Kihagyhatatlan lehetõség a KKV-k számára
2017.05.12
Az Exim Bank és Biztosító 2021-ig az exportra termelõ mikro-, kis- és közepes vállalkozások több mint 50 százalékát szeretné pénzügyi termékeivel elérni, ennek érdekében például a 2017 második felében induló Jövõ exportõrei programmal 100 milliárd forint új hitellehetõséget nyit meg a magyar vállalkozások számára - mondta Urbán Zoltán, az Exim vezérigazgatója az MTI-nek adott interjúban.

A Jövõ exportõrei program a fejlõdõ, vagy jövõbeni exportõröknek, elsõsorban a kis- és középvállalkozásoknak nyújtana finanszírozást, a másik termékcsalád az Európai Unióba (EU-ba), illetve a fejlett piacokra exportáló vállalkozásoknak kínált rövid lejáratú hitelbiztosítás, amelyet az évi 2 millió eurós export árbevétel alatti piaci szereplõk igényelhetnek majd.

Bõvítik a minõségi kritériumokat, nagyobb hangsúlyt kívánnak fektetni a magyar hozzáadott értékre, az innovációra, a foglalkoztatásra - tette hozzá.
Urbán Zoltán kiemelte, hogy az év végére az Exim hitel- és garanciaállománya várhatóan meghaladja a 920 milliárd forintot. A belföldi és nemzetközi befektetési alapok fókuszában is a külpiacokon megjelenõ kis- és közepes vállalkozások állnak. A vezérigazgató kitért arra is, hogy tavaly 442 milliárd forint új hitelt folyósítottak, melynek több mint 20 százaléka az ázsiai térségbe irányuló exportot szolgálta. Az Exim 826 milliárd forintnyi hitel- valamint 29 milliárd forintnyi garanciaállománnyal zárta az évet és 511 milliárd forintnyi többlet export, valamint 51 milliárd forintnyi belföldi többlettermelés megvalósulását támogatta.

Urbán Zoltán hangsúlyozta, hogy az Exim az elmúlt 15 évben sohasem volt veszteséges, a tõkeemelések a portfolió bõvítését, az üzleti aktivitás növelését szolgálják. Hozzáfûzte, hogy a 2016-os 44,7 milliárd forintos tõkeemelés mellett az Exim a tevékenységével 280 milliárd forinttal járult hozzá a hazai GDP növekedéséhez. 

A vezérigazgató rámutatott: a keleti és déli nyitás stratégiájának megvalósításában is erõs az Exim jelenléte, a program meghirdetésekor a bank 133 ország kockázati felmérését végezte el, a megállapított országlimitek alapján támogatni tudják a magyar exportõrök értékesítéseit ezen térségekben.
Urbán Zoltán elmondta, hogy az Exim szeretné fellendíteni az Iránba irányuló magyar exportot, többek között azért, mert a szankciók meghirdetése elõtt Iránba több mint 350 millió euró értékben exportált Magyarország, míg most annak csupán 1/10-ét éri el a magyar kivitel. Az Exim már egy iráni állami bankkal és egy iráni biztosítóval is együttmûködési megállapodást írt alá a magyar kivitel elõmozdítására. 

Elmondta: a magyar export egyik nagy sikere lehet a Teherán város önkormányzata által aláírt szándéknyilatkozat 600 hazai busz megrendelésérõl. Emellett az egyik üdítõital ipari cégnek is kedvezõ perspektívái vannak Iránban, tavaly december óta forgalmazzák termékeiket, a szomszédos Azerbajdzsánban mindössze 2 év alatt 40 százalékos piaci részesedést értek el. Növényvédõ szerek, vetõmagok, növényi tápanyagok, mûanyagipari termékek exportját is megkezdték, további tárgyalások folynak orvosi berendezések és takarmánykeverék exportálásáról. Elképzelhetõ, hogy az ebbõl a célból létrehozott 85 millió eurós keret kevésnek bizonyul - tette hozzá a vezérigazgató.

Urbán Zoltán elmondta: az Exim aktív szereplõje különbözõ tõkealapoknak is, a bank 30 millió dollárral vett részt 2014-ben a Kínai Közép-Kelet-Európai Befektetési Alap létrehozásában. Az alap 2 év alatt csaknem 500 millió dollárt helyezett ki a térségben, Magyarországon pedig már több mint 90 millió dollárt fektetett be a felsõoktatásba és az infokommunikációs szektorba - említette meg a vezérigazgató.