Emelkedik az ittas vezetéses balesetek száma
2014.04.17
Folyamatosan nõ az ittas vezetéses balesetek száma: a KSH kimutatása szerint idén februárban többen okoztak közúti balesetet alkoholos állapotban, mint tavaly ugyanebben az idõszakban.

"Nemcsak a hatóság, hanem a biztosítók is szigorúan büntetik az ittas vezetõket: egyértelmûen kizárják a kártérítésbõl azokat, akik túllépik az általuk szabott 0,8 ezrelékes befolyásoltságot, ami már akár két üveg sör elfogyasztása után kialakul" – hívja fel a figyelmet a közelgõ húsvéti ünnepek kapcsán Németh Péter, a CLB Független Biztosítási Alkusz Kft. értékesítési és kommunikációs igazgatója.

Igaz, a kötelezõ biztosítás legalább a baleset vétlen károsultját védi, s õ minden körülmények között megkapja a kártérítését, ám van, hogy egy évig is várni kell a pénzére, mert bizonyos esetekben csak a bírósági eljárás után, érvényes döntést követõen juthat hozzá. A kifizetett összeget azonban utólag behajtja a biztosító a bizonyítottan ittas károkozón. Már, ha be tudja. A törvény ugyanis felsõ plafont szab, így legfeljebb másfél millió forintot lehet visszakövetelni a vétkestõl, holott egy súlyos vagy maradandó sérülés esetén a vagyoni és nem vagyoni károk bõven meghaladhatják ezt az összeget. Ha az ittas sofõr által vezetett gépjármûre kötelezõt sem kötöttek, a Magyar Biztosítók Szövetsége által kezelt kártalanítási számláról fizetik ki az okozott kár összegét, de utólag ezt is behajtják az elkövetõn – részletezi a szabályozást a szakértõ. Ilyenkor a cascóban sem érdemes bízni, mert nincs az a jó szerzõdés, amely az ittas vezetõkért helytállna. A részeg, de még az úgynevezett szalonspicces sofõrt sem védi semmi – szögezi le Németh. Így könnyen elõfordulhat, hogy a húsvéti 3-4 korsó sörért, vagy 1-2 kupica pálinkáért végül egy "káresemény" kapcsán másfél millió forintot kell fizetni.

De nemcsak a közúti balesetnél, hanem egyéb helyzetekben, például egy fergeteges buliban porrá égett lakásra sem jár kártérítés, ha kiderül, hogy a tulajdonos alkoholos befolyásoltsága miatt következett be a tragédia – hívja fel a figyelmet a szakértõ.