MABISZ-konferencia a digitalizáció felforgató erejérõl
2017.10.25
A pénzügyi szektor digitalizációja a biztosítóknál is robbanásszerû: csupán az idei második negyedévben világszerte 1 milliárd dollár áramlott insurtech-ekbe. A Magyar Biztosítók Szövetségének nyolcadik, nemzetközi konferenciáján éppen ezért a digitalizáció, az innováció aktuális kérdéseit feszegetik majd az elõadók, derül ki a MABISZ sajtóközleményébõl.

Vízválasztóhoz érkezett a biztosítás világa. A legújabb innovációk már nem csupán a meglévõ folyamatok hatékonyabbá tételére fókuszálnak, hanem a szakma eddig mozdíthatatlannak gondolt fundamentumait is átalakíthatják. Ma nincs olyan szereplõje a biztosítási értékláncnak, aki meg tudná mondani, hogyan fog kinézni a biztosítás három, öt vagy akár 10 év múlva; hogyan változnak a szabályozási keretek, az ügyfélelvárások vagy épp az alapvetõ biztosítói háttérfolyamatok. Kivárásra ugyanakkor nem lehet játszani, minden piaci szereplõ lépéskényszerben van. Ezt pedig az is jól mutatja, hogy robbanásszerûen megnõtt a biztosítások technológiai újításaival foglalkozó vállalatokba, vagyis az insurtech szektorba áramló tõke mértéke. Az idei év második negyedévében összességében 1 milliárd dollárt fektettek be ide világszerte. Ez 150 százalékkal több az elõzõ év ugyanezen idõszakához, és csaknem 250 százalékkal több az azt megelõzõ negyedévhez viszonyítva - ráadásul egyre jelentõsebb a biztosítói, viszontbiztosítói jelenlét a befektetési oldalon.

A pénzügyi piacokat felforgató lendület Magyarországot sem kerülte el: idehaza immár közel százra tehetõ a fintech megoldásoknak illetve vállalkozásoknak a száma, amelyek jó része a biztosítási szektorban is megjelenhet. A MABISZ idei, „Digitalizáció és innováció a biztosításban” elnevezésû konferenciáját november 7-én a Corinthia hotelben egy olyan pillanatban rendezik meg, amikor a felgyorsuló digitalizáció és az életbe lépõ új európai szabályozások kettõs kihívásával kell szembenéznie a szektornak. „A lényegesen szigorúbb szabályozás véget fog vetni az adatok konkrét cél nélküli gyûjtését szorgalmazó, jelenleg egyértelmûen domináló gyakorlatnak. A transzparens adatkezelés mellett ez olyan innovatív adatgyûjtési módokat is ki fog kényszeríteni, amelyeknek jelenleg többnyire híján vannak a hazai piac szereplõi, és amelyekbõl organikusan nõnek ki az ügyfélközpontúbb, digitális szolgáltatások” – fogalmazza meg a jövõvel kapcsolatos várakozásait Kerekes Antal, a PricewaterhouseCoopers partnere, aki a jövõ májusban élesedõ új, egységes európai adatkezelési szabályozásban (GDPR) rejlõ lehetõségekre hívja majd fel a konferencia hallgatóságának a figyelmét. 

Rajta kívül elõad Deutsch Tamás, a kormány Digitális Jólét Programjának miniszterelnöki biztosa, aki azt vázolja fel, hogy a kormány digitalizációs stratégiájában hogyan találja meg a helyét a biztosítási szektor. Dr. Windisch László, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke az ehhez kapcsolódó szabályozói környezet változásairól, felügyeleti terveirõl számol majd be, amelyek keretet adnak a piaci szereplõk innovációs törekvéseinek. A szakma részérõl az elsõ elõadás Pandurics Anett, a MABISZ elnökének nevéhez fûzõdik, aki többek között képet ad a hazai biztosítók eddig elért innovációs eredményeirõl.

A külföldi elõadók közül az insurtech világának egyik legismertebb szereplõje, Matteo Carbone biztosítási stratéga enged betekintést a biztosítók és az insurtech startupok bonyolult nemzetközi viszonyrendszerébe. Az együttmûködés egy lehetséges formájáról Lex Tan, a MotionsCloud alapító vezérigazgatója elõadásából lehet majd többet megtudni. A német vállalat alig több mint egy év alatt világviszonylatban is az egyik legjelentõsebb insurtech szolgáltatóvá nõtte ki magát, biztosítói ügyfélkörének a legváltozatosabb technológiákat szállítja.

A konferencián ismerteti majd a Századvég azt a MABISZ megbízásából készült felmérését, amely a hazai lakosságnak a digitális biztosítói szolgáltatásokkal kapcsolatos várakozásait tükrözi, s november 7-én a Corinthiában vehetik majd át díjaikat a biztosítói szövetség által a fiatalok körében meghirdetett biztosítói digitalizációs esettanulmány-verseny gyõztesei is.

A teljes program ide kattintva olvasható