Mezõgazdasági biztosítások: nem érdemes alacsony hozamértékekkel spórolni!
2013.04.30
A mezõgazdaságból élõknek a természeti erõknek való kitettség nem újdonság, de úgy tûnik, évrõl-évre egyre erõsödõ kockázati tényezõnek bizonyul. A téli csapadékos hónapok után az elmúlt egy hónapban az áradás és belvíz kihívásával kerültünk szembe. Árterületre nem lehet biztosítást kötni, azonban a védelmi gát mögötti ún. „mentett” területen fekvõ mezõgazdasági területekre már igen. A belvíz szintén nem biztosítható kockázat, a biztosítási szakemberek véleménye szerint az ilyen típusú területek fekvése esetén a gazdák is tudják, hogy egy-egy csapadékosabb idõszakot követõen belvíz alakulhat ki, így általában azokat a területeket nem is mûvelik, inkább pl. legelõként hasznosítják.

A következõ hetekben várható az államilag támogatott mezõgazdasági biztosítások dömpingje

Az elmúlt évek szélsõséges idõjárása miatt a mezõgazdasági biztosítások iránt is fokozatosan nõ a kereslet, leggyakrabban jégverésre, tûz- és aszálykárokra kötnek biztosítást a termelõk.

„Egy-egy vihar, felhõszakadás vagy épp aszály sok termelõ több hónapnyi munkáját, befektetését és megélhetését teheti tönkre. A Groupama Garancia Biztosító mezõgazdasági kárszakértõinek tapasztalata szerint, ahogy nõ az üzemméret, azzal arányosan valószínûsíthetõ, hogy rendelkezik a vállalkozás mezõgazdasági biztosítással is. Ezeknél a cégeknél a gazdasági szemlélet erõsebb és a kockázatok is nagyobb értékûek.”- mondta el Füzesi Dániel, a Groupama Garancia Biztosító szakértõje, és a Mabisz mezõgazdasági tagozatának vezetõje.

A gazdák anyagi terheit csökkenti, hogy tavaly óta állami támogatást is lehet kérni ezekre a biztosításokra, ami 2012-ben megkésve lépett hatályba, ezért a támogatási keretnek mindössze a 30%-ával éltek a gazdák. Idén várhatóan ezekben a hetekben indul el a dömping, valószínûleg sokkal több termelõ értesült már a növénybiztosítás támogatási lehetõségérõl, az egyes szerzõdésfajtákról. Az A, B és C típusú államilag támogatott díjú mezõgazdasági biztosításban csomagonként más növények és más kockázatok vannak, így a termelõk maguk választhatják ki a számukra legmegfelelõbbet.

A szegmensben a Groupama Garancia Biztosítónál tavaly  500 körüli szerzõdést kötöttek a termelõk, idén a szerzõdés darabszám megduplázását tûzte ki célul a biztosítótársaság.

„Minden lehetséges csatornán felhívtuk a gazdák figyelmét a biztosításra, edukációs eszközökkel segítjük a döntést, szerzõdéskötést. Együttmûködünk a Falugazdász Hálózattal, mivel a termelõk leginkább a falugazdászokhoz fordulnak pályázati, támogatási kérdéseikkel, ezért részt vettünk a képzésükben.” – mondta el Füzesi Dániel.

Felelõsebb szemlélettel – nem éri meg alacsonyabb hozamértéket megadni

A tavalyi évben a pályázati rendszer hatékonyságát az is hátráltatta, hogy a termelõk még nem ismerték az adatkezelés folyamatát, nehezen és késõn voltak elérhetõk az információk. Sajnos sokszor elõfordult, hogy a gazdák a biztosítási díj csökkentése érdekében alacsonyabb hozamadatokat és értéket adtak meg, pedig egy esetleges kár esetén így a tényleges kárértékhez képest elenyészõ a kifizetett összeg.

„A falugazdászokkal való egyeztetések során külön hangsúlyt fektettünk arra, hogy a termelõk megismerjék a díjtámogatási mechanizmust és az adatszolgáltatási határidõket. Nagyon fontos, hogy a termelõk a hozamadatokat a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) rendelete szerint adják meg, és olyan egységáron, ami az önköltségi és várható piaci ár között marad. Egy esetleges káreset során az alulbiztosítottság komoly anyagi veszteséget okozhat a termelõknek, ráadásul mivel a támogatás keretében a díj felét a termelõk visszakapják, nem érdemes kockáztatni. Ha mégis bármilyen kérdés felmerül a gazdákban, forduljanak a falugazdászokhoz vagy a biztosítók üzletkötõihez, õk segítenek a biztosítás kötésének folyamatában, amelynek a határideje május közepe.”- mondta el dr. Máhig Attila, a Groupama Garancia Biztosító nem-életbiztosítási ügyvezetõ igazgatója.

Május 15-ét követõen is igényelhetõ még díjtámogatás a támogatható szerzõdésekre, azonban a késedelmes igénylés szankciókkal jár, napi egy százalékkal csökken a jogos támogatás összege. Ha azonban a termelõ május 15-ig igényli a mezõgazdasági biztosítás díja után a támogatást, ám mégsem köt díjtámogatott szerzõdést, akkor szankció nélkül visszavonhatja igényét. Ilyen esetben mindenképpen jelezni kell a Mezõgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) felé, hogy nem jött létre a támogatás jogalapjául szolgáló szerzõdés.

A fagykár biztosítható

Magyarországon gyakorlatilag bármikor, akár késõ tavasz és kora õsz között is számíthatunk arra, hogy egy-egy különösen hideg éjszaka során fagypont alá esik a hõmérséklet.

„2011-ben az ország bizonyos régióiban a gyümölcsösök nagyon megsínylették a hajnali fagyokat, komoly károkat okozva. A támogatott termékek megjelenésének hatására a 2013-as biztosítási évben a Groupama Garancia Biztosító Zrt. kb. 3.500 ha ültetvényt biztosít tavaszi fagy kockázat ellen. Ez az elmúlt évekkel összehasonlítva nagyságrendi növekedést jelent.” – mondta el tapasztalatai alapján dr. Máhig Attila.

Ha fagy következtében ment tönkre a termés, akkor nemcsak az állami kárenyhítési alapra számíthatnak a termelõk, hanem a biztosítótársaságok gyorsaságára is, ugyanis a kárlezárást követõen már 14 napon belül kifizetik a kártérítést, lehetõséget adva így arra, hogy a gazdák megújíthassák gazdálkodásukat a károsodott területeken is. A Groupama Garancia Biztosító ügyfelei számára a leggyorsabb megoldás ilyen esetben az, ha az mgkarbejelentes@groupamagarancia.hu e-mail címre küldik el kártérítési igényüket.