Egyelõre nincs fagykárveszély, de ha hirtelen kiderül az ég, a gazdáknak szükségük lehet védekezésre
2017.04.20
Az elmúlt napokban sehol nem alakult ki komolyabb fagypont alatti hõmérséklet, ezért a még virágzó vagy már terméskötõdés után lévõ gyümölcsállományokban ilyen jellegû káresemények nem jelentkeztek - közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) az MTI érdeklõdésére szerdán. A Magyar Kertészeti Szaporítóanyag Nonprofit Kft. (MKSZN) tudományos tanácsadója szerint továbbra sincs azonnali fagykárveszély, de felhívta a figyelmet arra, hogy ha hirtelen kiderül az ég, akkor fagyra lehet számítani, a gazdáknak szükségük lehet a védekezésre.

Az agrárkamara emlékeztet: a jelenlegi szélsõséges idõjárás az év ezen szakában kissé szokatlan, látványos jelenségek keretében érkezett meg, az ország számos pontján havas esõ hullott vagy havazott. A jelenségek hátterében egy sarkköri eredetû ciklon áll, mely révén hûvös és csapadékban bõvelkedõ légtömegek érkeztek hazánk fölé. 

Magyarország földrajzi elhelyezkedésébõl adódóan a mezõgazdaságban évrõl-évre visszatérõ problémát okoznak az ebben az idõszakban bekövetkezõ idõjárási anomáliák, melyek fõleg a kertészek számára jelentenek nehézségeket. Szerencsére azonban az elmúlt napokban komolyabb fagypont alatti hõmérséklet sehol nem alakult ki, a még virágzó vagy már terméskötõdés után lévõ gyümölcsállományokban ezért ilyen jellegû káresemények nem jelentkeztek. A lehûlés következtében a növények fejlõdése lelassul, ezt a lemaradást azonban képesek hamar behozni, miután az idõ jobbra fordul. 

Jelezték, hogy a még virágzó állományokban nagy szükség lenne a házi méhek és egyéb megporzó rovarok munkájára, azonban a jelenlegi kedvezõtlen körülmények között nem képesek elvégezni feladataikat. Az elõrejelzések szerint a hûvös, csapadékos idõjárás még néhány napig eltarthat, ráadásul az északi szél viharossá fokozódik. Az esetlegesen bekövetkezett károk felmérése az idõjárás normalizálódása utáni napokban válik lehetségessé - írta a NAK.

Apostol János, az MKSZN tudományos tanácsadója szerint egyelõre nem tesz kárt a gyümölcsfákban a zord idõjárás, a hosszú aszály után a gyümölcsfáknak még jól is jöhet a nedvesség. A szakember azonban felhívja a figyelmet a kisugárzási fagyveszélyre, mert ha hirtelen kiderül az ég, akkor fagyra lehet számítani, különösen, ha száraz légtömeg is érkezik. Ha kitisztul az idõ és szélcsend van, a gazdáknak szükségük lesz a védekezésre.

Hozzátette: amíg a víz és hó együtt van jelen a fákon, addig a szokatlan idõjárás nem okozhat károkat. Nagyobb baj akkor keletkezhet, ha kitisztul az ég, megáll a szél és a levegõ hõmérséklete nulla fok alá csökken. 

Kitért arra, hogy a fagy ellen füstöléssel vagy a gyümölcsfák alá helyezett viaszgyertyákkal védekezhetnek a kerttulajdonosok, ezzel ugyanis meleg légpárnát képezhetnek a fák körül. A melegítõ gyertyákat még akkor kell meggyújtani, amikor pozitív a hõmérséklet, tehát plusz fél vagy plusz egy fok van. Egészen addig kell használni õket, amíg a fagyveszély fennáll - mondta.

A másik védekezési technika a fagyvédelmi öntözés, amelynek során kis intenzitással kell permetezni a gyümölcsfákra fölülrõl, hogy a víz ráfagyjon a virágokra és védõpáncélt képezzen. Amíg a víz és a jég jelen van a fákon, addig nem fagynak meg a virágok. Az öntözést mindaddig folytatni kell, amíg a jég le nem olvad a fákról. Ha túl hosszú ideig kell használni a mikroszóró fejeket, túl sok jég képzõdhet, amelytõl az ágak letörhetnek, de ez még mindig a kisebbik kár, hiszen meg tudtuk védeni a termést - tette hozzá.

A szakember szerint este könnyen prognosztizálható, hogy hajnalban lesz-e fagy vagy sem, ehhez elegendõ megfigyelni a levegõ páratartalmát. Amennyiben a harmatpont lemegy nulla fok alá, fagyveszély várható, de ha fölötte áll, nem kell fagytól tartani. A legveszélyesebb az, ha kiderül az ég és fúj a fagyos szél, mert a szállított fagy ellen gyakorlatilag már képtelenség védekezni - jelezte.