Átalakul a régiós biztosítói piac: 6 M&A tranzakció van folyamatban
2022.02.14

A régiós biztosítási piac kevésbé szenvedte meg a koronavírus-járványt, mint maga a gazdaság: az euróban számított díjbevétel-visszaesést pedig 2021-ben már visszapattanás követte a szektorban – írja a Portfolio.hu.

Megjelent a Deloitte éves Biztosítói M&A piaci jövőképe, amelyet online sajtóeseményen mutattak be. Mint a Deloitte eseményén elmondták, gazdasági visszaesés és a régiós devizák leértékelődése jellemezte a 2020-as évet, ami rányomta a bélyegét a biztosítási piac teljesítményére és euróban számított díjbevételére. A régiós életbiztosítási díjbevételek 6,5%-kal, a nem-élet üzletág bevételei 2,8%-kal csökkentek 2020-ban, euróban, helyi devizában mérve azonban inkább stagnálás, sőt akár enyhe emelkedés is bekövetkezett.

A korábbi növekedést követően a kárkifizetések is csökkentek a biztosítóknál, mégpedig nagyobb mértékben, mint a díjak, így a kárhányadok is jócskán javultak, ezzel a biztosítók profitabilitása is növekedett. A GDP visszaesése miatt a biztosítási penetráció is nőtt a legtöbb országban. A régió átlaga 2,4%, az EU-é 7,9%, a régióból felfelé Csehország és különösen Szlovénia lóg ki.

Szlovákiát leszámítva 2021-ben már mindenhol látható felpattanás, és a járvány előtt stagnáló életbiztosítási piac is megindult felfelé az a kockázati védelem felértékelődése miatt, illetve az egészségbiztosítások is nyertesei lehetnek a járványnak – állapították meg a szakértők. 2020-ban a régiós életbiztosítási piacon a lengyel PZU, az osztrák VIG és a holland NN, a nem-életbiztosításoknál az osztrák VIG, a lengyel PZU és az olasz Generali volt a legnagyobb szereplő. Az Aviva azóta kivonult Lengyelországból, míg például az NN átrendezte piacait: Bulgáriából kivonult, Lengyelországban viszont erősített.

2020 ban a biztosítói M&A piac megközelítette a 2018-as aktivitást, 6 tranzakció van folyamatban jelenleg, például a lengyel MetLife eladása, az Ergo romániai eladása és a régiós Aegon biztosítók Lengyelországot, Magyarországot és Romániát érintő értékesítése.

Vevői oldalon a VIG és a Generali mostanában a legaktívabb, az eladói oldalon például a Münich Re (illetve ennek része, az Ergo), az Aviva, a MetLife és az Axa optimalizál (utóbbi lényegében elhagyta a régiót). Az elmúlt években Magyarországon is számos kivonulás történt.

A kihívások között említették a szabályozói feladatokat, továbbá az inflációt, amely a működési költségeken és kárkifizetéseken keresztül hathat a biztosítókra. A digitalizáció területén még sok a teendő, és a munkaerőpiaci feszültségek is érintik a biztosítókat – összegezték a fő kihívásokat.