Mamahotel: kényszer vagy kényelem?
2018.04.05
A hazai lakosság 80 százaléka szerint a saját tulajdonú lakás továbbra is az önálló élet alapjának számít, felnõtt korban ez adja meg az otthon biztonságát - derül ki az OTP Bank legújabb kutatásából. A megkérdezettek 79 százaléka úgy gondolja, hogy a fiataloknak egyre nehezebb saját lakáshoz jutni, leginkább a magas ingatlanárak miatt - idéz a kutatásból a Portfolio.

A magyar társadalomban nagy elvárások fogalmazódnak meg a szülõkkel szemben, hiszen a többség (61 százalék) úgy gondolja, hogy a felnõtt gyermek lakhatásához a szülõknek is hozzá kell járulniuk. Az iskolák befejezése után ugyanakkor sokan élvezik a "mamahotel" szolgáltatásait. Jelenleg a magyar háztartások ötödében él felnõtt korú gyermek, ezek közül minden negyedik háztartásban él olyan, aki tanulmányait már befejezte, saját jövedelemmel rendelkezik, mégis a szülõi ház elõnyeit élvezi. Hogy a szülõi ház elhagyása alapvetõen pénz kérdése, azt jól jelzi, hogy a mamahotelesek aránya Észak-Magyarországon és a falvakban magasabb az átlagnál.

A lakosság megosztott abban a kérdésben, hogy egy önálló jövedelemmel rendelkezõ fiatalnak a szüleivel kell-e laknia. A felmérés szerint az együttlakással kapcsolatban a 18-24 évesek a legkevésbé elutasítók, a 25 évnél idõsebbek már másképp látják a helyzetet: a gyermek-szülõ együttlakását jóval kevésbé fogadják el, és a családon belül egymásnak nyújtott segítség elõnyeit is kevésbé értékelik. Beszédes eredmény az is, hogy bár a mamahotelesek a szülõ és gyermek együttlakását jobban elfogadják, mint a többség, azért közülük is minden második fiatal tervez elköltözni otthonról.