Hamis gyógyszerek: már itthon is jönnek az elsõ weboldal letiltások
2015.06.29
Több mint száz olyan weboldalt azonosítottak a magyar szervek és nyomozóhatóságok a nemzetközi PANGEA akció keretében, amelyek gyanús gyógyszereket és étrend-kiegészítõket kínáltak. Ezek közül a jogellenesen mûködõk hamarosan elérhetetlenné válnak. A - több esetben halált vagy közvetlen életveszélyt okozó - hamis és illegális gyógyszerek forgalmazása elleni harc azért is nagyon fontos Magyarországon, mert a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT) kutatásai alapján a magyarok közel negyede egyáltalán nem utasítja el a hamis termékek vásárlását.

A hamis gyógyszerek forgalmazása és az engedély nélküli internetes patikák felszámolása ellen indított eddigi legnagyobb nemzetközi akció, a 2015. június 9-16 között lezajlott VIII PANGEA akció jelentõs sikerrel zárult nemzetközi szinten és Magyarországon is. Az Interpol irányításával és 115 ország 236 hatóságának közremûködésével végrehajtott akció eredményeképpen 81 millió dollár (kb. 22,7 milliárd forint) értékû, összesen 20,7 millió adag hamis gyógyszert foglaltak le; ez jelentõs növekedést jelent a 2014-es 36 millió dolláros értékhez képest. Emellett világszerte 429 nyomozás indult, 156 személyt tartóztattak le, 550 online hirdetést függesztettek fel és 2414 weboldalt kapcsoltak le.

„A PANGEA hadmûvelet egyik legfontosabb sajátossága, hogy az abban résztvevõ hatóságok és nyomozati szervek önkéntesen, mindennapi munkájuk mellett vesznek részt az akciókban, ami azt jelenti, hogy teljesen elkötelezettek a nemzetközi bûnbandák által uralt világméretû gyógyszerhamisítás elleni globális harcban” – mondta el Ilku Lívia, a HENT gyógyszerhamisítás elleni munkacsoportjának vezetõje.

A nemzetközileg lefoglalt gyógyszerek legnagyobb része vérnyomás-szabályozó, potencianövelõ, dagatellenes és táplálkozás-kiegészítõ szerek közül került ki. Számos esetben nem csak az összetevõkkel és a hatóanyagokkal kapcsolatban találtak problémákat a hatóságok, hanem a lejárati idõket is meghamisították, így egyes országokban ezek a szerek visszakerültek a hivatalos gyógyszerforgalmazási láncba.

Ugyancsak az akció sikereként könyvelhetõ el, hogy nemzetközi összefogás segítségével két olyan weboldalt is sikerült bezáratni, amelyek egy angol nõ halálát is okozó, az illegális webshopokban népszerû DNP nevû (2.4-dinitrifenol) fogyasztószert árusították. A DNP-vel kapcsolatban az Interpol narancsszínû riasztást rendelt el a francia hatóságok kérésére.

Magyarországon az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI), a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), valamint a Rendõrség mûködött együtt az akció során. A VIII PANGEA hadmûvelet indulásakor az OGYÉI összegyûjtötte és beazonosította azon weboldalakat, melyek célzottan a hazai vásárlók számára (magyar nyelven) kínáltak gyógyszereket. Az intézet munkatársai próbavásárlásokat végeztek, ezzel párhuzamosan a NAV pedig kiemelt figyelmet fordított az ország területére érkezõ gyógyszer- és étrendkiegészítõ szállítmányokra.

