Brexit - A brit nagyvállalatok többsége már érzi a negatív következményeket
2017.02.06
A legnagyobb brit vállalatok zöme már érzi a Brexit negatív következményeit, és nagy többségük az üzleti környezet további romlására számít a hétfõn közzétett legfrissebb felmérés szerint - írja az MTI.

Az Ipsos MORI közvélemény- és piackutató cég által a Financial Times címû londoni üzleti napilap számára elvégzett vizsgálat az 500 legnagyobb tõkeértékû vállalat közül 114-re terjedt ki. A reprezentatív mintában szereplõ vállalatvezetõk 58 százaléka mondta azt, hogy a brit EU-tagságról tartott tavaly júniusi népszavazás eredménye máris negatív hatást gyakorol cégének üzletmenetére.

A referendumon a résztvevõk szûk, 51,9 százalékos többsége arra voksolt, hogy az Egyesült Királyság lépjen ki az Európai Unióból.nTheresa May brit miniszterelnök a kormány Brexit-tárgyalási stratégiájának részleteit ismertetve nemrégiben bejelentette, hogy az Egyesült Királyság az EU-tagság megszûnése után nem kívánja fenntartani tagságát az Európai Unió egységes belsõ piacán sem, mert ha érvényesítené az ehhez szükséges feltételeket, az olyan lenne, "mintha ki sem lépett volna az Európai Unióból".

A hétfõn ismertetett Ipsos MORI-felmérés szerint a negatív hatásokról beszámoló cégvezetõk elsõsorban attól tartanak, hogy vállalatuk elveszíti versenyképességét az európai riválisokkal szemben, ha az Egyesült Királyságnak nem lesz hozzáférése az egységes EU-piachoz, és emiatt vámakadályok emelkednek az EU-gazdaságokba irányuló brit export elé.

A felmérésbe bevont nagyvállalati vezetõk kétharmada számol azzal, hogy cégének üzleti környezete még tovább romlik a következõ tizenkét hónapban, és mindössze 13 százalék reménykedik javulásban.

Az igazgatók fele nem bízik abban, hogy a brit kormánynak sikerül a brit vállalati szektor számára a lehetséges legjobb megállapodást elérnie az EU-val folytatandó kilépési tárgyalásokon, és a megkérdezett nagyvállalati vezetõk tíz százaléka azt tervezi, hogy cégét más országba telepíti át.

Az utóbbi idõszakban más hasonló felmérések is a brit vállalati szektor borúlátását jelezték. A Deloitte üzleti tanácsadó cég legutóbbi negyedéves vizsgálatában 119 brit nagyvállalat pénzügyi igazgatóit kérdezte arról, hogy véleményük szerint milyen hatással lesz vállalatuk mûködésére Nagy-Britannia kilépése az EU-ból.

A válaszadók 27 százaléka cége 2017-es kilátásait még kedvezõen ítélte meg, 66 százalékuk azonban attól tart, hogy a brit EU-tagság megszûnése hosszabb idõtávlatban már negatív hatást gyakorol vállalatának üzleti környezetére.

A vizsgálatba bevont pénzügyi vezetõknek csak a 21 százaléka mondta azt, hogy a mostani idõszakot megfelelõnek tartja nagyobb vállalatgazdasági kockázatok vállalására. Ez messze a hosszabb távú átlag alatti arány: a Deloitte kimutatása szerint a brit vállalati szektor kockázatvállalási hajlama csak a 2008-2009-es pénzügyi válság idején volt gyengébb, mint most.

A Deloitte a vállalatvezetõket megkérte arra is, hogy egy nullától 100-ig terjedõ skálán jelöljék be, mekkora kockázatnak tartják a Brexitet. A brit EU-tagság megszûnésének átlagos kockázati értékelése 62 volt, messze a legmagasabb az összes választható kockázati tényezõ közül.