Egyre többen ismerik fel, hogy hosszabb távon az állami nyugdíj már nem lesz elegendõ
Az UNION Biztosító 25 és 54 év közöttiek körében végzett 1100 fõt érintõ felmérése szerint a lakosság 85 százaléka gondolja úgy, hogy jövõbeli nyugdíja nem lesz elegendõ a megélhetésre. A válaszadók átlagosan a fizetésüknek mindössze 55 százalékára várják a jövõbeli nyugdíjuk mértékét – ugyanezt 2013-ban még 63 százaléknyira becsülték. Minél fiatalabbak a válaszadók, annál kevésbé számítanak a megfelelõ mértékû állami gondoskodásra: míg a 45-54 év közöttiek átlagosan 59 százalékos mértéket valószínûsítenek, a 25-34 éves korosztály esetében ez az arány mindössze 51 százalék.
Kevesen érik el a kedvezményplafont
A nyugdíjbiztosítási befizetések után adójóváírás jár, melynek mértéke az adott évi befizetések 20 százaléka, maximum 130 ezer forint. Ehhez azonban éves szinten 650 ezer, azaz havi szinten átlagosan 54 ezer forintot kellene befizetni a számlára, amit az UNION felmérése szerint a megkérdezetteknek mindössze 2 százaléka engedhet meg magának. Az MNB statisztikái is azt támasztják alá, hogy az ügyfelek messze nem használják ki a teljes adókedvezményt: átlagosan évi 200 ezer forintot fizetnek be nyugdíjbiztosítási számlájukra, amelynek nyomán a következõ évben 40 ezer forintos adójóváírásra jogosultak.
Igen széles a választék
„A nyugdíjbiztosítás ma a biztosítási piac egyik húzótermékének számít: míg 2014 végén 70 ezer, a tavalyi év végén pedig közel 120 ezer, addig az idei év felére már mintegy 153 ezer ilyen biztosítási szerzõdés szerepelt a biztosítók állományában – tájékoztat Bóna Katalin, az UNION Biztosító életbiztosítási ügyvezetõ igazgatója. – Jelenleg mintegy 80 különbözõ nyugdíjbiztosítási konstrukció létezik a piacon, minden életbiztosítással foglakozó biztosító termékpalettáján legalább 2-3 féle ilyen termékkel találkozhatunk.”
A nyugdíjbiztosítás immár tisztán online módon is elérhetõ
Nem csupán a szigorodó szabályozás, hanem a nyugdíjbiztosítási piacon jelen lévõ éles verseny is folyamatos termékfejlesztésre ösztönzi a biztosítókat. Egyre szélesebb kör, a 45 év alattiak közül pedig szinte a teljes korosztály otthonosan mozog már az interneten, ezért kézenfekvõ, hogy az idei év végi kötési idõszakban már olyan termékekkel is találkozhatnak az érdeklõdõk, amelyeknél mind a szerzõdéskötés, mind a díjfizetés és kapcsolattartás a világhálón zajlik. Ennek eredménye kiemelkedõen kedvezõ TKM lehet, amit tovább erõsíthet, hogy e termékekhez újszerû költségstruktúrák is kapcsolódhatnak: az UNION online nyugdíjbiztosítási terméke például a lakás-takarékpénztárakhoz hasonlóan a futamidõ elején számít fel egy szerzõdéskötési díjat, ezzel az összes, a szerzõdést érintõ költséget az egész, akár 20 éves futamidõre rendezettnek tekinti.
Az idei adójóváírás feltételei
Az erre az évre járó maximum 130 ezer forintnyi adókedvezmény kihasználása miatt a következõ hetekben akár további 10-15 ezer új ügyfél köthet új nyugdíjbiztosítási szerzõdést – mutat rá Raveczky Zsolt, az Erste Biztosító elnök-vezérigazgatója. – Az adójóváírás megszerzésének azonban több további feltétele is van, melyek közül a legfontosabbak: az idei évre szánt díjat az év végéig be is kell fizetni. Ez azt jelenti, hogy az ügyfélnek még karácsony elõtt célszerû befizetnie az összeget ahhoz, hogy a tétel az utolsó munkanapig biztosan be is érkezzen. Már a jövõ évet érintõ további fontos teendõ, hogy az szja-bevallásban majd külön be is kell jelölni a 2016-os befizetés utáni adójóváírási igényt.”
2016.12.16
Az idei év elsõ felének végére az MNB adatai szerint közel 153 ezer adókedvezményes nyugdíjbiztosítást kötöttek az ügyfelek, ez a szám az év végére 200 ezer fölé is emelkedhet. A közel három éve elérhetõ termékkör népszerûségét több tényezõ is erõsíti: miközben a lakosság egyre szkeptikusabb jövõbeli nyugdíjának mértékét illetõen, ma már minimális, akár 1 százalék alatti TKM-mel is hozzájuthat a piacon adójóváírással támogatott nyugdíjbiztosításhoz.