Fõszerepet kapnak a bankkártyák
2017.02.22
Márciustól érkeznek az új kétezer és ötezer forintosok a mindennapokba, az új, korszerû pénzekre szükség van, ám közben érdemes a készpénzmentesség felé lépéseket tenni, mert Magyarországon rengeteg - 4434 milliárd forint értékû - készpénz forog a gazdaságban. Pedig a készpénznek jelentõs, a GDP arányában 0,5-1,5 százalékos - azaz tízmilliárdokra rúgó költsége van. Jó hír azonban, hogy növekszik a kártyás fizetések és a bankkártyák száma is, a legfrissebb adatok szerint tavaly szeptember végén 9 millió forint fölé került a bankkártyák száma. Ezen belül döntõ fölényben vannak az úgynevezett betéti kártyák, amelyekbõl 7,6 millió darabot tartottak nyilván, a hitelkártyák száma pedig elérte a 1,4 millió darabot.

A különbözõ bankszámlákhoz járó bankkártyák ugyanazt tudják, de mégsem egyformák, ha a költségeket nézzük - derül ki a BankRáció.hu február közepén - több mint 10 lakossági bank ajánlatai alapján - készített elemzésébõl. A bankkártyák és a bankszámlák között is jelentõs különbségek vannak. “Vannak ingyenesen igényelhetõ kártyák, sokszor pedig elengedik az elsõ éves díjat, emellett vannak az évi 1000 forint alatti éves költséggel használható kártyák, miközben vannak 4-5 ezer forintosak is” - mondta Gergely Péter, a BankRáció.hu szakértõje. Hozzátette: bankválasztáskor vagy számlaváltáskor mindenképp érdemes a bankkártyadíjakat és a számlavezetési díjakat is összevetni egymással, mert akár egy-egy bank több csomagjánál is lehetnek számottevõ eltérések.

A hitelkártyák esetében még nagyobbak lehetnek a különbségek a BankRáció.hu szerint. Egyrészt az éves kártyadíj akár bõven 10 ezer forint feletti összeg is lehet, a teljes hiteldíjmutatójuk pedig 33-39 százalék, ami nagyon magas érték a jelenlegi alacsony kamatkörnyezetben. A hitelkártyákat Gergely Péter kizárólag azoknak javasolja, akik biztosan teljesíteni tudják a feltételeket. A hitelkártyákkal való vásárlásokat az adott idõszak után rövid idõn belül ki kell fizetni a banknak. “Ha azonban nem fizetünk idõben, máris 33-39 százalékos kamatot kell fizetni, ami nagyon magas kiadást eredményez. 50-100 ezer forintos tartozásnál éves szinten több 10 ezer forintba kerülhet a hitelkártyák használata” - mondta a szakértõ. Gergely Péter szerint a következõ idõszakban tovább nõ majd a bankkártyás fizetések aránya, ezzel pedig mérséklõdhet a magyar gazdaság készpénzigénye és az ezzel járó több 10 milliárd forintos társadalmi költség.