2025 első negyedévében lassulást mutatott Kazahsztán nem-életbiztosítási szektorának eszközállomány-növekedése. Ennek hátterében az alacsonyabb befektetési bevételek, valamint a kárkifizetések díjbevételhez viszonyított gyorsabb ütemű növekedése áll.
A nem-életbiztosítók eszközállománya 2,8%-kal emelkedett, szemben az előző év azonos időszakában mért 6,2%-kal. Ennek következtében a teljes biztosítási piacon belül a nem-életbiztosítási szektor részesedése 46,2%-ra csökkent az egy évvel korábbi 55,1%-ról.
Az eszközstruktúrán belül visszaesett a befektetési értékpapírok aránya, 77,3%-ról 75,5%-ra. Ennek oka elsősorban a kazahsztáni tőzsde gyenge teljesítménye, valamint a legtöbb külföldi piac indexeinek csökkenése volt. Ezzel szemben a viszontbiztosítási eszközök aránya növekedett: 4,9%-ról 5,8%-ra emelkedett.
A nyolc legnagyobb szereplő súlya tovább erősödött a szektorban: eszközállományuk aránya 91,2%-ra nőtt az előző időszak 90,3%-áról, amit a biztosítási tevékenységből származó bevételek növekedése támogatott.
A kötelezettségek állománya csupán 1,6%-kal nőtt, szemben a 2024 első negyedévében mért 5,9%-kal. A bővülés főként az aktív biztosítási fedezetből fennmaradó kötelezettségek és a bekövetkezett károkból származó kötelezettségek emelkedésének tudható be.
A nettó kárkifizetések növekedése, a befektetési tevékenységből származó alacsonyabb bevételek – melyekhez az eszközök átértékeléséből származó veszteségek és az értékpapírok árfolyamcsökkenése is hozzájárultak – a nem-életbiztosítók nyereségét gyakorlatilag a felére csökkentették: 31,4 milliárd tenge helyett 16,7 milliárd tenge (~30,8 millió euró) nyereséget értek el az első negyedévben.
Ennek következtében az átlagos sajáttőke-arányos megtérülés a szektorban 2,3%-ra csökkent, szemben az előző év azonos időszakában mért 4,6%-kal.