Ennek elsõsorban az az oka, hogy az árak picit elkezdtek emelkedni, ami teljesen új tendencia. Egyelõre csak évközi adatok vannak, ezek szerint a növekmény 5 százalék, év végéig az emelkedés mértéke legfeljebb 10 százalék körül alakulhat. A változás várhatóan különbözõen érinti a jármûkategóriákat, sokkal jobban nõ a flották, a pótkocsik, a teherkocsik díja, mint a személyautóké.
Pandurics Anett megjegyezte, a körülbelül 1,4 millió személygépjármû több mint 50 százalékánál most van a forduló. Annak, aki mégis váltani akar, december 1-jéig, hétfõig kell eljuttatnia a felmondását a biztosítóhoz, a megkeresését nem érdemes az utolsó pillanatra hagyni – tette hozzá.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint a növekedés 19 százalékos, ez azonban nem jelent egyértelmûen díjnövekedést. Utóbbi akkor történne, ha senki nem váltana biztosítót – közölte az MNB biztosítás és pénztárfelügyeletért felelõs igazgatója, Nagy Koppány. Ám új szerzõdés megkötésével jelentõsen kisebb lehet a drágulás mértéke, tavaly például 8 százalékkal nõttek a tarifák, ami csak 2 százalékos díjnövekedést eredményezett. Ebbõl kiindulva, idén valóban 5-10 százalékos, vagyis egy-két ezer forintos díjnövekedés várható – tette hozzá.
Nagy Koppány hozzátette, 2007-ben még 34 ezer forint volt az átlagos díj – a személyautók, teherkocsik, kamionok, vontatók átlagát tekintve –, ma pedig 19 ezer. Ez azt jelenti, hogy az éves biztosítási díj egy tank benzin árának felel meg.
Pandurics Anett szerint a magyar tarifák mindenféle nemzetközi összehasonlítás szerint nagyon alacsonyak. Például Romániában is 115 euró, azaz 35 ezer forint az éves átlagdíj, míg Magyarországon egy személyautó kgfb-je 13-14 ezer forint, vagyis a harmada, a 200 eurós németországi díjjal összehasonlítva még nagyobb, ötszörös a különbség.
A MABISZ elnöke szerint a magyarországi növekedés oka, hogy a nagyon erõs verseny hatására az árak korábban elértek a lehetséges legalacsonyabb pontra, a biztosítók – részben a kárhányadok, kártapasztalatok alapján – nem tudták tovább csökkenteni a díjaikat.
A Kossuth Rádió mûsorában arról is szó volt, elõfordult már, hogy a tarifákat összehasonlító oldalak által kiadott számok, és a biztosító társaságok honlapján szereplõ adatok eltértek egymástól. Pandurics Anett szerint ezért az, aki biztos akar lenni a biztosítók által ajánlott összegekben, használja a MABISZ által kifejlesztett internetes díjnavigátort, vagy menjen föl az MNB honlapjára, mert vita esetén, a jegybank oldalán közzétett tarifa az irányadó.