Megfelelõ biztonság a kerékpár számára
2013.06.28
Egy szólás szerint kétféle ember van: akitõl loptak már el biciklit, és akitõl majd fognak. Vajon tényleg ennyire drámai a helyzet? A Groupama Garancia Biztosító utánajárt mit tehet a bicikli tulajdonos annak érdekében, hogy ne tartozzon egyik fent említett csoportba sem!

Ahogy beköszöntött a jó idõ, sajnos a biciklistákkal együtt a kerékpártolvajok is felbukkantak. Palágyi István, az ORFK Országos Baleset-megelõzési Bizottságának fõtitkára szerint nem egyedi eset Magyarországon a magas számú biciklilopás, ugyanis tõlünk nyugatabbra is ismerõs a probléma. Hollandiában, ahol talán a legtöbb bicikli található a kontinensen, szintén nehézséget okoz az állandó kerékpárlopás, ott már olyan komoly lakatokkal és felszerelésekkel védekeznek az emberek, amiket gyakran külön csomagtartóban szállítanak több kilós súlyuk miatt.

Bár a bicikli felszereltségében még nem járunk a holland szinten, az elmúlt években a hatásos propaganda nyomán itthon is szignifikánsan megnõtt a biciklisták száma, ezzel párhuzamosan pedig a kerékpárlopások száma is.

Általános tapasztalat, hogy vidéken, a kisebb falvakban, községekben kevesebb biciklit lopnak, ezért ott kevésbé ügyelnek a biztonságra még az emberek. A rendõrség tapasztalatai szerint minél nagyobb városban élünk, annál inkább problémát jelentenek a bringa tolvajok. Ez a kettõsség Budapesten is megfigyelhetõ, az ORFK adatai szerint a kertvárosokban kevesebb a kerékpárlopás, mint a belvárosban.

Mit tehetünk tehát a tolvajok ellen? Bár nincs teljesen biztos megoldás, ha néhány szabályt betartunk, jó eséllyel lecsökkenthetjük a lopás valószínûségét.

Hasznos tippek a bringa tolvajok ellen

Elõször is mindig lakatoljuk le a bringánkat! Akkor is, ha csak 5 percre beugrunk a boltba vagy a postára! Sokszor csak alkalom szüli a tolvajt, és az õ esetükben az a jellemzõ, hogy inkább feltûnésmentesen arrébb tolják a magára hagyott biciklit és nem céljuk a legértékesebb jármû eltulajdonítása. (Hozzá kell tenni, hogy ma már a biciklik között sem ritka a több százezres vagy milliós értékû darab.)

A legtöbb bicikli tolvaj hosszúnyelû vágóval indul vadászatra. Elsõsorban azokat a bicikliket keresik, amiket csak egy vékonyabb dróttal vagy egy egyszerû kis számzáras lakattal biztosítottak ki. Ezeket egy másodperc alatt átvágják és hûlt helye a jármûnek. Hogy felvehessük a harcot, célszerû minél vastagabb láncot vásárolni, de már a komolyabb U-alakú lakatok is elegendõ védelmet biztosítanak.

Figyeljünk oda arra is, hogy mihez kötjük oda a biciklit! Lehet, hogy a lakatunk erõs, de ha könnyen átvágható a korhadt kerítés vagy kiszedhetõ az oszlop, ami köré odaerõsítettük a bringát, akkor hiába költöttünk a drágább lakatra.

Bár a biciklilopások többsége a belvárosra koncentrálódik, nem mindegy, hogy azon belül hol parkolunk le. Keressük a forgalmas helyeket, ahol sok a gyalogos. Általában a nagy tömeg elriasztja a tolvajokat. Lehet, hogy kicsit tovább kell köröznünk, hogy a legfrekventáltabb részeken szabad helyet találjunk, de sokkal jobban járunk, mint ha egy elhagyatottabb utcán hagyjuk a kerékpárt, ahol akár percekig háborítatlanul babrálhatják a tolvajok. Sajnos még csak elvétve találkozhatunk bekamerázott nyilvános biciklitárolókkal. Egy-két ilyen B+R parkoló már épült a külvárosokban, de sajnos még nem ez a jellemzõ, bár kétségkívül ezek a legbiztonságosabbak.

