A forint árfolyam-változása a lakásárakra is hatással lesz
2018.07.15
A forint árfolyam-változása hatással lesz a lakásárakra. Az elmúlt években lassan már hozzászoktunk, hogy egy euró 310 forintba kerül. A magyar fizetõeszköz árfolyama május végén aztán kitartó gyengülésbe kezdett, egy hónappal késõbb az euró már 318 forint körül járt, majd egyre gyorsuló ütemben gyengült, átlépve a 330 forintos határt is. Július elején aztán egy kicsit visszaerõsödött, most a 325 forint körüli sávban mozog. Vagyis fél év alatt majd’ 5 százalékkal gyengült a forint – hívja fel a figyelmet sajtóközleményében az OTP Ingatlanpont.

Budapesten egy jó környéken lévõ, újszerû állapotú, három szobás lakás nem számít kirívóan drágának, ha 60 millió forintba kerül. Május közepén ezért a lakásért 193 ezer eurót kellett volna fizetni, míg július elsõ napjaiban 182 ezret – a különbség 11 ezer euró, mintegy 3 és félmillió forint.
A befektetési céllal lakást vásároló külföldiek ennyit spórolhattak, ha másfél hónappal késõbb vettek lakást. Mivel a fõvárosi lakásvásárlások becslések szerint közel 10 százalékában külföldiek a vevõk, akadhatott pár száz vagy ezer ember, aki az árfolyam-ingadozás miatt jól kereshetett.

Az árfolyamváltozás jól jött azoknak is, akik például úgy adták bérbe az ingatlanjukat, hogy euróban kötötték ki a bérleti díjat – mondja Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezetõ elemzõje. „Ilyen bérleti szerzõdés szép számmal akad a felkapottabb fõvárosi kerületekben, ahol sok a külföldi bérlõ. A bérbeadók most több forintot kapnak kézhez pusztán az árfolyammozgás miatt.” Például egy 2500 euróért kiadott budaligeti családi ház bérlõi tavasszal – átszámítva – 775 ezer forintot fizettek, most 28 ezer forinttal többet.

Azok a magyarok azonban – és õk vannak többségben –, akik nem euróban szerzik a jövedelmüket, és forintban fizetnek, eladandó vagy megvásárolandó lakásuk átértékelõdésébõl nem sokat éreztek. A forint árfolyamváltozása csak közvetett módon és lassan épül be a mindennapokba például az infláció révén.

Ilyen gazdasági helyzetekben elõkerül az õsrégi tapasztalat: a legbiztosabb befektetés az ingatlan. Annál is inkább, mert semmi jel nem utal arra, hogy a magyarországi ingatlanok értéke csökkenne – éppen ellenkezõleg, továbbra is áremelkedéssel lehet számolni, ha hosszabb távon lassuló ütemben is.  Ráadásul ma még igen kedvezõ fix kamatozású hiteleket is fel lehet venni – kezdetben ezek drágábbak is lehetnek, 5-10 éves távlatban azonban bizonyosan megéri ezeket választani. Nem kell nagyon bonyolult mûveleteket elvégezni ahhoz, hogy lássuk: egy most megvásárolt lakás bérbeadása – bár kétségkívül igényel némi munkát, figyelmet, utánajárást – éves szinten még mindig 5-6 százalékos tiszta bérleti hozamot eredményezhet.

Ameddig tehát a pénzpiaci kamatok nem fogják biztosítani az évi 4-5 százalékos hozamot, addig mindenképpen megéri bérbeadás céljából vásárolni egy ingatlant, amely ráadásul biztosan meg is tartja, esetleg még növeli is az értékét.