Már a kiberkockázatokkal is foglalkozik az MNB makroprudenciális stratégiája
2019.01.03
Az MNB a hazai piaci folyamatokat és a nemzetközi szabályozási irányokat is áttekintve felülvizsgálta 2016-ban megjelent makroprudenciális stratégiáját. A jegybank makroprudenciális céljai között rögzítette a stabilitást támogató hatékony, innovatív és versenyképes bankrendszer kialakulásának elõmozdítását. A keretrendszer mostantól kitér a kiberkockázatok, a nembanki pénzügyi intézményeknél felmerülõ rendszerkockázatok, valamint a határon átgyûrûzõ kockázatok kezelésére vonatkozó célokra és eszközökre is - közölte a jegybank.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Pénzügyi Stabilitási Tanácsa elfogadta a jegybank felülvizsgált makroprudenciális stratégiáját. A keretrendszer mostantól a makroprudenciális politikai célok szélesebb körét tartalmazza. Egyrészt, az MNB makroprudenciális politikájának véghezvitele során szabályozói és egyéb eszközökkel is törekszik a hatékony és versenyképes bankrendszer támogatására. Másrészt, indokoltnak tartja a jegybank alapvetõ stratégiai céljait a kiberkockázatok pénzügyi stabilitást érintõ problémáinak mérséklésével kiegészíteni. A stratégiában a kiemelten vizsgált rendszerkockázatok és ezek mérséklésére szolgáló eszközök köre is bõvült; a nemzetközi tendenciákkal összhangban a jövõben nagyobb figyelem hárul a nembanki kockázatok feltárására, megelõzésére és kezelésére is. A makroprudenciális szabályozások határon átnyúló hatásainak elemzésére és az országok közötti viszonossági kérelmek elbírására szolgáló (2017-ben kialakított) keretrendszerrel kapcsolatos elvárások szintén kiemelt szerepet kapnak az anyagban.

Az MNB makroprudenciális stratégiáját elõször 2016 januárjában tette közzé, bemutatva a nyilvánosságnak is, hogy a pénzügyi rendszerkockázatok kezelésére milyen célok, alapelvek, szempontok mentén alkalmazza a rendelkezésre álló eszköztárát. Az MNB az Európai Rendszerkockázati Testület makroprudenciális célrendszerre vonatkozó ajánlását figyelembe véve vállalta, hogy rendszeresen felülvizsgálja makroprudenciális stratégiáját és a makroprudenciális célok rendszerét. A 2016-ban közzétett stratégia és köztes célrendszer továbbra is aktuálisnak tekinthetõ. Mindemellett a stratégiai célkitûzések és a monitorozott kockázatok körének bõvítésével az MNB felkészült az esetleges jövõbeli rendszerkockázatoknak a rendelkezésére álló eszközökkel való szélesebb körû lefedésére.

Az MNB honlapján elérhetõ stratégiai keretrendszert az MNB a jövõben is naprakészen tartja a rendszerkockázatok alakulásának és a szabályozói környezet változásainak megfelelõen.