Hogyan lehet kerékpárunk megfelelõ biztonságban?

Aki családi házban él annak legalább az otthoni biciklitárolás nem okoz gondot, mivel kényelmesen elhelyezheti a kertben, vagy a garázsban, de azért itt sem árt körültekintõnek lenni, mert a bicikli tolvajok leleményesek. A társasházi lakásokban ez már problémásabb kérdés. Akinek nagyobb a lakása, akár bent is elhelyezheti bringáját, viszont sokan a közös kerékpártárolót használják. Egy kisebb lépcsõházban még ezzel sincs gond, de egy 20-40 vagy még több lakásból álló lépcsõházban, ahol a lakók nem is ismerik mind egymást, nem biztos, hogy feltûnik egy ólálkodó idegen. Vigyázzunk a tárolóra, sose hagyjuk nyitva az ablakát-ajtaját, ha van rá lehetõség, akkor tegyünk rá rácsot, zárjuk mindig kulccsal és próbáljunk meg figyelni egymás értékeire is.

Egy jó lakat sok mindenre megoldást nyújthat, megmentheti a biciklit, viszont az olyan kiegészítõknek, mint egy jó lámpa vagy sebességmérõ már nem nyújt védelmet. Sajnos sok tolvaj, ha nem tud hozzáférni a biciklihez, már a hozzá tartozó kiegészítõkkel is beéri, ami ugyanolyan kellemetlen lehet, sõt veszélyes is, ha például este maradunk lámpa nélkül. Városi hobbi bringázáshoz tanácsos a kiegészítõkbõl az olcsóbb termékeket választani, ha viszont komolyan foglalkozunk a kerékpározással és profi felszerelésünk van, akkor a biztonság kedvéért inkább szereljük le õket és vigyük magunkkal a táskánkban.

A sok lehetséges megoldás mellett érdemes megfelelõ biztosítással is védelmezni kedvenc biciklinket. A Groupama Garancia Biztosító biztonságos megoldást kínál a bicikli tulajdonosoknak, ugyanis mindhárom lakásbiztosítási csomagja kiterjed a kerékpárlopások elleni biztosításra is. Az alapbiztosítás részeként, a bicikli, mint háztartási ingóság is a lakásbiztosítás fedezeti körébe tartozik, így a Groupama mindhárom lakásbiztosítási csomagja védelmet nyújt betöréses lopás és besurranás ellen. A biztosítás fedezete ezen felül kiterjeszthetõ Magyarországra, Európára vagy a világra is, így bármerre jár, a Groupama biztosítja a tulajdonos kerékpárját, ugyanolyan feltételekkel, mint ha otthonában tárolná.

A kerékpárosokra más veszélyek is leselkednek. A biztonságos kerékpárutak száma kevés, gyakoriak a kerékpáros balesetek nemcsak a sûrûbb forgalmú városokban, hanem a vidéki országutakon is. Ennek során nemcsak személysérülést szenvedhetünk, hanem kerékpárunkban is komoly károk keletkezhetnek.

A Groupama Garancia Biztosító a kerékpáros balesetek sérültjeinek is segítséget nyújt, ugyanis mindhárom lakásbiztosítási csomagja kiterjed az egy háztartásban élõk kerékpáros baleseteire is, függetlenül attól, hogy ez a baleset túrázás, hegyi kerékpározás vagy csak hobbi kerékpározás közben történt.

Az utakon is szemmel látható a kerékpározás népszerûségének növekedése és sajnos az emiatt bekövetkezõ közlekedési balesetek száma emelkedik, amelyben nemcsak sérültek, hanem a közlekedési baleset okozói is lehetünk. A Groupama Garancia Biztosító lakásbiztosítási csomagjainak része a felelõsségbiztosítás, amely kiterjed a kerékpáros által okozott közlekedési baleseti károkra is.

Emellett választható kerékpár casco biztosítás is, ami garantált védelmet biztosít és segítségével a tulaj megkímélheti magát a váratlan anyagi nehézségektõl. A kerékpár casco töréskár ellen is védi a bringát, így ha a biciklit külsõ erõ hatására maradandó alakváltozás éri Magyarországon, a Groupama Garancia állja a kiadásokat.