Nagy bajban vannak a német gazdák
2018.08.01
Azonnali segítséget kérnek a német gazdák a kormánytól az aszály- és a hõségkárok enyhítésére, enélkül sok gazdaság csõdbe mehet a mezõgazdasági termelõk országos szövetsége szerint - írja az MTI.

Joachim Rukwied a mezõgazdasági termelõk országos szövetségének (DBV) elnöke a Berliner Morgenpost címû lapnak elmondta, hogy a rendkívüli meleg és az ország nagy részét április óta sújtó aszály miatt a gabonatermés 20 százalékkal csökkenhet az utóbbi öt év 47,9 millió tonnás átlagához képest, de a leginkább kiszáradt északi és északkeleti vidékeken a 70 százalékot is elérheti a kiesés.

Németországban a csapadékmennyiség az idén eddig minden hónapban elmaradt a sokévi átlagtól, júliusban az elõzetes adatok szerint csupán a 39 százalékát tette ki, az átlaghõmérséklet pedig az 1981 és 2010 közötti idõszakban mért 18 Celsius-fokkal szemben 19,3 fok volt.

A száraz és meleg idõ a mezõgazdaság egy sor területén válságot okozott, a gabona mellett például a burgonyatermés is várhatóan 40 százalékkal csökken. Több német lap hétfõn errõl azt írta, hogy hamarosan "rövidebb és drágább lehet a sült krumpli", és a gyorséttermi hasábburgonyából a gazdagok luxusa lehet.

Az állattenyésztést is sújtja az aszály és a hõség. A Handelsblatt címû üzleti lap összeállítása szerint számos marhatelepen elõrehozzák a tervezett vágásokat, mert nincs elég takarmány. Mások viszont örülnek a száraz melegnek, több gyümölcsbõl a termelõk korai és jó szüretrõl számoltak be, a borászok pedig kiváló évjáratra számítanak.

A szövetségi kormány a szerdai ülésén foglalkozik az ágazat helyzetével, a károsultak rendkívüli támogatásáról azonban várhatóan csak augusztus végén, a betakarítás végeztével döntenek.

A rendkívüli idõjárás más ágazatokban és az élet sok területén nehézségeket okoz. Az aszály veszélyezteti a folyami hajózást és az energiatermelést, így a Rajnán már csak félig lehet megrakni az uszályokat az alacsony vízállás miatt, több erõmûben visszafogták a termelést a folyók hûtéshez használt vizének felmelegedése miatt, sok település önkormányzatának pedig több tízezer euró többletkiadást jelent a parkok öntözése. Ezt a feladatot egyes városokban már csak a tûzoltóság segítségével tudják elvégezni, Berlinben pedig tömegoszlatáshoz használt rendõrségi vízágyút is "bevetettek" locsolásra.

Az aszály és a hõség "luxusproblémákat" is okoz, a Handelsblatt összeállítása szerint a sörgyárak palackhiánnyal küszködnek a megnövekedett kereslet miatt. Egy gyártó külön kampánnyal biztatja a vásárlókat, hogy a strandolás elõtt keressék fel az üvegvisszaváltót. Szlogenje szerint "Amíg ti napoztok, mi újratöltjük a palackokat."