Mérséklõdött a GDP-növekedés az euróövezetben és az EU-ban
2018.02.16
A negyedik negyedévben negyedéves és éves bázison is lassult a gazdasági növekedés üteme az euróövezetben és az Európai Unióban az unió statisztikai hivatala, az Eurostat második becslése szerint. Magyarország a negyedik negyedévben a második legnagyobb GDP-növekedési ütemet érte el az Európai Unióban, negyedéves és éves összehasonlításban.

A negyedik negyedévben szezonális kiigazítással 0,6 százalékkal emelkedett a bruttó hazai termék (GDP) az elõzõ negyedévhez képest az euróövezetben és az Európai Unióban.

Az euróövezet 19 tagállamában és az EU 28 tagállamában egyaránt átlagosan 0,7 százalékkal nõtt a GDP a harmadik negyedévben, negyedéves bázison. A második negyedévben szintén mindkét országcsoportban 0,7 százalék volt az átlagos negyedéves GDP-növekedés, az elsõ negyedévben pedig mindkét térségben 0,6 százalékos.

Az elõzõ negyedévihez képest Litvánia bruttó hazai terméke nõtt a legnagyobb mértékben a negyedik negyedévben, 1,5 százalékkal. A második legnagyobb növekedési ütem, 1,3 százalék, a magyar volt. Ciprus és Finnország 1,1 százalék negyedéves GDP-növekedést ért el, Lengyelország pedig 1,0 százalékot. A negyedéves GDP-növekedés üteme a nagyobb euróövezeti tagállamok közül lassult Németországban (0,7-rõl 0,6 százalékra), Olaszországban (0,4-rõl 0,3 százalékra) és Spanyolországban (0,8-ról 0,7 százalékra), emelkedett viszont Franciaországban (0,5-rõl 0,6 százalékra).

Az évesített GDP-növekedés szezonális kiigazítással a negyedik negyedévben az euróövezetben 2,7 százalék, az EU-ban 2,6 százalék volt, alacsonyabb a harmadik negyedévinél, amely mindkét térségben 2,8 százalék volt. A második negyedévben az euróövezet 2,4 százalék, az EU 2,5 százalék éves GDP-növekedést ért el, az elsõ negyedévben pedig az euróövezet 2,1 százalékot, az EU 2,2 százalékot.

A legnagyobb éves GDP-növekedést a negyedik negyedévben Románia érte el, 7,0 százalékot, a második helyen pedig Magyarország és Lettország osztozott 4,8 százalékkal, a harmadik legnagyobb növekedés pedig a lengyel volt 4,3 százalékkal.
Az EU-ban 3,0 százalék feletti GDP-növekedést a negyedik negyedévben Bulgária ért még el (3,6 százalék), valamint Spanyolország (3,1 százalék), Ciprus (3,9 százalék) és Litvánia (3,6 százalék), illetve Hollandia (3,1 százalék), Ausztria (3,6 százalék), Szlovákia (3,6 százalék) és Finnország (3,9 százalék).

Londoni pénzügyi elemzõk elõrejelzései szerint valószínûleg kiemelkedõen gyors volt, de egyben tetõzhetett is a közép- és kelet-európai EU-gazdaságok növekedési üteme a tavalyi negyedik negyedévben.