmúlt évekhez képest jelentõsen több kárt okozott. Van olyan biztosító, ahol a kárbejelentések száma meghaladta az ilyenkor szokásos esetek tízszeresét.

A több mint 46 ezer káresemény 95 százaléka a lakosságot érintõ lakás, illetve ingatlanbiztosítással kapcsolatos, mintegy 5 százaléka pedig a vállalkozásokat érintõ, illetve az ipari létesítmények sérülése miatti bejelentés. Ami a károk becsült összegét illeti, a 3,949 milliárd forintra becsült teljes kárösszeg kétharmada köthetõ a lakásbiztosítási üzletághoz, egyharmada pedig az ipari és vállalati vagyonbiztosítások körébe sorolható.

A legtöbb kárt, az összes bejelentés mintegy kétharmadát a viharok okozták, volt azonban olyan biztosító is, ahol ez az arány a 80 százalékot is elérte. A káresemények mintegy negyedét a tetõbeázások miatt jelentették, de jelentõs volt az ilyenkor egyébként már szokatlannak számító hó-nyomásból eredõ esetek száma is. Emellett - különösen a keleti országrészbõl - érkezett jelentõs számú, szolgáltatás-kimaradás, áramingadozás, illetve az ennek következményeként bekövetkezõ élelmiszerromlás miatti kár. A biztosítók a károk több mint felét már rendezték, és napról napra jelentõsen csökken a még függõ ügyek száma.

A legtöbb esetet Veszprém, Pest, Fejér, Baranya, Szabolcs, illetve Hajdú-Bihar megyébõl jelezték, de kiemelkedõen sok káresemény történt Zalában, Gyõr-Sopron, illetve Vas megyében is. A nagyobb városokat illetõen Budapest, Nyíregyháza, Debrecen, Pécs, Hajdúböszörmény, Gyõr és Zalaegerszeg, illetve a kisebb települések közül Gávavencsellõ, Tordas, Balkány, Búj és Hodász a leginkább érintett.

„Az egyre kiszámíthatatlanabb idõjárás miatt a jövõben gyakoribbá válhatnak a viharok, amelyek immár nemcsak a nyári idõszakban, hanem az év más idõszakaiban is egyre nagyobb eséllyel következhetnek be – figyelmeztet Molnos Dániel, a Magyar Biztosítók Szövetségének fõtitkára. - Mindez pedig fokozottan ráirányítja a figyelmet a megfelelõ biztosítás megkötésének, illetve a kármegelõzésnek a fontosságára.”