Rákellenes világnap: hazánkban évente 33 ezren veszítik életüket daganatos betegségben
2019.02.04
A daganatos megbetegedések száma a világ valamennyi országában jelentõs emelkedést mutatott az elmúlt évtizedekben. Hazánkban évente mintegy 32-33 ezren veszítik életüket daganatos betegség következtében, jóllehet a daganatok egyharmada megelõzhetõ lenne. A magyar Kormány és az Emberi Erõforrások Minisztériumának célja ennek érdekében a szûrõvizsgálatokon való részvétel növelése. A Kormány évente átlagosan 3,22 milliárd forintot fordít a szervezett egészségügyi szûrõvizsgálatokra, amely összeg évrõl-évre növekszik.

A Kormány 2010 óta számos intézkedést hozott a prevenció elõsegítésének érdekében. A kezdeményezések prioritásként határozzák meg a megelõzést, a szûrõvizsgálatokon való részvétel növelését és a környezeti ártalmak csökkentésére való törekvésen túl a kockázati tényezõk, köztük a dohányzás, az alkoholfogyasztás, az elhízás csökkentését. Jelentõsen szigorodott a Nemdohányzók védelmérõl szóló törvény, a gyerekek egészséges életmódra nevelésének érdekében bevezették a mindennapos testnevelést, az iskolai közétkeztetés egészségesebbé vált, a büfék polcairól eltûntek a káros anyagokat tartalmazó ételek. 2014 óta a 12 éves lányok térítésmentesen kapják a HPV elleni védõoltást a méhnyakrák megelõzésére. Az érintett korosztály 75%-a él ezzel a lehetõséggel. A sikeren felbuzdulva a kormány szándéka, hogy a védõoltást a 12 éves fiúkra is kiterjessze.

Az elsõdleges megelõzésen túl a prevenció másik fontos elemét a szûrõvizsgálatok jelentik, ezért a Kormány ingyenes szûrõvizsgálatokkal igyekszik megszólítani a lakosságot. A szervezett és célzott népegészségügyi szûrõvizsgálati rendszer részeként a 45-65 év közötti nõk kétévenként emlõszûrésen, a 25-65 közötti nõk egyszeri negatív szûrõvizsgálata után 3 évenként méhnyakrákszûrésen vehetnek részt. A népegészségügyi célú méhnyakszûrésen való részvétel növelése érdekében a védõnõket is bevonták a szûrõprogram szervezésébe és lebonyolításába.

2018 év végén elindult az 50-70 év közötti férfiak és nõk kétévenkénti vastag- és végbél szûrõvizsgálata, melynek részeként eddig több mint 54 ezren kaptak behívót a vizsgálatra. Hazánk úttörõ módon indította el egy vizsgálat részeként az alacsony dózisú CT-vel történõ tüdõszûrést a tüdõrák felismerésére. Az így történõ tüdõszûrés egy most zárult nagy vizsgálatban 25 százalékkal csökkentette a tüdõrákhalálozást a tüdõszûrésen átesett betegek körében.

Ugyancsak jelentõs lépés, hogy 2019. január 1-tõl a nõi és férfi nemi szervek daganatos betegségeiben szenvedõk is bekerültek az adókedvezményben részesülõk körébe.

A diagnosztikai és daganatterápiás eszközök fejlesztése érdekében évrõl évre javul a hazai egészségügyi intézmények képalkotó- és sugárterápiás eszközökkel való ellátottsága, és folyamatosan zajlik az új, innovatív daganatellenes gyógyszerek bevezetése. Fontos lépés volt a daganatos betegségek korai felfedezésének érdekében a képalkotó vizsgálatok teljesítmény-volumenkorlát mentességének lehetõvé tétele is.

Prof. Dr. Kásler Miklós, az emberi erõforrások miniszterének hivatalba lépésekor, az elsõ intézkedései között szerepelt, hogy felkérte az országos intézeteket, dolgozzák ki a nemzeti programokat azokon a betegségterületeken, amelyek a legtöbb halálozást okozzák, ezek a szív és érrendszeri, valamint az onkológiai betegségek, továbbá amelyek az ember megnyomorodásához vezetnek: a mozgásszervi és mentálhigiénés megbetegedések, és prioritásként természetesen a gyermekgyógyászati ellátás területén is. Ezek között a programok között szerepelt a Nemzeti Rákellenes Program is, amely az 1993-as kidolgozástól kezdve mai formájában tartalmazza a megelõzés legfontosabb követelményeit, kritériumait. A Nemzeti Rákellenes Program része a készülõ Nemzeti Népegészségügyi Programnak, amely a lakosság élethosszának növelése, életminõségének javítása érdekében kerül majd bevezetésre.

Magyarország Kormánya a lakosság egészsége iránt érzett felelõsségtõl vezérelve tehát 2018 november végén elfogadta az egészségügy átfogó megújítására irányuló, a legnagyobb egészségveszteségek mérséklését célzó öt Nemzeti Egészségügyi Programot, köztük az említett Nemzeti Rákellenes Programot is, melynek végrehajtására folyamatban van a Nemzeti Rákellenes Szakpolitikai Program kidolgozása.

Magyarország Kormánya és az Emberi Erõforrások Minisztériuma felhívja a lakosság figyelmét arra, hogy a primer prevenció, azaz a megelõzés mellett tegyenek eleget a népességszintû szûréseken való megjelenésnek, hiszen ezzel segítik a rosszindulatú daganatos betegségek korai felismerését, amely sokszor életet menthet!