Érdemes speciális biztosításokkal is kezelni a klímaváltozás kockázatait
2017.01.10
A klímaváltozás szélsõséges hatása az agrárium szereplõit évrõl évre növekvõ mértékben, egyre hátrányosabban érinti, ezért az idõjárási kockázatok okozta veszteségek mérséklésére érdemes megfelelõ biztosításokkal is készülniük a gazdálkodóknak. Ennek támogatására a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) a napokban együttmûködési megállapodást kötött a Magyar Biztosítók Szövetségével valamint a Magyarországi Nonprofit Biztosító Egyesületek Szövetségével. Az együttmûködés jó alapot teremt arra is, hogy a beérkezõ észrevételeket, javaslatokat beépítsék a kárrendezési szabályozásokba, illetve az egyes agrár ágazatok speciális igényeire megoldást találjanak az együttmûködõ felek.

A már mûködõ állami kártalanítási, illetve kárenyhítési rendszerek jelentõs segítséget nyújthatnak számos idõjárási kockázat kezelésére, ugyanakkor értelemszerûen nem biztosítanak teljes körû megoldást. A klímaváltozás kedvezõtlen hatásainak ellensúlyozására szolgáló kármegelõzési, kárenyhítési agrotechnikai és pénzügyi megoldások széles körû megismertetése és térnyerése is közös stratégiai célja a decemberben megállapodást kötõ három szervezetnek.

A díjtámogatott mezõgazdasági biztosítások rendszere, a Vidékfejlesztési Pályázatok elõírásai, valamint a növénybiztosítások speciális folyamatai jelentõs tudást és adminisztrációt követelnek meg mindenkitõl. A három szervezet együttmûködése a felmerülõ problémák megoldásában valamint a kérdések megválaszolásában nyújt hatékony segítséget. Erre azért is van nagy szükség, mert bár tavaly ismét nõtt a díjtámogatott szerzõdések száma, és teljes egészében felhasználták a 4 milliárd forintos támogatási keretet, az igénylõk közel 10 százaléka adminisztratív hibák miatt elesett a támogatástól. A díjtámogatás lényeges feltétele az is, hogy a szerzõdés teljes díja határidõre megfizetésre és leigazolásra kerüljön. Ennek a feltételnek a teljesítése is több hibalehetõséget rejt magában, hiszen a gazdálkodók a biztosítói számlák és levelek tartalmát nehezen tudják értelmezni és követni. Az adminisztratív hibák utólag nem korrigálhatók, ezért a fõ célkitûzés a hibás szerzõdések számának csökkentése, a szükséges adategyezõség biztosítása, és az egymásnak ellentmondó adatok miatti hiánypótlási eljárások számának mérséklése. Ezeket a célokat a NAK felkészült falugazdász-hálózata tudja leginkább támogatni. Ezért is fontos a szoros és hatékony kommunikáció, a tapasztalatok megosztása a szervezetek között, hiszen a biztosítók és az egyesületek mezõgazdaságban és a díjtámogatott biztosításban egyaránt jártas szakemberei további hasznos tudással erõsíthetik a falugazdász hálózatot.

A létrejött együttmûködés jó alapot teremt arra is, hogy a NAK biztosítási szolgáltatási hálózatán keresztül beérkezõ észrevételeket a biztosítók és a biztosítóegyesületek beépítsék a kárrendezési szabályaik optimalizálásába. A megállapodás szerint a szervezetek rendszeresen egyeztetnek a közös szakmai álláspont kialakításáról, többek között az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) által mûködtetett agro.met.hu kárinformációs honlap adataira vonatkozó szabályozás módosításában. Az együttmûködés keretén belül a felek 2017-ben felvilágosító kommunikációs kampányt is szerveznek annak érdekében, hogy felkészítsék a hazai agrárvállalkozókat a klímaváltozás hatásaira.