Nem él a lakosság a részvénypiac adta lehetõségekkel
2014.03.12
Felemás volt a tavalyi év a lakossági befektetõk számára: miközben a befektetési jegyek állományát több mint 1000 milliárd forinttal növelték, a közvetlen részvénybefektetésekkel túlzottan óvatosan bántak. Mindezt egy olyan évben, amikor a nemzetközi tõzsdék teljesítménye sokat javult, a Budapesti Értéktõzsdén pedig éppen az alulértékelt részvények kínáltak jó beszállási pontot. A lakossági befektetõk tõzsdei aktivitását a KBC Equitas tapasztalata szerint nagyban serkentheti a rendszeres, napi elemzõi tanácsadás, de igény van a kereskedési döntéseket támogató ötletekre is. Összesítésük szerint tavaly átlagosan 20 százalékot lehetett keresni nyerõ ötleteiken.

Lemaradtak a hazai kisbefektetõk a tavalyi év adta lehetõségekrõl: míg 2013-ban a globális tõzsdeindexek rekordméretû emelkedést produkáltak, addig a magyar háztartások kezében lévõ részvények havi átlagos állománya csökkenést mutatott, és a jegybanki statisztikák alapján 2012-es, 345 milliárd forintos szintrõl 312 milliárdra esett vissza. A történelmi mélységekben lévõ forintkamat, illetve a banki betétekre fizetett hozamok csökkenése törvényszerûen a tõkepiacok felé irányítja a figyelmet, a háztartások megtakarításának döntõ része azonban továbbra is a befektetési alapokba áramlik, a részvényekbe való közvetlen befektetések élénkülése a jelek szerint még várat magára.

„Az eladások domináltak tavaly a havi tranzakciók között a Budapesti Értéktõzsdén, pedig az itt forgó részvények többsége alulértékeltnek számít, ami jó beszállási pontot jelenthet a részvények esetében ideálisnak mondott 3-5 éves idõtávú befektetésekhez” - mondta Somi András, a KBC Equitas vezetõ elemzõje.

Az idei évre vonatkozó elõrejelzések a tendencia változását mutatják, mivel egyre többen gondolják úgy, hogy a félretett pénzbõl képzett portfóliókban helye van a részvényeknek is, így a tõzsdei befektetés iránt újonnan érdeklõdõk száma is folyamatosan növekszik. Az amerikai részvénypiacon tapasztalható emelkedés mellett ebben az is szerepet játszik, hogy a világgazdaságban beinduló növekedés idén további lökést adhat az értékpapírpiacoknak. A pénzbõség és az egyedi céges befektetési sztorik révén kedvezõ vételek és jó kereseti lehetõségek adódtak a múlt évben, miközben a tõzsdékre kimerészkedõ kisbefektetõk megtapasztalhatták, hogy megfelelõ kockázatkezelési stratégiával, azaz a jó szinteken kifeszített védõhálóval az esetleges veszteségek is korlátozhatóak.

A KBC Equitas tapasztalata szerint a folyamatos oktatások és a részvényelemzések mellett a kezdõ tõzsdézõk a befektetési döntésekhez felhasználható kereskedési ötleteket is igénylik. A cég elemzõi tavaly 29 pozíció nyitását javasolták, amelyek között a Budapesti Értéktõzsdén forgó blue chipekre és kisebb részvényekre, USA-beli és európai vezetõ cégek papírjaira, továbbá arany-, olajpozíciók nyitására vonatkozó kereskedési ötletek egyaránt megtalálhatóak voltak. „Találati arányunk közel 60 százalékos volt, a nyertes kereskedési ötleteken átlagosan 20 százalékot lehetett keresni, miközben a be nem vált ötleteken átlagosan csak 4 százalékos volt a bukás, így a mérleg vaskosan pozitív” – emelte ki Somi András.