Tízbõl egy magyar egyáltalán nem számít állami nyugdíjra
2017.03.08
Százezer forint mínusz: ekkora lesz a különbség az utolsó havi fizetés és az elsõ állami nyugdíj között a magyarok várakozása szerint. A Groupama Biztosító megbízásából készült országos reprezentatív kutatás annak járt utána, milyen félelmek övezik a nyugdíjrendszert, s számszerûen milyen nagyságú idõskori juttatásra számítanak a nyugdíj elõtt álló magyarok.

Nyugtalan nyugdíjas évek?

A magyarok 71%-a már tudja, hogy nem lesz elég a nyugdíja a megélhetéshez sem, kétharmada egyenesen igazságtalannak érzi, milyen kevés összegre számíthat az állami rendszerbõl ahhoz képest, amennyit be fog fizetni élete során. Emiatt is van, hogy egyre kevesebben, a magyarok mindössze negyede (27%) várja a nyugdíjas éveket. Ezen belül az 50-es éveikben járók fele (48%), a 29 év alattiak pedig mindössze 15 százaléka gondol jó érzéssel elõre erre az idõszakra – derült ki abból a kutatásból, melyet a Groupama Biztosító készített az NRC Marketingkutató és Tanácsadó Kft.-vel.

A kutatás eredményeinek feldolgozásában részt vevõ szociológus szerint további oka is van az anyagiak mellett, hogy a 39 év alattiak nem várják ezt az idõszakot. Szvetelszky Zsuzsa szerint számukra nem olyan vonzó az a jelenlegi állapot, amit ma „nyugdíjasságnak” nevezünk. A passzivitás, a kiszolgáltatottság és ezzel összefüggésben a társadalmi megbecsülés hiánya, amit õk hozzá társítanak. Ez a korosztály az elõttük álló évtizedek során minden bizonnyal ki fogja találni magának a saját „nyugdíjas imidzsét”, amiben a jelenleginél nagyobb szerepe lesz az anyagi függetlenségnek, biztonságnak, az aktív, élményekben is gazdag idõskori életnek.

Az álom: 200 ezer forint körüli fizetés, és ugyanekkora nyugdíj

A kutatásban megkérdezték az embereket, mekkora összegre számítanak utolsó havi jövedelemként, milyen mértékû kezdõnyugdíjjal lennének elégedettek, és végül mekkora nyugdíjra számítanak reálisan az államtól. 

A válaszok alapján átlagosan 218.900 forintos utolsó havi jövedelemmel kalkulálnak, amelybõl csak minimálisan adnának lejjebb a munkaerõpiacról való távozáskor: az ideális nyugdíj a magyarok szerint 198.600 forint lenne. 

„Csakhogy a magyarok 11%-a – elsõsorban a fiatal generáció – már egyáltalán nem is számít állami nyugdíjra, és csupán 6% azoknak az idealistáknak az aránya, akik szerint a vágyott 200 ezer vagy e fölötti nyugdíjat tud majd biztosítani az állam” – ismertette a kutatás eredményeit Halasi Melinda, a Groupama Biztosító Értékesítés Támogatási Fõosztályának vezetõje.

A fiatalok szerint jövedelmük 40%-át kapják majd nyugdíjként


A válaszok alapján nyugdíjasként átlagosan 118.400 forint fog hiányozni az utolsó jövedelmükbõl. Az, hogy a fiatalabb korosztályok pesszimistábbak, nem meglepõ. 

Míg az 50 év felettiek jövedelmük 57%-ára számítanak nyugdíjként, a 30 év alattiak úgy gondolják, hogy idõskori megélhetésükhöz az államtól csupán utolsó jövedelmük 40%-át kapják majd.

Ezek a számok összhangban vannak azokkal az elõrejelzésekkel, melyek szerint a demográfiai folyamatok következményeként a jelenlegi állami nyugdíjak 20-30 éven belül akár harmadára csökkenhetnek.

Bakancslista helyett realitáslista

A magyarok többsége alapvetõen klasszikus nyugdíjasként látja magát; pihenéssel, utazással, olvasással és fõzéssel töltené idejét családja és barátai körében, a terveik közül azonban nem mindegyiket tartják megvalósíthatónak. Azt 80%-ban reálisnak tartják, hogy több idõt töltenek el családunk körében, és ugyanígy megvalósíthatónak tartják, hogy tévézzenek (87%), vagy olvassanak (83%). Ugyanakkor már csak 46%-ban tartják valószínûnek, hogy utazni is tudnak majd idõs korunkban, és mindössze 56% tartja reálisnak a színházba járást, vagy, hogy fürdõbe is eljutnak nyugdíjasként (55%). A nagy valószínûséggel megvalósítható tervek között, azaz a „realitáslistán” tehát többnyire olyan programok szerepelnek, amelyek alapvetõen nem kell, hogy pénzbe kerüljenek. 

Valamivel bátrabban terveznek a fiatalabbak: náluk nagyobb hangsúlyt kapnak az újdonságok, mint például új hobbi, vagy új sportág kipróbálása. Ez megerõsíti a Groupama Biztosító korábbi kutatásainak eredményeit, melybõl egyértelmûvé vált, hogy a mai fiatalok idõs korukban is aktívabb életre vágynak.