2014 fordulópont lehet a biztosítási piacon
2014.01.06
2014 érdemi fordulópontot jelenthet a biztosítási piac fejlõdésében Molnos Dániel, a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) fõtitkára szerint. Az MTI-nek adott interjúban a fõtitkár ezt azzal támasztotta alá, hogy szoros összefüggés figyelhetõ meg a bruttó hazai termék (GDP) növekedése és a biztosítási szektor díjbevételének alakulása között.

A tavalyi év elsõ kilenc havi statisztikái alapján az látszik, hogy 2013-ban még nem következett be valódi áttörés a piacon. Az életbiztosítások területén ugyan nominálisan némi növekedés mutatkozott, ám ez egyértelmûen az egyszeri díjas termékeknek volt köszönhetõ. A rendszeres díjas életbiztosítások volumene továbbra is stagnált, holott a piac stabil bõvülését épp a lakosság hosszú távra szóló, rendszeres díjas életbiztosításainak növekedése alapozhatja meg.

A decemberi adójogszabály-módosítással 2014-tõl versenysemlegessé válik a nyugdíj-elõtakarékossági termékek adózása, s ezzel új lendületet kaphat a nyugdíj-biztosítási piac - mondta a fõtitkár. Az Európai Biztosítási Szövetség, az Insurance Europe statisztikái szerint az Európai Unióban igen sokféle a nyugdíjtermékek támogatása, de az is látható, hogy az EU szinte minden országában a nyugdíjba vonuláskor igénybe vehetõ megtakarításokhoz adókedvezmény is társul.

A nyugdíj-elõtakarékosság megerõsödése egyaránt érdeke a lakosságnak és az államnak, mivel a kedvezõtlen demográfiai tendenciák egész Európában, így Magyarországon is nagy kihívás elé állítják a nyugdíjrendszereket. A nyugdíjbiztosítások elterjedésével a társadalombiztosítás, illetve az állam terhei is enyhülhetnek, mivel a lakosság öngondoskodása hozzájárul a nyugdíjjövedelmek kiegészítéséhez - mutatott rá Molnos Dániel.

A fõtitkár pozitív fejleménynek nevezte, hogy már 2012 óta adó- és járulékmentes a munkáltatók által köthetõ egészségbiztosítások díja, aminek hatására egyre több biztosító jelenik meg termékeivel ezen a piacon. Az egészségbiztosítások adókedvezménye, e biztosítások elterjedése egyre szélesebb körben nemcsak a színvonalas egészségügyi ellátást biztosítja egyre szélesebb rétegnek, hanem többletforrást is jelent az egészségügy számára. Ugyanakkor továbbra sem robbanásszerû a bõvülés, inkább a lassú, folyamatos építkezés a jellemzõ - állapította meg a piaci szegmensrõl a MABISZ fõtitkára.

A nem életbiztosítási piacon - döntõen a gépjármû-biztosításoknak köszönhetõen - enyhe, egy százalék alatti csökkenés mutatkozott a díjbevételben 2013 elsõ kilenc hónapjában. A kötelezõ gépjármû-felelõsségbiztosítások díjbevételei - az elõzõ év azonos idõszakához képest - kissé tovább mérséklõdtek, és csökkent a casco biztosítások díjbevétele is.

A casco biztosítási piacon mind a szerzõdésszám, mind a díjbevétel jelentõs csökkenése látszik 2013-ban. A jelenség az újautó-értékesítés és a finanszírozott gépjármûvek értékesítésének visszaesésével függ össze, s az elõrejelzések szerint addig, amíg az újautó-értékesítésben nem történik fordulat, a casco piacon sem várható érdemi növekedés.

A vagyonbiztosítások piacának alakulását elsõsorban a magyar gazdaság fejlõdési üteme határozza meg, itt a fõtitkár szerint már láthatók pozitív jelek. Például 2012-tõl új rendszer támogatja a mezõgazdaságból élõket, a gazdálkodókat. Az állami támogatási rendszer és az üzleti biztosítás összekapcsolása hatékony állami segítség a gazdák számára, másfelõl lehetõség arra, hogy a gazdák - a mezõgazdasági biztosítások révén - egyre szélesebb körben éljenek az öngondoskodás lehetõségével is.

A lakásbiztosítások 2002-tõl megfigyelhetõ növekedése - darabszámban és díjbevételben is - megállt. 2012 végén 3,012 millió darab szerzõdést tartottak nyilván a biztosítók, ami nagyjából 72 százalékos penetrációnak felel meg. Az elmúlt években a kárgyakoriság emelkedett, ennek oka az egyre gyakrabban elõforduló szélsõséges idõjárás, illetve a klímaváltozás.

Nem volt áttörés az utasbiztosítási piacon sem: továbbra is mindössze a kiutazók 30-35 százaléka köt utasbiztosítást. A penetráció növekedésének elõsegítésében - nemcsak az utasbiztosítási, hanem egyéb piacokon is - komoly felvilágosító szerep hárul a MABISZ-ra - jegyezte meg a fõtitkár.

Molnos Dániel tájékoztatása szerint a magyar biztosítási szektor tõkehelyzete továbbra is stabil: a jogszabályban elõírt mértékhez képes több mint 200 százalékos tõkeerõvel bír a rendszer. 2012-ben mintegy 100 milliárd forintot fizetettek be a társaságok adóként, hozzájárulva ezzel a költségvetés adóbevételeinek növeléséhez, és a becslések szerint a 2013-as adófizetés is hasonló szinten alakul.

A szövetség fogyasztóvédelmi szerepérõl szólva Molnos Dániel kiemelte: a korábban bevezetett, a kgfb-díjak hiteles összehasonlítására szolgáló MABISZ Díjnavigátor, illetve a befektetési jellegû életbiztosítások költségszintjét kifejezõ Teljes Költség Mutató (TKM) mellett 2013-ban létrehozták a Lakásbiztosítási Standard Termékvázlatot. Ez az eszköz azonos struktúrába rendezi a lakásbiztosítási szerzõdések lényeges elemeit, elõsegítve az ügyfelek megfelelõ tájékozódását.

A fõtitkár szólt arról is, hogy 2013 szeptemberétõl jogszabály teszi a Nemzeti Alaptanterv (NAT) részévé a biztosítás oktatását a gimnáziumokban. Ez fontos lépés annak érdekében, hogy a lakosság pénzügyi tájékozottsága minél magasabb szintû legyen - tette hozzá.