Kihez tudunk fordulni?
Magyarország különbözõ útszakaszait különbözõ szervezetek kezelik. Az alábbi táblázat segít eligazodni abban, hogy a kátyúkár helyszínétõl függõen hová fordulhatunk kárigényünkkel:
Hogyan igazoljuk a kárt?
A káresemény megtörténtét a kárigénylõnek kell igazolnia. Ha ez a bizonyítás nem egyértelmû, az adott útszakasz kezelõje visszautasíthatja a kártérítést. (Becslések szerint az igények 40-50 százalékának ez a sorsa.) Ennek esélyét a következõ lépésekkel csökkenthetjük:
- Készítsünk fényképet a kátyúról és a sérülésrõl is, emellett ne feledkezzünk meg róla, hogy a helyszín is beazonosítható legyen a képeken!
- Komolyabb kár esetén ragaszkodjunk a rendõri jegyzõkönyvhöz, egyéb esetekben a helyszínen tartózkodók közül próbáljunk tanúkat szerezni.
- A fényképekre célszerû a méretek érzékeltetésére egyértelmûen beazonosítható tárgyakat (gyufásdoboz, golyóstoll, stb.) helyezni, természetesen ideális esetben mérõszalag is kéznél lehet.
A visszautasítás további okai
A beazonosíthatóság hiánya mellett az útkezelõk a legtöbbször az alábbi indokokkal utasítják vissza a kártérítési igényeket:
- A károsodott jármû az engedélyezettnél gyorsabban haladt
- Figyelmeztetõ tábla jelezte az úthibát
- A vezetõ elhajtott a helyszínrõl – utólag már nehéz hitelesen dokumentálni, illetve megfelelõ tanúkat, hatósági jegyzõkönyvet szerezni
Milyen biztosítás jó kátyúkárok ellen?
„Az igazi kátyúszezon még elõttünk áll, hiszen minden évben legalább áprilisig tart eltüntetni a téli fagyok okozta útkárokat – magyarázza Cselovszki Zsolt, a FBAMSZ Gépjármûszekciójának elnöke. – Ezért most még semmiképpen nem késõ kátyúbiztosítást kötni.”
A kátyúbiztosítás elõnye, hogy az ügyfélnek nem az adott útszakasz kezelõjével kell a kártérítést intéznie: a biztosító kifizeti az autós kárát, és a számlát utólag rendezi el felelõs szervvel. A bizonyíthatóság természetesen a biztosító felé is fontos követelmény.
A kátyúbiztosítás önállóan is köthetõ már, de több biztosító kátyú- és defektbiztosítási szolgáltatását a kötelezõ biztosítás kiegészítõ elemeként, kedvezményesen is biztosítja. Fontos kiemelni, mert sokan nem gondolnak rá: a casco nem helyettesíti a kátyúbiztosítást, mivel a kátyúkárok összege általában az önrészhez hasonló mértékû.