Baleset külföldön? Erre kell figyelni!
2013.07.26
A legszebb külföldi nyaralást is végleg elronthatja egy váratlan betegség, vagy baleset, netalán a csomagok, az iratok eltûnése. A megfelelõ biztosítás kiválasztásával gyors segítséget kaphatunk, ám érdemes elõre felkészülni a váratlan helyzetekre – tanácsolja a K&H Biztosító. Néhány dolgot kell csak szem elõtt tartani, így könnyebben megoldhatók a problémák, és baj esetén is megmenthetõ a nyaralás.

Egyre többen tudják, nem szabad külföldi nyaralásra indulni utasbiztosítás nélkül, hiszen bármikor érhet bennünket váratlan betegség, baleset vagy lopáskár. A megfelelõ biztosítás kiválasztásával nem csak kártérítést kaphatunk ezekben az esetekben, de hatékony segítséget is. A biztosító telefonon a hét minden napján, a nap 24 órájában elérhetõ képviselõi fontos és pontos információkat tudnak arról adni, kihez kell fordulni, mit kell tenni baj esetén.

„A biztosítót mindenképpen érdemes haladéktalanul értesíteni a káresemény bekövetkezésekor.” – tanácsolja Kéringer Csaba, a K&H Biztosító nem-élet termékmenedzsment és kockázatvállalás vezetõje. “Érdemes azonban fejben tartani néhány alapvetõ szabályt, hogy elkerüljük a felesleges utánajárást, és bosszúságot”.

Hasznos, ha az utazás során végig magunknál tartjuk az utasbiztosításról szóló kötvények számát, és a biztosító telefonszámát, hiszen ezekre lesz szükség baj esetén. Érdemes ezeket több helyre is felírni, hogy – egy lopás esetén is – valahol biztosan meglegyenek.

Fontos, hogy balesetnél és lopásnál értesítsük a helyi hatóságokat, hiszen az eljárás megindulásához és a kárrendezéshez ez feltétlenül szükséges. A káreseményrõl szóló igazolást pedig mindjárt a jegyzõkönyvek felvételét követõen szerezzük be, mert a hazautazást követõen ez már nehézkes, sok esetben lehetetlen. Lopás esetén a rendõrségen készült jegyzõkönyvet szintén tartsuk meg.

A baleset vagy betegség miatt szükségessé váló kórházi kezeléskor felmerült költségeket a biztosító általában közvetlenül rendezi a kórházzal. Amennyiben lehetséges – nincs szükség vészhelyzeti beavatkozásra – még a kezelés megkezdése, az orvos kiválasztása elõtt hívjuk fel a biztosítót, így el lehet kerülni az utólagos vitákat, bonyodalmakat. Az ellátást nyújtó orvosnak vagy kórháznak a társaság ilyenkor költség-átvállalási nyilatkozatot küld, amelyben vállalja, hogy a költségeket közvetlenül kifizeti, így bennünket a helyszínen valószínûleg nem terhel költség. A felmerült egyéb kiadásokat viszont – így például a gyógyszerek árát – a helyszínen kell kifizetni, és utólag, számla ellenében téríti meg a biztosító.

Ha irataink tûnnek el, azokról is vetessünk fel részletes jegyzõkönyvet, úti okmány ideiglenes pótlásához pedig vegyük igénybe a helyi külképviselet segítségét – több biztosítás ennek költségeit is fedezi. Amennyiben a bankkártyánkat lopták el, annak letiltásáról azonnal intézkedjünk a számlavezetõ pénzintézetnél, hiszen csak így lehet biztosítani, hogy a számlához más ne férhessen hozzá. A bankkártya azonosító kódjait pedig ne tartsuk annak közelében (például egy kis papíron a pénztárcában), hiszen ebben az esetben kár bekövetkeztekor nem számíthatunk kártérítésre.

„Fontos tisztában lenni azzal is, mire vonatkozik a biztosítás: a nagy értékû sportfelszerelések, vagy mûszaki cikkek sérülését, eltulajdonítását ugyanis nem minden esetben fedezik a szerzõdések. Ugyanígy külön figyelni érdemes például arra is, hogy a veszélyesebb sport-tevékenységek során bekövetkezett eseményekre vonatkozik-e a biztosítás. A K&H Biztosító kilenc biztosítási csomagot dolgozott ki annak érdekében, hogy a vakáció helyszínéhez, a kedvenc szabadidõs tevékenységhez illeszkedõen egyszerûen lehessen kiválasztani a legmegfelelõbb védelmet (városnézéshez, hosszú külföldi útra, tengerparti nyaraláshoz, part menti vitorlázásra, veszélyes sportokra, búvárkodásra, tengeren túli utazásokhoz).” – mondta el a szakértõ.

A K&H Biztosító Útitárs nevû okostelefon alkalmazása pedig valódi útitársként segít minket az elõkészületektõl kezdõdõen egészen a hazaérkezésig: segítségünkre lehet az utasbiztosítás megkötésekor, emellett összeállítást tartalmaz a legfontosabb úti kellékrõl, amelyek nélkül nem érdemes elindulni, különbözõ veszélyhelyzetekre – mint az autóbaleset, lopás, elveszett iratok vagy betegség – kínál hasznos megoldásokat és tanácsokat, valamint az alkalmazás segítségével akár zseblámpaként vagy iránytûként is használhatjuk telefonunkat.

Négy alapszabály külföldi nyaraláskor

  • Kössünk a nyaralás céljának megfelelõ védelmet nyújtó utasbiztosítást
  • A biztosító telefonszámát és a biztosítási kötvény számát több helyre írjuk fel, és mindig legyen kéznél egy példány
  • Haladéktalanul értesítsük a biztosítót, ha megtörtént a baj – segítenek abban is, mi a teendõnk, kihez fordulhatunk
  • Õrizzünk meg minden dokumentumot a káreseményrõl