Fél év alatt duplázódhat az átlagadósoknak kínált hitelkamat
2022.02.21

Alig több, mint fél év alatt közel duplájára emelkedhet az átlagos ügyfelek új hitelszerződéseiben szereplő induló hitelkamat mértéke, az MNB héten esedékes kamatemelését követően a legjobb adósoknak is meg kell ismerkedniük a 6 százalék körüli ajánlatokkal – derül ki a money.hu Kamattükréből. Miközben a piaci kamatszint sokaknak már akadályt jelent, a támogatott konstrukciók továbbra is fix, alacsony kamatot kínálnak az arra jogosultaknak – értük új akciós verseny alakulhat ki a bankok között.

Kedden ismét kamatdöntő ülést tart a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa. A jegybank az extra magas januári inflációs adat ellenére a hónap során kitartott az év elején bejelentett kamatváltoztatási tervei mellett és nem nyúlt a kamatokhoz. Így a január végén 2,9 százalékra emelt alapkamattal és az iránymutatónak számító, 4,3 százalékon tartó egyhetes betéti kamatszinttel fordultunk a mostani hétre.

Az elemzők szerint sem a pénzromlás mértéke, sem a forint február eleje óta látott gyengülése nem ad módot arra az MNB-nek, hogy lassítsa a januári kamatemeléskor jelzett, felgyorsított kamatemelési ciklusát, így jó eséllyel 50 bázisponttal, 3,4 százalékra emelkedik majd az alapkamat. Ha a keddi emelés a csütörtöki egyhetes betéti tenderen is megjelenik, akkor az irányadó kamatszint 4,8 százalékra emelkedik. Az irányadó kamatszint ilyen magasságokban utoljára 2013. áprilisában járt. Akkoriban a lakáshitelek átlagkamata 8,68 százalék volt.

Egy hónap – 70 bázispont

A fenti lakáshitel kamatoktól messze elmaradó kamatszintek mellett lehet ma még jelzáloghitelt felvenni a piacon. Ugyanakkor figyelmeztető lehet, hogy a money.hu kalkulátora szerint egy 20 milliós, 20 éves futamidőre felvett hitel esetében a piacon elérhető legjobb banki ajánlat 5 és 10 éves kamatciklus esetén egyetlen hónap alatt 70 bázisponttal drágult.

Márciustól a 6 százalékos kamattal ismerkedhetnek a top-adósok is

Mindez azt jelenti, hogy ma már 10 éves kamatciklus mellett sem lehet 5 százalék alatti kamatajánlatot találni a piacon ilyen magas hitelösszeg esetén sem – tavaly augusztusban az átlagos ügyfél 3,88 százalékon tudott 10 évre fixált hitelt felvenni. A kisebb hitelösszegek esetében számos banknál már most is 7 százalék feletti kamatok tűnnek fel szép számmal az ajánlatokban, azaz alig több, mint fél év alatt közel duplájára emelkedhet az átlagügyfeleknek kínált hitelkamat. Ha az MNB a héten a várakozásoknak megfelelően lép majd, a március elején várható újabb banki kamatemelési szőnyegbombázásban a legjobb adósoknak is 6 százalék körüli ajánlatokkal találkozhatunk majd.

Ezt jelzi előre az Erste Bank kamatemelése. A pénzintézet február 14-től az 5 éves kamatperiódusú jelzáloghiteleit 40, a 10 éves kamatperiódusú és a fix 15 éves futamidejű kölcsönöknél 30 bázispontos emelést hajtott végre. Ennél is mélyebben fogott ugyanakkor az árazó ceruza a legoptimálisabb hitelsávban: a minimum havi 600 ezer forintos jóváírást teljesítő, 30 millió forint feletti hitelek esetében 5 éves kamatperiódus mellett 0,5, 10 éves fixálás esetén 0,4 százalékponttal lett magasabb a kamat. Mindez azt jelenti, hogy extra kedvezmény kategóriában a legjobb ajánlat 10 éves fixálásra 5,59 százalék.

Kell a támogatással fizetőképes ügyfél a bankoknak

Azt, hogy a piaci kamatszintek durva emelkedése miatt a lakossági lakáshitel kereslet a támogatott hitelek felé irányul majd, jól mutatja, hogy egyre több bank gondolkodik el azon, hogy az ügyfél számára továbbra is fix, alacsony kamaton elérhető konstrukciók esetében akciókkal hasítson ki magának mind nagyobb szeletet. (Az akciók forrását az biztosítja, hogy a támogatott termékeknél az elszámolási hitelkamatok hónapról-hónapra követik a referenciakamatok mozgását.)

A K&H Banknál egy hete fut már például az az akció, amely valamennyi kamattámogatott Otthonteremtési, illetve NHP Zöld Otthon lakáshitel esetén 10 és 20 millió forintos hitelösszeg esetén 80, ezt meghaladó folyósítás esetén 160 ezer forintos jóváírást ígér a hitelfelvevő számláján sikeres folyósítás esetén.