K&H: milyen fizetésemelésre számítanak a fiatalok?
2022.06.29

Derűlátóak a nettó fizetésük alakulását tekintve a dolgozó fiatalok - derül ki a K&H ifjúsági indexhez készült felmérésből. A 19-29 évesek 19 százaléka az inflációt meghaladó, 56 százalékuk pedig attól elmaradó béremelkedésre számít. Közel 23 százalékuk nem vár változást. Mindössze 2 százalékuk tudja elképzelni, hogy kevesebbet kap a jövőben, hasonlóan alacsony arányra évek óta nem volt példa.

A nettó fizetések további növekedését várják a dolgozó fiatalok - derül ki a K&H ifjúsági indexéhez az idei második negyedévben készült reprezentatív felmérésből.

A többség többet vár

Bár igaz, hogy az infláció felgyorsulása, valamint az ukrajnai fegyveres konfliktus és a globális ellátási problémák miatt bizonytalan a gazdasági környezet, a bérek mégis látványos emelkedést mutatnak az idén. A hivatalos adatok szerint az idei első negyedévben a 20-29 évesek kedvezmények nélkül számolt átlagos nettója meghaladta a 286 ezer forintot, ami 19 százalékos emelkedésnek felel meg éves összevetésben.

A K&H felmérése szerint a 19-29 korosztály dolgozó tagjainak 75 százaléka vár kisebb-nagyobb fizetésemelést a következő időszakban 56 százalékuk az inflációnál alacsonyabb mértékű béremeléssel számol, 19 százalékuk pedig azt meghaladó növekedést vár. Ezek javulást jelentenek a korábbi felmérésekhez képest, az idei első negyedévben a dolgozók fiatalok 66 százaléka számított nagyobb fizetésre, egy évvel korábban pedig 72 százalékuk jósolta ezt.

Nagyon kevesen várnak kevesebbet

Az új kutatás eredményei szerint az érintettek közel negyede, 23 százaléka nem számít arra, hogy nagyobb emelést kap a munkahelyén. Mindössze 2 százalékuk tartja elképzelhetőnek, hogy alacsonyabb lesz a nettója.

Hasonlóan alacsony arányra több éve nem volt példa, a felmérés közel 10 éves történetében pedig az egyik legalacsonyabb érték. 2016 első negyedévében volt példa arra, hogy a dolgozó fiatalok mindössze 1 százaléka számított fizetéscsökkenésre, a mostani 2 százalékos szint 2017 és 2018-ra volt jellemző.