A bukósisak szerepét nem lehet elégszer hangsúlyozni, az Allianz statisztikái szerint ugyanis minden ötödik síbaleset fejsérüléssel jár. Éppen ezért nagyon fontos, hogy mindig viseljünk sisakot, és gyõzõdjünk meg arról, hogy jól illeszkedjen, megfelelõen szellõzzön, ne zavarjon a látásban és kényelmes legyen a sí-szemüveggel együtt használni. Bár elõfordulnak olyan balesetek, amikor az sem jelent elegendõ védelmet, az esetek többségében viselete nagyban csökkenti egy esetlegesen bekövetkezõ sérülés súlyosságát.
Akár könnyebb, akár súlyosabb baleset esetén is adódhat olyan helyzet, hogy csak helikopterrel lehet a sérültet kórházba szállítani. Az Allianz adatai azt mutatják, hogy minden negyedik síbaleset során szükség van helikopteres mentésre. Ennek költsége általában 1-1,8 millió forint között mozog, de még ha nagyon rövid, 10 perces repülésre van szükség, akkor is minden esetben közel 700 ezer forint. Az Allianz felmérésében válaszadók 27 százaléka úgy tudja, hogy az európai utazások során a helikopteres mentés költségeit az Európai Egészségbiztosítási Kártya téríti, sõt további 14 százalék szerint a sürgõsségi ellátások még a kártya megléte nélkül is ingyenesek. A valóságban azonban ez nem így van, és megfelelõ biztosítás hiányában saját pénztárcánkból kell megfizetni ezt az összeget.
„Fontos, hogy az emberek tisztában legyenek azzal, hogy az Európai Egészségbiztosítási Kártya kiváltásával nem élveznek teljes védelmet. Az egészségkártyával csak olyan szolgáltatóknál lehet igénybe venni az egészségügyi ellátást az Európai Unió területén, amelyek állami tulajdonúak vagy az állammal szerzõdésben állnak. A magánszolgáltatók által üzemeltetett intézményekben az igénybe vett ellátás költségeit a baleset elszenvedõjének kell megfizetnie, ehhez pedig mindenképpen érdemes az elutazás elõtt utasbiztosítást is kötni” – hívja fel a figyelmet Kádár Péter, az Allianz Hungária Zrt. életbiztosítási igazgatója.
Egy megfelelõ utasbiztosítás a fent említett példák mellett még számos más esetben is megoldást nyújthat. Érdemes minden esetben tájékozódni, hogy egy adott biztosításnál milyen feltételekkel és összeghatárokkal térülnek a költségek, és olyan utasbiztosítást választani, ami valóban teljes fedezetet nyújt egy síbaleset során felmerült költségekre. Ajánlott továbbá, hogy síeléshez olyan utasbiztosítást kössünk, amelynek része a felelõsségbiztosítás is. A sípályákon ugyanis nemcsak magunkat és személyes felszereléseinket érheti kár, de másoknak is súlyos sérüléseket okozhatunk egy véletlen ütközéssel, és biztosítás nélkül az ezzel járó kártérítés minket fog terhelni.
„Bár a balesetek jelentõs része felkészültséggel és odafigyeléssel elkerülhetõ, bármikor adódhatnak váratlan helyzetek. Ráadásul rengeteg olyan tényezõ van, ami egy kisebb baleset bekövetkeztével is jelentõs anyagi terhet jelenthet, ha nem rendelkezünk biztosítással. Éppen ezért mindenképp javasolt elõre átgondolni és biztosítani az utazásunkat, külföldi tartózkodásunkat” – összegezte Kádár Péter.
2014.01.27
Bár az emberek többsége egyetért abban, hogy a téli sportok gyakorlásához érdemes sisakot használni, akadnak olyanok is, akik szerint a sisak csupán a síeléshez használt divatos kiegészítõ – ez derül ki az Allianz facebookon közzétett, téli utazással kapcsolatos felmérésébõl.