Pörög a balatoni turizmus
2018.08.12
Múlt hét végén rekordot döntött a balatoni strandok látogatottsága, kedvez a forró nyár a balatoni szállásadóknak is – derül ki az MTI által készített összeállításból.

Az idén akár kétjegyû is lehet a vendégforgalom növekedése a Balatonnál – mondta Hoffmann Henrik, a Balatoni Turizmus Szövetség (BTSZ) elnöke. A 23 tagszervezetet, illetve közel 3 ezer turizmusban érdekelt balatoni vállalkozót tömörítõ szervezet elnöke azt mondta, hogy rendkívül felértékelõdtek és keresettek lettek a magánszálláshelyek, így a tótól távolabbi települések is jobban részesülhetnek a turizmusból.
Tapasztalatai szerint nagyon nehéz most szállást találni a Balatonnál. Akadnak, akik kocsikban alszanak, vagy sátrat vernek fel a kocsijuk mellé. A szakember túlzónak nevezte a nyár eleji, munkaerõhiány miatti aggodalmakat, hiszen a vendéglátóhelyek egyre magasabb színvonalon, felkészülten teljesítenek.
A forgalomnövekedés nemcsak a hõségnek, hanem annak is köszönhetõ, hogy sok az izgalmas, színes program, a Balaton vízminõsége pedig hibátlan, annak ellenére, hogy százezrek fürdõznek benne – mondta a BTSZ elnöke. Úgy látja, a Balaton a strandok, közterek fejlesztései eredményeképp egyre vonzóbb. Elmondása szerint a szálláshelyek bõvülésére 2020-tól lehet számítani, így a következõ idõszak sürgetõ feladata lesz a régió közlekedési, parkolási gondjainak megoldása.
„A keszthelyi strandok látogatottsága rekordot döntött múlt szombaton, az átlagoshoz képest mintegy 30 százalékkal többen váltottak jegyet” – közölte a Keszthelyi Városüzemeltetõ Nonprofit Kft. strandüzemeltetésért felelõs munkatársa. Csendes Antal elmondta, hogy a 3500 ember befogadására alkalmas Városi Strandon teltház volt.
Pintér Tamás, Siófok városüzemeltetõ cége, a Balaton-parti Kft. ügyvezetõje arról számolt be, hogy az esõzések miatt a város két fizetõs strandjának eddigi forgalma valamivel elmaradt a tavalyitól, de ezt még ellensúlyozhatja, ha augusztusban száraz, meleg marad az idõ.
A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének (MSZÉSZ) elnökének tapasztalatai szerint hõség idején megnõnek a legutolsó pillanatokban leadott foglalások az olyan szállodáknál, amelyeknek van medencéjük, vagy a közelükben strand található. Könyid László – aki a hévízi Hotel Európa Fit vezérigazgatója is egyben – úgy tapasztalta, hogy az utóbbi egy-másfél hétben megszaporodtak az akár csupán három napon belüli foglalások, amelyek egyébként ritkák a szállodáknál.
A tavaly augusztusi foglalásokkal összehasonlítva az idén 5-10 százalékkal nõtt országszerte a medencével rendelkezõ vagy strandközeli szállodák kapacitásának kihasználtsága, ami plusz vendégéjszakákat és bevételt jelent. A hévízi szállodánál például közel 15 százalékkal emelkedett a foglaltság az utolsó pillanatokban érkezett vendégek jóvoltából – tette hozzá az MSZÉSZ elnöke.
A Balaton déli partjának legnagyobb szállodája, a 271 szobás, 4 és 5 csillagos minõsítésû szálláshelyeket adó hotel Azúr értékesítési igazgatója, Sternóczky Balázs arról számolt be, hogy a kapacitás-kihasználtságuk eddig a tavalyi évhez hasonlóan alakult, a bevételük azonban nõtt, mivel átlagosan 8 százalékkal emelték az árakat. A külföldi vendégek aránya valamivel csökkent, jelenleg 35 százalék. Továbbra is a német turista a legtöbb és a korábbi éveknél többen jönnek Szlovákiából, Cseh- és Lengyelországból.
Lengyel Ernõ, az Anna-bálokat rendezõ, négycsillagos, száz szobás, vendéglõt is üzemeltetõ balatonfüredi Anna Grand Hotel tulajdonos vezetõje arról számolt be, hogy szerény, 3-4 százalékos forgalomnövekedést terveztek erre az évre, amit eddig teljesítettek. Az áraikat átlagosan egy-két százalékkal emelték. Az éttermi áfacsökkentést teljes egészében a bérek emelésére fordították.
Székely Ferenc, a 8 kempinget üzemeltetõ Balatontourist Kft. általános igazgatóhelyettese az mondta, hogy az idén eddig több mint 80 ezer vendég mintegy 300 ezer vendégéjszakát töltött el az egységeikben. Az augusztus 5-ig összegzett adatok szerint a vendégszám 0,4 százalékkal, a vendégéjszakák száma 1,5 százalékkal nõtt a tavalyi év hasonló idõszakához képest. A külföldi vendégek aránya az idén 40 százalék, némileg nõtt. A legtöbben Németországból, Dániából, Hollandiából, Csehországból, Lengyelországból és Ausztriából érkeztek.