A 4Life Direct 2016 októberében készíttetett felmérésében arra kereste a választ, hogy a magyarok számára melyek az idõskori biztonságérzet legfontosabb szempontjai, illetve a 30 és 65 év közötti korosztály rendelkezik-e már megtakarítással nyugdíjas éveire és idõskori ellátására.
A kutatás eredményei azt mutatják, hogy a magyarok számára az idõskori biztonság legfontosabb elemeit a megfelelõ egészségügyi ellátás, az anyagi biztonság, a megoldott lakhatás, valamint a családi háttér jelentik. A válaszadók ezen szempontok közül a megfelelõ egészségügyi ellátást helyezték az elsõ helyre, ezt 80 százalékuk tarja nagyon fontosnak a biztonságérzet megteremtésében. Csak árnyalatnyival maradt le emögött az anyagi biztonság (76 százalék), valamint a lakhatás (75 százalék) kérdése. A négy szempont közül a legkevésbé fontosnak a biztos családi háttér bizonyult, de még ezt is 66 százalék tartja nagyon fontosnak. A felmérés szerint a nõk számára (83 százalék) nagyobb fontossággal bír a megfelelõ egészségügyi ellátás, mint a férfiaknak (76 százalék), míg a vidéken élõk magasabb arányban (68 százalék) tartják lényegesnek a biztonság megteremtésében a biztos családi hátteret, mint a fõvárosiak (58 százalék).
Habár az anyagiak rendkívül fontosak az idõskori biztonságérzet szempontjából, mégis a megkérdezettek harmada (33%) nem tett még semmit annak érdekében, hogy idõs korára anyagi biztonságban élhessen. (A legmagasabb jövedelmi kategóriába tartozók körében alacsonyabb ez az arány, az ESOMAR A státuszú válaszadóknak csak a negyede (24%) nem kezdett el gondoskodni nyugdíjas éveirõl.) A válaszadók 15 százaléka nyilatkozott úgy, hogy idõskorában majd a családtagjai fognak gondoskodni róla – ez fõként az 50 év felettiekre jellemzõ. Érdekes, hogy csak nagyon kis arányban gondolkodnak a magyarok azon, hogy idõskori ellátásukat és biztonságukat eltartási szerzõdéssel vagy idõsek otthonába költözéssel oldják meg. A 30 és 65 közötti megkérdezettek fele rendelkezik már valamilyen nyugdíjcélú megtakarítással, legyen szó akár önkéntes nyugdíjpénztárról, nyugdíjbiztosításról, vagy akár csak bankszámlán félretett pénzrõl.
Kifejezetten idõskori egészségügyi célokra – kórházi vagy otthoni ellátás, illetve gyógyszerek – még kevesebben, a válaszadók 43 százaléka rendelkezik valamilyen megtakarítással. A megkérdezettek 45 százaléka még nem kezdett el félretenni erre a célra, de tervezi a jövõben, míg 12 százalékuk úgy véli, hogy ennek biztosítása a TB feladata, és nem neki kellene takarékoskodnia. Ez a felfogás különösen a férfiak körében jellemzõ.