Tévhitek a lakásbetörésekrõl: ne könnyítsük meg a dolgukat!
2014.10.23
Egy lakás vagy családi ház biztonsága mindenki számára fontos, hiszen lakberendezési és egyéb vagyontárgyaink eszmei értékkel is bírnak, ráadásul senki sem szeretné, ha idegenek lépnék át kéretlenül lakása küszöbét. De vajon mindent megteszünk lakóhelyünk biztonsága érdekében? Nyugodtan hagyhatjuk el reggelente lakásunkat? Cser Palkovics Zoltán, a Groupama Garancia Biztosító kárszakértõje hasznos tanácsokkal segít otthonunk biztonságának megõrzésében.

Napi rutinunk része, hogy mielõtt elindulnánk otthonról, amellett, hogy végiggondoljuk, kikapcsolatuk-e az elektromos berendezéseket vagy elzártuk-e a gáztûzhelyet, ellenõrizzük azt is, hogy becsuktuk-e az ablakokat. Miután gondosan bezártuk az ajtónkat is, már nyugodtan indítjuk a napot.

Sok esetben ez azonban nem elég, hívja fel a figyelmet Cser Palkovics Zoltán, a Groupama Garancia Biztosító kárszakértõje, hiszen a nyílászárók gondos zárása mellett azok minõsége és betörésbiztonsága is fontos szempont. A biztosítótársaságok ugyanis akkor térítik meg a keletkezett károkat egy betörés esetén, ha a vonatkozó biztosítási szabályzatban elõírt védelmi elõírások megvalósultak. Ezeknek a védelmi elõírásoknak a meglétét a behatolás helyén és idõpontjában minden esetben megvizsgálják a biztosítótársaságok, ezért is kiemelt jelentõségû ezen elõírások teljesülése és megléte.

Kulcs a biztonsághoz – Milyen a jó zár?

A legtöbb bejárati ajtóban hengerzárbetéteket alkalmaznak, így ez a zártípus a legelterjedtebb zárszerkezet. „A hengerzárak szerkezetében a legsérülékenyebb rész a betét könnyített része, melyek eltörésével a betörõk könnyedén be tudnak jutni a lakásba. Éppen ezért fontos, hogy úgy alakítsuk ki a zárbetét elhelyezését, hogy az ne álljon ki az ajtólap síkjából, így ne tudják egyszerûen, egy mozdulattal kitörni a betétet. Általános tapasztalat, hogy a lebukás veszélye miatt a betörõk öt perc után feladják a behatolási kísérletet, ne könnyítsük meg a dolgukat” – tanácsolja Cser Palkovics Zoltán.

„Annak érdekében, hogy elkerüljük a betörést, érdemes egy törésmentes, gyártó által készített, 7-8 milliméter vastagságú alumínium öntvény kivitelû címkét szerelni a bejárati ajtóra, amely a belsõ sík felõl átmenõ csavarokkal rögzíthetõ. Így a betét a címke síkjából nem áll ki, nem lehet eltörni.

A korszerû, mai gyári ajtók már rendelkeznek ilyen betéttel, betét-védelemmel, címke kialakítással, így a zárszerkezet elhelyezése is megfelelõ, ezért ezek az ajtók alapvetõen megfelelnek ennek a biztonsági védelemnek” – teszi hozzá a szakértõ.

„A fenti veszélyek és a megfelelõ lakásbiztonság érdekében a biztosítótársaságok már nem fogadnak el sem egytollú zárakat, sem pedig egyszerû lakatokat a lakásbiztosítás megkötésekor. Emellett érdemes felhívni arra is a figyelmet, hogy a betörõk néhány esetben a betét kifúrásával jutnak be a lakásba, így érdemes olyan zárbetétet vásárolni, mely fúrásmentes kivitelû” – mondja Cser Palkovics Zoltán, a Groupama Garancia Biztosító kárszakértõje.

Tények és tévhitek – nem elég a rács és a riasztó

Gyakori tévhit, hogy a rács vagy éppen a riasztó megléte minden esetben megvéd bennünket azoktól, akik otthonunk nyugalmára törnek. Fontos hangsúlyozni, hogy a rács és riasztó nem váltják ki a szabályzatokban elõírt zárat, zárakat és betörésbiztos ajtószerkezetet, csupán az azok által nyújtott védelmet egészítik ki, betöréses lopás esetén pedig emelhetik a kártérítési határt.

„A rács természetesen emeli a védelmi szintet, de nem váltja ki a nyílászárók hiányos biztonsági felszereltségét. Fontos szempont a rácsanyag keresztmetszete és minõsége, kivitele és a rácsközök mérete, mely paraméterekrõl a Groupama Garancia Biztosító a biztosítási feltételekben tájékoztatja biztosítottjait” – mondja Cser Palkovics Zoltán kárszakértõ.

Megtévesztõ, de nem védelmezõ

A nyílászáróknak, ha nem vagyunk otthon, minden esetben zárva kell lenniük, ellenkezõ esetben a biztosítótársaságnak nem áll módjában a kárt megtéríteni, így indulás elõtt mindig ellenõrizzük azokat. Sok esetben a résnyire vagy épp bukó helyzetben hagyott ablakok is megfelelõ lehetõséget biztosítanak a behatolásra.

„Sokszor tapasztaljuk, hogy a lakók a nyílászárókat a szellõzés miatt résnyire nyitva hagyják, és sokszor azt gondolják, hogy ezzel megtéveszthetik a betörõket, hiszen úgy tûnik, mintha a lakás tulajdonosa otthon tartózkodna. Az ilyen esetekben a biztosítótársaság a kárt nem téríti meg, hiszen ezek a helyiségek nem minõsülnek lezártnak” – mondja Cser Palkovics Zoltán.

Fontos, hogy otthonunk és értékeink biztonságáról minden esetben a legnagyobb körültekintéssel gondoskodjunk.” – hívja fel a figyelmet a Groupama Garancia Biztosító kárszakértõje.