A szerda délután átvonuló vihar következtében a csütörtök kora délutáni összesítés szerint több, mint 5 ezer kárbejelentés érkezett a hazai biztosítókhoz, ennek összesített kárértéke már akkor meghaladta a 700 millió forintot. A bejelentések száma óráról órára nõ, és várhatóan a hét végén, illetve a jövõ héten is folytatódik. Az elõrejelzések szerint az összes bejelentés megközelítheti akár a 20 ezret, a becsült kárérték pedig a 3 milliárd forintot is. Az egy kárra jutó átlagos kárösszeg eltérõ a biztosítóknál: 50 és 170 ezer forint között szóródik, az eddigi tapasztalatok szerint azonban igen sok a nagy összegû, millió forintot is meghaladó kár.
A jelenleg rendelkezésre álló adatok szerint a legtöbb bejelentés Budapestrõl, Pest, Fejér, Veszprém, és Vas megyébõl érkezett, továbbá kiemelten sok kárt jelentettek Érd és Székesfehérvár térségébõl.
A kártípust illetõen messze a legtöbb a viharkár, de sok helyrõl érkezett bejelentés jégverésrõl, illetve villámcsapás okozta káreseményekrõl is.
A nagy erejû vihar sok helyen okozott tetõsérülést, és az igen erõs széllökések következtében jellemzõek voltak az úgynevezett rádõléses károk, amikor a kidõlt fák az ingatlanokban, illetve gépjármûvekben okoztak sérülést.
A szükséges kárenyhítést követõen javasolt minél hamarabb bejelentést tenni a biztosítónál, így hamarabb lehetséges a helyszíni szemlére megfelelõ idõpont egyeztetése a kárszakértõvel. Több biztosító már a vihar másnapjának reggelén jelezte, hogy megerõsíti telefonos, illetve személyes ügyfélszolgálatát annak érdekében, hogy minél elõbb megkezdõdhessen a károk rendezése.
Szinte már rendszeresnek mondható a kánikula végét jelzõ felhõszakadás, ami jelentõs károkat okoz Magyarországon. Legutóbb 2015. június 9-én a hazánk felett átvonuló felsõszakadásnak köszönhetõen közel 2 ezer bejelentés érkezett a társaságokhoz, a károk értéke pedig meghaladta a 320 millió forintot.
Magyarországon a tapasztalatok szerint a leginkább kárveszélyes periódus a nyári viharok idõszaka. A szövetség adatai szerint 2010 és 2014 között a nyári periódusokban – május 1-je és augusztus 31-e között – összesen 762 ezer kárbejelentést regisztráltak a biztosító társaságok, amelyek együttes kárértéke megközelítette a 60 milliárd forintot. 2014 májusa és augusztusa között a nyári viharok következtében az átlagosnál 40 százalékkal több, 134 ezret meghaladó kárbejelentés történt.
A biztosítók évente átlagosan 650-700 ezer - lakásbiztosításokra bejelentett - kárt rendeznek. 2014-ben a több mint 704 ezer ingatlant ért kárral kapcsolatos bejelentés közel ötöde volt a nagy erejû viharokhoz volt köthetõ.
A hazai ingatlanok mintegy 72 százaléka rendelkezik lakásbiztosítással. 2010 óta folyamatos csökkenés mutatkozott a piacon, ez idõ alatt 93 ezerrel csökkent a biztosított ingatlanok száma. 2014-ben megállt a lakásbiztosítási állomány zsugorodása, igaz, a piacon mutatkozó néhány ezres szerzõdésszám-növekedés egyelõre csak óvatos bizakodásra adhat okot.