Azonnali megoldás egy jobb lakásra vagy költözésre
2017.03.01
Egyre többen valósítják meg a jobb lakáskörülményekrõl szóló terveiket alternatív módszerekkel. Több tízezer fõre becsülhetõ azoknak a tábora, akik a vásárlás helyett a jelenlegi lakásukat kiadják, és egy jobb helyen lévõt vagy jobb állapotút bérelnek helyette. Ez a bérleti konstrukció - jelenlegi piaci viszonyok mellett - akár 10 éven keresztül is elõnyösebb lehet, viszont ennél hosszabb idõtávon egy korszerûbb lakás felára a vásárlás esetén jobban megtérül - derül ki az ingatlan.com friss elemzésébõl.

“A bérlés egyre népszerûbb országszerte, még úgy is, hogy valaki a meglévõ lakását adja ki, és bérel helyette másikat” - mondta Balogh László, az ingatlan.com vezetõ gazdasági szakértõje. Bár a magyarok túlnyomó részének 89-90 százalékának van saját ingatlana, a legfrissebb statisztikai adatok szerint csak alig több mint 84 százaléka lakott saját tulajdonában lévõ lakásban. 9 százalékuk pedig bérelt lakásban lakott. A nagyvárosokban magasabb a bérlõk aránya, a fõvárosban, valamint a megyeszékhelyeken és megyei jogú városokban lakók több mint 15 százaléka a lakók bérelt lakásban élt.

Vásárlás, bérlés, városon belül és kívül

Budapesten egy 50 négyzetméteres közepes állapotú XI. kerületi lakásnál az átlagos kínálati ár az ingatlan.com adatai szerint 23-24 millió forint. Ugyanebben a kerületben a jó vagy újszerû állapotban lévõ ingatlanok átlagára 28-29 millió forint. A közepes állapotú lakások átlagos bérleti díja 100-110 ezer forint, a jó állapotúaké pedig 130-145 ezer forint. A különbözet 30-35 ezer forint, így közel 12 év alatt jön össze a többletbõl a két eltérõ állapotú lakásban meglévõ különbözet. Balogh László elmondta, hogy ez a megoldás olyan fiatal párok körében is népszerû, amelynek valamelyik vagy mindkét tagja már rendelkezik saját ingatlannal, de közös lakás vásárlásába még nem mernek belevágni.

Városok közötti költözésnél nem elsõsorban a lakás állapota a legfõbb költözési ok, hanem például munkahelyváltás. Elsõsorban a munkaerõhiányos nyugati megyék nagyvárosai lehetnek a célpontok.

“Jobb a helyzet más településre - például az egyik vidéki városból egy másikba - költözés esetén. Ugyanis a meglévõ lakás kedvezményes adózással, gyakorlatilag akár adómentesen is kiadható, ez pedig hozzájárulhat a hazai munkavállalók mobilitásához. A különbözõ településen lévõ lakások esetében szembeállíthatók egymással a beérkezõ és kifizetett bérleti díjak, és csak a különbözet után kell adózni. Ha valaki többet költ albérletre mint amennyi bevétele származik a lakáskiadásból, akkor a lakáskiadást adómentesen is megúszhatja. Ez akár arra az esetre is érvényes lehet, ha valaki külföldön bérel lakást és annak költségeit megfelelõ dokumentumokkal igazolni tudja” - tette hozzá az ingatlan.com szakértõje. Egy jelenleg kelet-magyarországi nagyvárosban élõ lakos, ha kiadja a lakását mondjuk Miskolcon, Egerben vagy Nyíregyházán, és mondjuk Szombathelyen vagy Gyõrben vállal munkát, akkor alternatívát jelenthet számára a saját lakás kiadása és a célvárosokban történõ bérlés. Bár az említett kelet-magyarországi városokban jellemzõen alacsonyabbak az bérleti díjak, az ingatlan.com legfrissebb adatai szerint egy 50 négyzetméteres lakás bérleti díja 60-75 ezer forint között mozog, míg Gyõrben vagy Szombathelyen 80-90 ezer forint. A különbség fedezetét nyugat-magyarországi térségben jellemzõ magasabb átlagfizetések is biztosíthatják. A nettó havi bér Gyõr-Moson-Sopronban 178 ezer forint felett van, míg Szabolcsban ugyanez alig több mint 116 ezer forint. Miközben az érintett városokban egy 50 négyzetméteres lakás között átlagosan 4-6 millió forint az árkülönbség.