Nagy dobásra készülnek az egészségpénztárnál
2018.06.21
Egészségbiztosítással kombinált pénztári termékkel készül a piacra év végéig az OTP Egészségpénztár. A fejlesztés egyik fõ akadálya az országos lefedettséget biztosító magán-egészségügyi szolgáltatók hiánya - idézi az OTP EP eredményeit és fejlesztési terveit ismertetõ tudósításában a napi.hu.

Nincs szó arról, hogy az egészségpénztár biztosítóvá alakulna, ugyanakkor piaci kényszer a biztosítások felé való nyitás - idézi a portál a pénztár ügyvezetõjét -, aki a kombinált, az egészségpénztári befizetésekre épülõ, abból 20 százalékos adókedvezménnyel megvásárolható biztosításban látna perspektívát. Noha a jogszabályi háttér ehhez már most is adott, amíg a konstrukcióhoz nem társul egy-egy országos magán-egészségügyi szolgáltatói csomag, addig nincs értelme elindítani - fejtegette az ügyvezetõ.

A dilemma ugyanakkor kétirányú, míg a biztosítók a nagy magánszolgáltatók országos megjelenésére várnak, maguk a szolgáltatók a kiegészítõ egészségbiztosítási piac beindulásától tennék függõvé a vidéki bõvítést - jelentette ki Leitner György, az Affidea vezérigazgatója, aki mindazonáltal tapintható fordulatot érzékel a magánegészségügyben. Friss, májusi felmérésük szerint a szolgáltatásokat már messze nem csak a jómódúak és a budapestiek veszik nagy számban igénybe. Ugyanakkor noha az elmúlt évek évi 4-5 százalékos bõvülése nyomán ma már több mint ezer milliárdot költünk az egészségügyre magánforrásból, még mindig a zsebbõl fizetés dominál, a legnagyobb hazai magán-egészségügyi vállalkozásokat tömörítõ érdekvédelmi szervezet, a Primus Egyesület adatai szerint a magán járóbeteg-ellátó szolgáltatóknál az ezermilliárd kevesebb mint harmada, mintegy 300 milliárd forint csapódik le.

A magán egészségügyi szolgáltatások fedezésére egyre többen használják az egészségpénztári számlákat. Az OTP Egészségpénztár egyéni befizetõktõl származó bevétele az elsõ öt hónap alatt közel harmadával növekedve, 2 milliárd forint fölé emelkedett, az új belépõk száma 15 százalékkal nõtt tavalyhoz képest - ismertette a fõbb számokat Studniczky Ferenc ügyvezetõ. A bõvülésben a magán-egészségügyi költések mellett nagy szerepe volt az online csatornák fejlesztésének, amire az utóbbi egy évben nagy hangsúlyt fektettek.

Az ügyvezetõ kiemelte, megállt a munkáltatói befizetések adóváltozások miatti csökkenése, a stabilizálódás jele, hogy idén az elsõ öt hónapban 1,45 milliárd forintnyi, a tavalyinál 1-2 munkáltatói befizetés érkezett. Ugyanakkor véleménye szerint a fókusz továbbra is a szolgáltatások fejlesztésén és az egyéni befizetések ösztönzésén marad. A következõ idõszakban a magán-egészségügyi partnereinkkel való együttmûködés továbbfejlesztése, a szolgáltatások és az online portfolió bõvítése a pénztár célja.

Az Affidea tapasztalatait alátámasztja az OTP Egészségpénztár megbízásából készült friss felmérés is. Ebbõl kiderült, hogy a magyar lakosság több mint egynegyede az elmúlt három hónapban vett igénybe magánegészségügyi szolgáltatást. Az állami rendszer melletti kiegészítõ szolgáltatásokat a megkérdezettek harmada az idõpont-egyeztetéssel és a várakozással összefüggõ problémák miatt választotta, s a megkérdezettek kétharmadát az zavarja a legjobban, ha valaki soron kívül megy be a rendelõbe.

A magán-egészségügyi szolgáltatások iránti kereslet élénkülését igazolják az OTP Egészségpénztár 250 ezer tagjának felhasználási szokásai is. Amíg a gyógyszervásárlásokra valamint a gyógyászati segédeszközökre költött összegek az elsõ öt hónapban 5, illetve 1,5 százalékkal csökkentek a tavalyi év azonos idõszakához képest, addig a magán-egészségügyi célokra 18 százalékkal fordítottak többet a pénztártagok ugyanebben az idõszakban.