Az orvosok után már a betegek is külföldre mennének
2016.02.19
Évente kétezer egészségügyi dolgozó, köztük közel ezer orvos hagyja el Magyarországot, és fogadtatja el a diplomáját vagy képesítését külföldön. Az elvándorlás miatt hazánkban arányaiban kevesebb idõ jut a betegfelvételre és a diagnózis felállítására, mint Nyugat-Európában. A legújabb tendencia, hogy már a betegek is követnék az orvosokat: egyre többen keresik a külföldi orvosi kezelés lehetõségét és az azt lehetõvé tevõ egészségbiztosításokat - állapította meg a CIG Pannónia hazai és nemzetközi statisztikákat feldolgozó elemzése.

Az orvosképzés tekintetében a világ vezetõ országai közé tartozunk, hazánkban minden százezer lakosra jut 15 diplomát szerzõ doktor, míg ez a szám például Svédországban épphogy eléri a 10 fõt. A praktizáló orvosok tekintetében más a helyzet: míg Svédországban 4, hazánkban csupán 3 orvos jut ezer lakosra , így a magyar doktoroknak közel másfélszer több pácienst kell ellátniuk, mint a nyugati kollégáiknak. Ezt az ellentmondást a magyar orvosok és egészségügyi dolgozók kivándorlása magyarázza, ami 2010 és 2014 között összességében 10 000 egészségügyi dolgozót, köztük 5000 orvost érintett – ennyien mentek külföldre dolgozni. A legnépszerûbb célországok az Egyesült Királyság és Németország fej fej mellett, amit Ausztria és Svédország követ .

A szakemberek számának csökkenése mellett a kevés rendelkezésre álló diagnosztikai eszköz okozza a legnagyobb nehézséget. Világviszonylatban hazánkban az egyik legkisebb az egy fõre jutó CT berendezések száma - egymillió lakosra mindössze 8 készülék jut - miközben az európai országok közül a legjobban teljesítõ Izlandon ez a szám eléri a 40-et .

Ezen problémákat elkerülendõ már nem csak az egészségügyi dolgozók veszik más országok felé az irányt, egyre több beteg is számol a külföldi gyógykezelés lehetõségével és az ezt lehetõvé tevõ biztosításokkal, mint a CIG Pannónia által kínált Best Doctors Egészségbiztosítás.

Azok tehát, akik nem szeretnék, hogy az államhatárok szabjanak gátat a gyógyulásuknak, saját maguk is finanszírozhatják gyógykezelésüket, és köthetnek külföldön érvényesíthetõ egészségbiztosítást. A három kontinensen és 70 országban jelen levõ Best Doctors nemzetközi egészségügyi szolgáltató hálózata mintegy 53 ezer orvos-specialistából áll. Így világszerte több mint 30 millió biztosítottnak nyílik lehetõsége arra, hogy állapotukról a szakterület legjobbjainak tartott specialistáitól kérjenek másodlagos szakorvosi véleményt, megbetegedésük esetén pedig a szakmájukban legelismertebb orvosok kezeljék õket. A külföldön végzett gyógykezelések fele Németországban történik, amit Spanyolország és az Egyesült Államok követnek. A szolgáltatás keretében leggyakoribb a rákos megbetegedések felülvizsgálata és kezelése, amit az idegsebészeti beavatkozások követnek. Az elmúlt évek statisztikái jól mutatják, hogy az elsõdleges diagnózis gyakran téves volt, és az esetek közel harmadában a nemzetközi szakértõ gárda eltérõ kezelést is javasolt, ami ezeknél a megbetegedéseknél életmentõ lehet.

Az öt legveszélyesebb betegség illetve mûtéti beavatkozás – a rákos megbetegedések, a by-pass mûtét, a szívbillentyûcsere, az idegsebészeti mûtét és az élõdonoros szerv- és szövetátültetés – esetén a biztosító fedezi a gyógyuláshoz szükséges kiadásokat a legmegfelelõbbnek tartott egészségügyi intézményben, legyen az bárhol a világon. A Best Doctors szolgáltatás keretében elvégzett kezelések átlagára igesebészeti beavatkozásoknál 70 000 euró, súlyosabb rákos megbetegedések kezelésénél pedig 170 000 euró is lehet. A külföldi gyógykezelés azonban ma már nem csak a gazdagok kiváltsága, hiszen kiegészítõ biztosításként megkötve a Best Doctors Egészségbiztosítás mindössze évi 73 850 forintért cserébe esetenként 1 millió euró (egy biztosítottra a biztosítás teljes idõtartama alatt legfeljebb 2 millió euró) értékig nyújt fedezetet a külföldi orvosi kezelésre.

„Egy betegség hazai viszonylatban is komoly lelki és anyagi terhet ró a páciensre, nem beszélve arról, hogy sok esetben a gyógyulás sokkal eredményesebb lehet külföldön. Svédországban például arányaiban 50%-kal több beteg gyógyul meg rákos megbetegedésbõl, mint Magyarországon . Egy-egy súlyos betegség esetében különösen fontos a másodlagos orvosi szakvélemény kikérése, ezt az is bizonyítja, hogy az eddigi tapasztalatok alapján a Best Doctors-hoz forduló minden 6. beteg az elsõtõl eltérõ diagnózist kapott, az átvizsgált esetek 29%-ában pedig a korábbitól eltérõ kezelést is javasoltak. ” – mondta el Sallai Linda, a CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. termék- és üzletfejlesztési igazgatója.