A digitális fejlõdés a kulcs a nõi egyenjogúsághoz
2017.03.20
A nõk 53 százaléka gondolja azt, hogy nem indul a férfiakkal azonos esélyekkel egy vezetõ pozícióért, ugyanakkor 60 százalékuk hisz abban, hogy a digitális technológiák segítségével elõbbre tudnak lépni a ranglétrán. A Roland Berger ‘Digitális egyenjogúság” címû tanulmánya arra keresi a választ, hogy a digitalizáció, hogyan tud hozzájárulni a munkahelyen a nõi egyenjogúsághoz.

Hogyan változott meg a nõk helyzete a munka világában a digitalizáció elterjedésével? Kínálnak-e számukra újabb lehetõségeket ezek a technológiák? Képesek-e az egyenlõtlenségek csökkentésére? A Roland Berger legújabb ‘Digitális egyenjogúság - Nõk a digitális forradalomban' címû tanulmánya többek között ezekre a kérdésekre kereste a választ. A kutatás során 3000 embert kérdeztek meg több mint 60 országban kérdõíves módszer segítségével 2016 októbere és decembere között. A kérdések három olyan fõ témát érintettek, amelyek meghatározóak a nõk karrierjének szempontjából. Ezek a belépés a munka világába – ideértve a vállalkozói és a munkavállalói formát is - a karrierépítés és a vezetõi pozícióba kerülés voltak.

Mi jellemzõ a digitális nõkre?
A válaszadók 40 százaléka gondolja úgy, hogy a "digitális nõk" azok, akik napi szinten használnak digitális eszközöket, míg kevesebb mint harmaduk úgy véli, hogy mindenki „digitális nõ”, aki része az internetes szubkultúrának. A válaszadók negyede szerint ez csak felfogás kérdése. A megkérdezettek szerint nincs különbség abban, hogy a digitális területen dolgozó ember nõ vagy férfi. Azt a megállapítást, miszerint a férfiak és a nõk egyenlõ feltételekkel vehetnek részt a digitális gazdaságban, az az érdekes adat is alátámasztja, miszerint a nõk által indított start-up vállalkozások gyakorta sikeresebbek, mint férfiaké. A pozitív megállapítások ellenére azonban még mindig él a nemekhez kötõdõ sztereotípia. Ha a férfiakhoz társítjuk a digitális jelzõt, akkor a technológiai képességeikre asszociálunk, míg a nõk esetében a jóval finomabb kommunikációs és kapcsolattartási aspektusokra gondolunk - a felmérés adatai szerint.

A karrierépítéshez hosszútávon szükség van a digitális technológiákra
A tanulmány kiemeli: a megkérdezettek egyetértettek abban, hogy a digitalizáció pozitív hatással lehet a nõk karrierjére. Mindkét nem képviselõinek közel háromnegyede úgy gondolja, hogy a digitális technológiák elterjedése megkönnyíti a nõk számára a szakmai elõrelépést. Továbbá a nõk úgy vélik, hogy a digitális technológiák segítségével meg tudják mutatni különleges kvalitásaikat, ugyanis 72 százalékuk szerint a nõk és a férfiak által kivitelezett digitális projektek többnyire csak a menedzselési stílusban különböznek egymástól.

A digitális technológia pozitív hatásai mellett az üvegplafon továbbra is létezik
Amikor a vezetõi pozíció betöltésének kérdésére került sor, a férfiak és a nõk ellentétes véleményen voltak. A nõk 53 százaléka véli úgy, hogy nem indulnak egyenlõ esélyekkel a felsõvezetõi pozíciókért, míg a férfiak 66 százaléka az ellenkezõjérõl van meggyõzõdve. A nõk 66 százaléka úgy gondolja: a nemük valószínûleg vagy biztosan, de befolyásolja a szakmai sikerüket. Logikusan a legoptimistábbak azok a hölgyek voltak, akik már elértek egy bizonyos pozíciót, a pesszimista vélemények többnyire azoktól a fiatalabb válaszadóktól érkeztek, akik nem látnak maguk elõtt pozitív nõi példát.

A nõk sokat várnak a digitális technológiáktól a nemi sztereotípiák leküzdésében
A megkérdezett nõk közel 60 százaléka biztos abban, hogy a digitális technológiák elterjedése támogatni tudja õket a karrierjükben. A pozitív hatásokat illetõen a nõk optimistábbak a férfiaknál, ezen belül is a vállalati vezetõk és a vállalkozók esetében volt magasabb az arány.

A vállalatok digitális átalakulásában is szerephez juthatnak a nõk
A szakmai elõrelépés tekintetében a megkérdezett férfiak és nõk 60 százaléka hisz abban, hogy azok a vállalatok, amelyek belefogtak a digitális átalakulásba, új lehetõségeket tudnak teremteni a nõk számára. Ezen felül a nõk 73 százaléka, míg a férfiak 61 százaléka gondolja úgy, hogy a nõknek különleges szerepük van a vállalatok digitális megújulásában. A vállalatvezetõk (63 százalék) és a vállalkozók (62 százalék) a legoptimistábbak, valamint azok, akik a legjobban ismerik a digitális technológiákat.

Önmagában a digitális technológia nem elég – a nemek közti egyenjogúság a vállalatok egyik legfontosabb stratégiai kérdése kell, hogy legyen
A nõk 81 százaléka gondolja úgy, hogy a nemek közti szakmai egyenlõség a vezetõk top öt prioritása között kellene, hogy szerepeljen, kizárólag a digitális átalakulás önmagában nem elegendõ. Ugyanakkor a digitális átalakulásnak támogatnia kellene a vállalaton belüli szakmai egyenlõségi irányelveket, ez lehet ugyanis a vállalati teljesítmények fõ indikátora - a nõk 75 százaléka, míg a férfiak 60 százaléka gondolja így.

Földrajzi alapon érzékelhetõ különbség van a témában
Az USA és Kanada a legoptimistább azon lehetõségeket illetõen, amelyeket a digitális technológia képes nyújtani a nõk számára, ugyanakkor a nemek megkülönböztetésében már megoszlik a véleményük. Csak 45 százalékuk gondolja azt, hogy a nõk által vezetett digitális projektek különböznek a férfiak által vezetett projektektõl, továbbá 69 százalékuk van azon az állásponton, hogy a szakmai egyenlõség a vállalkozók szempontjából fontos tényezõ. Az európaiak pont az ellentétes álláspontot képviselik. Õk kevésbé hisznek a digitális technológia nyújtotta lehetõségekben és jóval érzékenyebbek a nemek közötti szakadék kérdésében. Ázsiában jóval optimistábbak és érzékenyebbek e két kérdéskörben, ugyanis a megkérdezettek 93 százaléka véli úgy, hogy a nõk által vezetett digitális projektek különböznek.

“A digitális átalakulás egyedülálló kitörési lehetõség a nõk számára. Hálózatokat nyit meg, új fejlõdési modellt teremt számukra. A nõknek élniük kell a lehetõséggel, különösen azon, általuk vezetett digitális projektek esetében, amelyek az átlagosnál nagyobb értéket teremtenek. Merésznek kell lenniük és meg kell ragadniuk a lehetõséget” – mondta Schannen Frigyes a Roland Berger magyarországi ügyvezetõje.