Az OGYÉI 113 olyan weboldalt azonosított, amelyek vélhetõen illegálisan gyógyszereket illetve gyanús étrend-kiegészítõket forgalmaztak. Ebbõl 90 külföldi, 23 pedig magyarországi szolgáltató által bejegyzett szerverrõl mûködött. Az OGYÉI ez utóbbi 23 netes portáloktól rendelt különféle termékeket; 12 szolgáltató 13 terméket postázott az intézet számára.
Az OGYÉI laboratóriuma által végzett vizsgálatok alapján 8 esetben igazolódott be, hogy a termékek forgalmazói hamis gyógyszerkészítményt árultak. A kereskedõk három esetben gyógyhatással hirdetett, az OÉTI által regisztrált étrendkiegészítõt, két esetben pedig nem engedélyezetett gyógyszert forgalmaztak.

„Ugyan a PANGEA akció évente egy hétig tart, azonban az OGYÉI a HENT-tel szoros együttmûködésben folyamatosan ellenõrzi a gyógyszerek és étrendkiegészítõk forgalmazóit, illetve minden jogi eszközzel fellépnek a hamisítás illetve az illegális gyógyszerforgalmazás ellen” – mondta el Pozsgay Csilla, az OGYÉI fõigazgatója.

Azon illegális weboldalak üzemeltetõi ellen, amelyek hamisított gyógyszert és étrend-kiegészítõt forgalmaztak, az OGYÉI él az illegálisan gyógyszereket árusító weboldalak elérhetetlenné tételét elõíró jogszabályi lehetõségével, valamint feljelentést tesz az eljárás lefolytatására hatáskörrel rendelkezõ szervnél az Országos Rendõr-fõkapitányságnál (ORFK). Az gyógyhatással hirdetett, az OÉTI által regisztrált étrend-kiegészítõt forgalmazók ügyében pedig megkeresi a piacfelügyeletet ellátó hatóságokat, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóságot és az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálatot.

Sajnos a hamisítás elleni harcot nehezíti a magyarok hozzáállása: a magyarországi hamisítással kapcsolatos attitûdöket és valós vásárlásokat vizsgálva a HENT éves fogyasztói kutatása szerint 2014-ben a megkérdezettek 23%-a volt nyitott hamis termékek vásárlására. Az attitûdnél azonban valamivel kedvezõbb a valóság, hiszen azoknak az aránya, akik ténylegesen vásároltak is ilyen árut, csak 15%. Mindemellett jelentõsen csökkent 2013 óta a válaszadók között azok aránya, akik hamis ruházati cikket vásárolnának: 2014-ben a megkérdezettek több mint fele elutasította ennek lehetõségét, míg 2009-ben még csak minden harmadik válaszadó nyilatkozott így. Több termékcsoportban tovább csökkent a hamis termékek vásárlásának aránya 2014 során: a hamis illatszerek aránya például felére esett vissza.

„Az ipari méretû hamisítások ellen – amelyeket ma már minden területen nemzetközi bûnszervezetek felügyelnek – csak széleskörû összefogással lehet fellépni, a HENT is a hatóságok és különféle szervezetek közös munkájának révén tudta a fent említett tendenciákat pozitív irányba befolyásolni” – magyarázta Bendzsel Miklós, a HENT elnökhelyettese.

Kitért azonban arra is, hogy mivel a hamisítás konstans probléma Magyarországon, további lépések szükségesek. E folyamat egyik újabb lépcsõjeként a hamisított gyógyszerek jogszerû ellátási láncba való bekerülésének megakadályozására írt alá megállapodást a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), az Országos Rendõr-fõkapitányság (ORFK), az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI), a Generikus Gyógyszergyártók és Forgalmazók Magyarországi Érdekvédelmi Egyesülete, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége (MAGYOSZ) és a „Védettség” Oltóanyag és Immunbiológiai Termék Gyártók és Forgalmazók Egyesülete.

Emellett a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület a hamisítás elleni világnap alkalmából évente egyszeri alkalommal „HENT Díjat” adományoz. A díj a kimagaslóan eredményes hamisítás elleni fellépést, valamint a kiemelkedõ színvonalú, a Testület tevékenységét aktívan támogató munkásság elismerését szolgálja, amelyet az idén dr. Fülöpné dr. Csákó Ibolya, az ORFK alezredese kapott.