Amber Rudd személyes levelet írt annak a 120 ezer uniós munkavállalónak, aki feliratkozott a belügyi tárca levelezési listájára, de a minisztérium kedden mindegyik külföldi EU-állampolgár számára hozzáférhetõvé tette Rudd levelét. A miniszter biztosítja az uniós társállamokból Nagy-Britanniába települteket, hogy az Európai Unióval elért megállapodás a jelenlegiekkel "jórészt" megegyezõ jogosultságokat biztosít majd számukra, és megõrzi hozzáférésüket a brit egészségügyi szolgálathoz, a jóléti juttatásokhoz és a nyugdíjrendszerhez. Amber Rudd hangsúlyozza: a jelenleg külföldön tartózkodó családtagok a jövõben is jogosultak lesznek arra, hogy csatlakozzanak a Nagy-Britanniában élõ EU-állampolgárokhoz.
Ezeket a jogosultságokat a brit kormány törvényben rögzíti, így a külföldi uniós polgárok abban a biztos tudatban élhetik életüket, hogy e jogaik nem változnak - áll a miniszteri levélben.
Amber Rudd kifejti, hogy a belügyminisztériumban külön stáb dolgozik a külföldi EU-állampolgárok új, letelepedett státusának megszerzéséhez szükséges digitális rendszer kiépítésén. A rendszert gyorsan és egyszerûen lehet majd használni, nem lesznek bürokratikus akadályok, és a folyamodványokat elbíráló tisztviselõk a kérelmezõk javát szem elõtt tartva járnak majd el - ígéri levelében a brit belügyminiszter.
Rudd szerint az életvitelszerû további tartózkodásra szóló engedély beszerzése nem kerül majd többe, mint a brit útlevél kiváltása a brit állampolgárok számára.
A brit útlevélért jelenleg 72,50 fontot (26 ezer forintot) kell fizetni. A minap a brit belügyminisztérium bevándorlásügyi államtitkára is azt ígérte a törvényesen Nagy-Britanniában élõ külföldi EU-állampolgároknak, hogy "pár perc alatt" regisztráltathatják majd magukat állandó nagy-britanniai lakosként a brit EU-tagság megszûnése utáni idõszakra. Brandon Lewis a londoni parlament felsõ kamarája, a Lordok Háza európai uniós igazságügyi kérdésekkel foglalkozó albizottságának múlt heti meghallgatásán kijelentette: a letelepedett státusért folyamodó külföldi EU-állampolgároknak "várhatóan hat-nyolc" kérdésre kell majd válaszolniuk az erre létrehozott online felületen, és két héten belül választ kapnak a brit hatóságoktól. Lewis szerint a regisztráció a jövõ év második felében indul, és sokkal egyszerûbb lesz, mint a jelenlegi rendszer, amelyben egy 85 oldalas folyamodványt kell átolvasni és kitölteni.
Kedden ismertetett levelében Amber Rudd belügyminiszter is azt hangsúlyozta, hogy a külföldi EU-állampolgároknak jelenleg nincs tennivalójuk, a folyamodványokat a kormány várakozása szerint 2018 második felétõl lehet majd beadni. A Nagy-Britanniát hazájuknak választó EU-állampolgárok "a mi családunk, a mi szomszédaink és a mi kollégáink, és szeretnénk, ha maradnának" - fogalmaz levelében a belügyi tárca vezetõje. Nemrégiben Theresa May brit miniszterelnök is levélben fordult a Nagy-Britanniában élõ külföldi EU-állampolgárokhoz, közölve velük: azt szeretné, ha a brit EU-tagság megszûnése után is maradnának, mert "hazánk szegényebbé válna, ha Önök távoznának". A brit belügyminisztérium Amber Rudd levelének keddi ismertetésével egy idõben közölte, hogy az uniós munkavállalók a https://eucitizensrights.campaign.gov.uk/ címen feliratkozva juthatnak folyamatos tájékoztatáshoz az õket megilletõ majdani letelepedett státus kialakításának programjáról.