Ezt tanácsolják a sziget szervezõi a biztonságos fesztiválozáshoz
2015.08.06
Ha nyár, akkor sokaknak ez nemcsak a nyaralást és az utazást, hanem a fesztiválszezont is jelenti. A Groupama Biztosító a Sziget egyik szervezõjével, Benis Dániellel olyan praktikákat, hasznos tanácsokat gyûjtött össze, melyek betartásával önfeledt és fõként biztonságos lehet a fesztiválozás.

Divatba hozzuk a biztonságot!

Indulás elõtt mindenképpen tájékozódjunk elõre az idõjárásról, hiszen nagyon kellemetlen, mikor felkészületlenül ér minket egy zivatar vagy éppen a tikkasztó kánikula. Öltözködjünk rétegesen, ruhatárunkat igazítsuk az idõjárási körülményhez, de még a legnagyobb meleg idején is vigyünk magunkkal pulóvert és dzsekit! Válasszunk kényelmes, zárt cipõt, ami bírja a gyûrõdést és nem ázik át könnyen. „Nem ajánlatos a nyitott cipõ, hiszen a leggyakoribb fesztiválsérülések egyike a bokaficam, általában a rosszul megválasztott lábbeli miatt következik be” − figyelmeztet a Sziget egyik szervezõje, Benis Dániel.

„Mindenképpen tartsuk magunknál a saját komfortunkat befolyásoló legfontosabb kellékeket: a magas faktorszámú naptej, a kalap vagy a frissítõ kendõ ne maradjanak otthon, de a legfontosabb gyógyszerek, vitaminok se” – teszi hozzá Benis Dániel. A napszemüveg szintén alapkellék, azonban érdemes külön erre a célra vásárolni egy fesztivál-darabot, ha nem szeretnénk, hogy kedvenc napszemüvegünket leverjék a fejünkrõl, poros legyen, vagy egyszerûen csak elhagyjuk a tömegben. Bárhogy is döntünk, ne feledjük: az UV-szûrés kulcsfontosságú minden darabnál! Emellett ügyeljünk arra is, hogy kiegészítõink − a nyakláncok, fülbevalók, karórák - ne legyenek túl nagyok, feltûnõk, biztonságunk érdekében próbáljunk erre is figyelemmel lenni.

Érdemes hanyagolni és otthon hagyni a most divatos hátizsákokat, helyette bátran válasszunk jól zárható oldaltáskát vagy övtáskát, amely vállunkon átvetve garantáltan nem zavar a bulizásban, ráadásul a lopásra is kevesebb esélyt kínál.

Minél hosszabb az esemény, annál több a baleset

Nem is gondolnánk, mennyi veszélyforrás akad egy fesztiválon, ám a szervezõk mindent megtesznek a biztonságért. „Mindent megteszünk annak érdekében, hogy a szórakozás és ne az esetleges kellemetlenségek kapják a fõszerepet. Egyrészt komoly törvényi szabályozás rendelkezik arról, miként biztosítsunk ekkora rendezvényeket, másrészt nagy hangsúlyt fektetünk a hozzánk ellátogató, kikapcsolódni vágyó emberek kényelmére. Nem hagyjuk például, hogy tömegek torlódjanak fel olyan pontokon, melyek esetlegesen veszélyt jelentenének. Különösen fontos ez az esetleges verekedések kialakulásának elkerülése miatt is. Kiemelt jelentõségû a prevenció, így például a színpadtechnika felállításánál olyan elõminõsített eszközöket használunk, melyek eleve kizárják a legmagasabb kockázatot. Tényleges vészhelyzetekre is fel vagyunk készülve, de a fesztiválon dolgozó kollégák a legkisebb problémákról, biztonsági kockázatokról is egybõl értesítenek minket, hogy segíteni tudjunk” – mondta Benis Dániel.

„A kéz- és lábsérülések elég gyakoriak, de a kimerültség sem utolsó veszélyforrás. Nem véletlenül állnak le a fesztivál programjai egy bizonyos idõ után, hiszen mindenkinek szüksége van pihenésre, feltöltõdésre” – mondta Benis Dániel. A fesztiválok szervezõi nagy figyelmet fordítanak a vendégek egészségi állapotára is: a fesztiválok területén ma már elsõsegélypontok, a cukorbetegeknek pedig külön inzulintároló is megtalálható.

„Fontos emellett, hogy odafigyeljünk a rendszeres vízmennyiség bevitelére is, a bulizás hevében ugyanis gyakran elõfordulhat dehidratáltság és az ebbõl fakadó rosszullét. Ajánlott fél literes palackot, kulacsot hordani a táskánkban, melyet újra tudunk tölteni a fesztivál területén található ivóvizes kutakból, így a buli végéig elegendõ folyadékot ihatunk” – hívta fel a figyelmet Benis Dániel.

Bár a szervezõk mindent megtesznek, hogy biztonságos legyen a szórakozás – kamerával figyelik a tömeget, kordonokat állítanak, egészségügyi ellátórendszereket üzemeltetnek – a fesztiválozók is felelõsek saját maguk és társaik épségéért. Jó tanács, hogy ne járkáljunk egyedül, és figyeljünk arra is, hogy mobiltelefonunk ne merüljön le, hiszen így könnyebben kérhetünk segítséget vészhelyzetben. Ha telefonunk mégis hamarabb felmondja a szolgálatot, a fesztivál területén egészen biztosan akad töltõpont, ahol életet lehelhetünk a készülékbe.

Éterben az információ

„Rengeteget változott a fesztiválkultúra, az indulás óta generációs változás következett be” – mondja a szervezõ. „Azáltal, hogy a fesztiválok multikulturális rendezvényekké nõtték ki magukat, a biztonság terén is sokat változtak ezek az események. Korábban sokkal nehezebb volt a résztvevõk épségére ügyelni, de ma már jobbára mindenki betartja a figyelmeztetéseket, tiltásokat és a házirendet” – állítja Benis Dániel.

A szórakozni vágyók ma egyre többet szeretnének tudni és minél gyorsabban, méghozzá nemcsak a fellépõkrõl, hanem a rendezvény körülményeirõl is. Ebben a fesztivál szervezõi is segítenek, hiszen a letölthetõ mobilapplikációk segítségével nemcsak az aktuális programokról kaphatunk értesítést, hanem akár arról is, mikor vegyük be gyógyszereinket, vagy arról, hogy vihar esetén miként erõsíthetjük meg sátrainkat. „Bármi is történjen a fesztiválon, az azonnal kikerül a közösségi felületekre. Ez egyrészt nekünk, szervezõknek is biztosít egy azonnali visszajelzést munkánk kapcsán, másrészt biztonságtechnikai szempontból is hasznos, hiszen így idõben beazonosíthatjuk a veszélyforrásokat, melyekre sokkal hatékonyabban tudunk reagálni. A fesztiválozók önfeledt szórakozásának elérése mellett legfõbb célunk a biztonság megteremtése” – tette hozzá a szervezõ.