A KSH adatai szerint a magyarok 2016-ban többnapos külföldi utazásaik alkalmával összesen mintegy 602 milliárd forintot költöttek 42,8 millió nap alatt, azaz külföldi útjaink során naponta és fejenként átlagosan 14 068 forintot adtunk ki a szállásra, a múzeumi belépõkre, az ajándékokra, egyebekre. A külföldre utazók jelentõs részének ma már nem kérdés, hogy érdemes-e utasbiztosítást kötni, hiszen évrõl évre cikkek tucatjai hívják fel a figyelmet arra, hogy a bankkártyák többségéhez tartozó utazási védelem vagy az Európai Egészségbiztosítási Kártya ugyan hasznos, de korántsem elegendõ a gondtalan nyaraláshoz. Azt azonban már jóval kevesebben tudják, hogy pontosan mire is fizet egy utasbiztosítás, így elõfordul, hogy baj esetén az utazók nem igényelnek kártérítést, pedig jogosultak lennének rá.
- Mi lesz, ha idõ elõtt véget ér az utazás, vagy elmarad egy elõre kifizetett program, például az utazási iroda csõdje miatt?
- Fizet a biztosítás, ha eltûnnek az irataink vagy a pénzünk?
- Jár kártérítés, ha a strandon ellopják a tabletünket?
- Ki kell fizetnünk, ha a gyerek kárt okoz a szállodában?
- Mi történik egy terrortámadás esetén?
Többek között ezeket a kérdéseket válaszolja meg legújabb, 10 dolog, amit az utasbiztosításod fizet helyetted címû blogbejegyzésében a Vienna Life Biztosító.
Ha napi ellátásunk 30 ezer dollárba kerülne…
„Az idei év elsõ felében volt olyan ügyfelünk, akinek a thaiföldi kórházi számlája több mint hétmillió forint volt, de említhetem az Egyesült Államokban kórházba került ügyfelünket is, akinek kezelése több tízmillió forintra rúgott – ami nem is meglepõ, hiszen az USA-ban az ellátási költségek kirívóan magasak, akár a napi harmincezer dollárt (mintegy 8 millió forintot) is elérhetik” - mondja Szabó Tamás, a Vienna Life utasbiztosítási szakértõje.
Egy utasbiztosítás azonban fedezheti többek között egy balesetnél a mentés költségeit (például a helikopteres szállítás díját), az extrém sportolás következtében felmerülõ ellátást, szükség esetén a családtagok kiutazásának és szállásának a költségét, az esetleges kórházi önrész, vizitdíj és a kórházi napidíj összegét, a magánkórházi ellátást, de a gyógyszerek, gyógyászati segédeszközök árát is.
Ha csõdbe menne az utazási iroda…
Egy betegség vagy egy baleset miatt pedig könnyen elõfordulhat, hogy meghiúsul vagy elõbb véget ér az utazás, így az utazó nagy valószínûséggel elbukja a már kifizetett szolgáltatások, programok árát. Kivéve, ha volt utasbiztosítása, az ugyanis térítheti többek között a repülõjegy és a fel nem használt utazási napok (például a szállás) költségét, az autóbérlés, a turisztikai program, a körutazás díját vagy síelés alkalmával a síbérlet árát is.
„Az ügyfelek akár az utazási iroda csõdje esetén is számíthatnak biztosítójukra, amely például a megszakított utazás kapcsán díjvisszatérítéssel, illetve a telefonköltségek térítésével tud hozzájárulni a kárenyhítéshez” - teszi hozzá Szabó Tamás.
Ha elveszne a poggyászunk vagy késne a repülõnk…
2015-ben 23 millió poggyász veszett el a világ repülõterein, azaz minden ezer utasra 6,5 darab ilyen bõrönd jutott. Ilyen esetben pedig még meg sem érkeztünk a tengerpartra, máris szórhatjuk a pénzt, hiszen rögvest be kell szereznünk új piperecikkeket vagy egy váltás ruhát, de legalább egy vadonatúj fürdõruhát. Ugyanígy foghatjuk a fejünket a légitársaságok járatainak késése, törlése és túlfoglalása miatt is: az elmúlt 5 évben ezek 297 ezer magyar utas életét keserítették meg, akik 2300 járaton utaztak.
Ha eltûnik a bõrönd, arra számíthatunk, hogy a biztosító egy adott keretig téríti a személyes tárgyaink értékét, míg a csomagjaink 6 vagy 12 órán túli késése esetén fizetheti például a piperecikkek, egy fürdõruha vagy egy váltás ruha beszerzését. Ha pedig a járatunkkal akad probléma, általában a többletköltséget – például a szállást és az étkezést ¬– állja.
A Vienna Life blogján megjelent teljes cikkben dr. Zsolnai Gábor orvos beszél az utazás egészségügyi kockázatairól, a magyarok körében népszerû úti célokkal, illetve az aktív pihenéssel kapcsolatos tudnivalókról és arról, mire kell figyelnünk az ilyen utak során. A 10 dolog, amit az utasbiztosításod fizet helyetted cikkben olvashat még arról is, hogy jár-e kártérítés egy terrortámadás esetén vagy akkor, ha eltûnnek az irataink vagy a pénzünk, esetleg ellopják õrizetlenül hagyott tabletünket, de kiderül az is, ki fizeti a számlát, ha például a gyerekünk kárt okoz a szállodában vagy az utazás során beteg lesz a kutyánk.