Kétszáz százalék felett a biztosítók tõkeszintje
2016.06.06
A hazai biztosítási szektor tõkefeltöltöttsége 200 százalék feletti az idei év elejére vonatkozóan a piaci szereplõk által – most elõször – az új, kockázatalapú tõkekövetelmény-számítási rendszer szerinti módszertan keretében benyújtott nyers adatok szerint. A jegybank a közeljövõben várhatóan ajánlásokat ad ki a jövõbeni tõkeingadozások ellensúlyozására, a közép- vagy hosszú távú kockázatértékelésre, illetve a biztosítók felelõs vállalatirányítására vonatkozóan - írja közleményében az MNB.

Elsõ alkalommal jelentették a biztosítók az elmúlt napokban a Magyar Nemzeti Banknak (MNB) – a 2016. január 1-jére vonatkozó – szavatolótõke-adataikat az európai biztosítási szektorban idén január 1-jén bevezetett új, kockázatalapú tõkekövetelmény-számítási (Szolvencia 2, S2) rendszerre való átállás óta. A jegybank elõzetes számításai szerint ez alapján a szektor tõkefeltöltöttsége 209 százalékos és mindössze egyetlen biztosító tõkeszintje volt 100 százalék alatt, ám az I. negyedévben megvalósult tõkeemelés rendezte ezen intézmény helyzetét is (egy biztosító egyesület adatai még nem ismertek, ám ott az MNB korai beavatkozásaként felügyeleti biztos vette át az irányítást).

Bár további adatelemzés és adatminõségi ellenõrzés szükséges, ez alapján úgy tûnik: a biztosítók – a tavalyi évben teljesített alapos felkészülést követõen – sikeresen érték el az S2-rendszer egyik legfontosabb mérföldkövét, és a magyarországi biztosítási rendszer a rendelkezésre álló tõke szempontjából (is) biztonságosan mûködik.

Az S2 új rendszerében a biztosítók értékelési módszertanának átalakulása – a környezet változásához, illetve a várakozásoktól eltérõ alakulásához kapcsolódóan – magában hordozza a szavatoló tõke, illetve tõkemegfelelés nagyobb mértékû rövid távú ingadozásának (volatilitás) kockázatát. Ezért az MNB a közeljövõben olyan volatilitási tõkepuffer bevezetését fogja elvárni a hazai biztosítóktól, amely garantálja, hogy az ingadozás ellenére a biztosítók szavatoló tõkéje folyamatosan megbízható módon eléri a tõkeszükséglet szintjét.

A jegybank rövidesen ajánlást ad ki a piaci szereplõknek az S2-höz kapcsolódó saját kockázat- és szavatolótõke-értékelési rendszer kialakításáról is. Ennek célja az, hogy a biztosítók elõretekintõ – az üzleti tervezésbe beépülõ – módon mérlegeljék kockázati kitettségüket, s vezetõ testületeik tisztába legyenek az adott biztosító kapcsán felmerülõ összes jelentõs rizikóról. Idén július 1-jétõl ennek keretében a biztosítóknak közép- vagy hosszú távú kitekintést is készíteniük kell a kockázatokról és a szavatolótõke-megfelelésrõl.

Szintén ajánlást készít elõ az MNB az S2-szabályozásba tartozó, a biztosítók és viszontbiztosítók körültekintõ és megbízható vállalatirányítási rendszerével kapcsolatos elvárásokról. Ez a jó gyakorlatok felsorolásával ismerteti – kiemelten a kockázatkezelés, megfelelés, aktuáriusi és belsõ ellenõri feladatköröknél – a stabil irányítási szerkezet létrehozásának és megfelelõ mûködtetésének elveit. Az ugyancsak 2016. július 1-jétõl alkalmazandó szabályozás ugyanakkor nem korlátozza a biztosítók szervezeti felépítését, s feltételezi, hogy a biztosítók szervezetükön belül megfelelõen szétválasztják a feladatokat, hatásköröket és felelõsségeket.

A fejlõdõ gazdaságok biztosítási piacainak helyzete is szóba kerül majd a Biztosításfelügyelõk Nemzetközi Szövetségének (IAIS) június 13-17-i budapesti nyári ülésszakán és globális szemináriumán, amely eseményeken az MNB házigazda felügyelõ hatóságként mûködik közre.