Az alkoholfogyasztás mellett történt balesetokozás, még egy kisebb koccanás esetén is, az ittas sofõr súlyos százezer forintjaiba kerülhet. A kötelezõ gépjármû-felelõsségbiztosításról (kgfb) szóló törvény értelmében a biztosítók visszakövetelhetik - regresszálhatják – a kártérítés összegét 5 millió forintig, ha a vezetõ alkoholos befolyásoltság alatt, vagy „a vezetési képességre hátrányosan ható szertõl befolyásolt” állapotban okoz balesetet.
Az Országos Rendõr-fõkapitányság (ORFK) adatai szerint 2016-ban 16 506 személyi sérüléses közlekedési baleset történt, 1,1 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A rendõrség adatai szerint tavaly az ittas vezetõk 1574 személyi sérüléssel járó balesetet okoztak.
Országos szinten ugyan 0,2 százalékkal csökkent az ittas sofõrök okozta balesetek száma, ugyanakkor egyes régiókban kiugró emelkedés látszik. Budapesten 2015-2016-ban 18,2 százalékkal növekedett az ittas vezetõk által, személyi érülést is okozó balesetek száma, s kiugróan magas emelkedés mutatkozott Nógrád megyében, ahol 25 százalékkal, illetve Zala megyében, ahol 26,1 százalékkal okoztak több balesetet az ittas vezetõk, mint egy évvel korábban.
„Az ünnepek közeledtével ismételten felhívjuk a gépjármû-vezetõk figyelmét, hogy semmiképpen se üljenek volán mögé, ha alkoholt fogyasztottak. Amellett, hogy súlyosan veszélyeztetik mások és a maguk személyi épségét, a baleset okozta károkért anyagi felelõsséggel tartoznak” – jelentette ki Molnos Dániel, a Magyar Biztosítók Szövetségének fõtitkára.
2017.04.15
A húsvéti ünnepek alkalmával sokan hajlamosak „lazábban” kezelni a zéró tolerancia szabályát. Az ittas vezetés sokszoros kockázatot jelent: az ittas sofõr veszélyt jelent a forgalomban résztvevõk számára, de emellett az alkoholos befolyásoltság idején okozott baleset kártérítési összegét is meg kell fizetnie – hívja fel a figyelmet a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ).