Két napjuk maradt az autósoknak!
2015.02.26
Azoknak az autósoknak, akik év végi évfordulóval kötötték újra kötelezõ gépjármû-felelõsségbiztosításukat (kgfb, a hét végéig kell rendezniük az esedékes, baleseti adóval növelt díjrészletet. Mivel a március 1-jei határidõ az összegnek a biztosítóhoz való beérkezésére vonatkozik, csekken mától már senki ne próbálja rendezni az összeget. Péntek délelõttig az átutalás, azután zárásig az adott biztosító ügyfélszolgálati irodájában történõ személyes befizetés a megfelelõ opció – figyelmeztet a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ).

Bár a biztosítók kár esetén már január elsejétõl fizetnek, a törvény az ügyfeleknek 60 napos díjfizetési haladékot tesz lehetõvé. Mivel idén március elseje vasárnapra esik, az összegnek a gyakorlatban már február 27-én meg kell jelennie a biztosító számláján.

„Ha egy biztosító a határidõ lejártáig nem kapja meg az esedékes díjösszeget, a hatályos jogszabály komoly lépésre kötelezi õt: törölnie kell az adott szerzõdést – magyarázza Papp Lajos, a FBAMSZ elnöke. – Ezért, ha eddig még nem intézkedtünk, mindenképpen úgy tegyük meg ezt, hogy pénzünk idejében célba érjen.”

Mivel az átutalás a magyar bankszámlák között immár négy óra alatt megtörténik, péntek reggelig a banki átutalás megfelelõ opció a csekkes befizetés helyett. Az utolsó napon azonban az a legbiztosabb, ha az aktuális biztosítónk pénztárába fizetjük be az esedékes díjat. Fontos, hogy tisztában legyünk az adott ügyfélszolgálati iroda nyitva tartásával: pénteken ugyanis a kirendeltségek gyakran hamarabb zárnak. Emellett arra is ügyelni kell, hogy már több biztosító nem mûködtet pénztárat az ügyfélszolgálati pontjain.

A nem fizetés következményei

Az az ügyfél, akinek a díj nem fizetése miatt megszûnt a kötelezõ biztosítása, a fedezetlenség idõtartamára fedezetlenségi díjat köteles fizetni, melynek mértéke – az autó teljesítményétõl függõen – naponta 270-630 forint. Emellett ugyanannál a biztosítónál kell újra szerzõdést kötnie, visszamenõleg a türelmi idõre járó díjat is le kell rónia és választási lehetõség nélkül azonnal a teljes évre járó biztosítási díjösszeget kell kifizetnie. Ráadásul mindhárom összegre meg kell fizetni a 30 százalékos baleseti adót is. Így együtt ez már igen tetemes összeg lehet egy egyszerû személyautónál is.

A legsúlyosabb következmény ugyanakkor az lehet, ha az ügyfél a fedezetlenség idõszakában kárt okoz: ilyenkor neki kell állnia az akár többmilliós kártérítést is. Személyi sérülés esetén mindez akár életre szóló fizetési kötelezettséget is jelenthet.

Nem mentség, ha nem kaptunk csekket vagy számlát!

„A több millió értesítés közül persze óhatatlanul elkallódhat néhány a postai kézbesítés során, de ez sajnos nem mentesíti az ügyfelet a következményektõl – figyelmeztet a FBAMSZ szakértõje. - A díjfizetés elmaradása a szabályozás szerint egyértelmûen az õ felelõssége.”