2017 igen súlyos katasztrófa-veszteségeit, és több kisebb természeti katasztrófáját követõen 2018-ban is erõs maradt a nem-életbiztosításokhoz kapcsolódó katasztrófa-kötvény kibocsátás – olvasható a biztosításközvetítõ cég 2018 negyedik negyedévi jelentésében. Tavaly összesen mintegy 9,2 milliárd új tõke érkezett az ILS-piacra, ami a második legaktívabb évnek számít.
A negyedik negyedében kibocsátott mintegy 535 millió dollárnyi katasztrófa-kötvénybõl 125 millió kapcsolódik a kaliforniai tüzekhez, 200 millió all-risk típusú biztosításokhoz, további 210 millió pedig amerikai földrengésekkel szemben védelmet nyújtó munkahelyi kártérítési biztosításokhoz kapcsolódik.
A jelentés szerint az ILS piacon belül a kategóriák közötti határok eltûnõben vannak. A biztosítók és a közvetítõk a viszontbiztosítások mellett igyekeznek egyéb eszközöket is bevetni kockázataik porlasztására, amiben a katasztrófa-kötvények, a tõkepiaci forrásokból finanszírozott kvázi viszontbiztosítások (sidecar), és egyéb, biztosítékkal fedezett ILS-termékek is segítségükre szolgálnak – véli a Willis Towers Watson. Az innováció és a piaci szükségletek folyamatosan új termékeket teremtenek, ami alapján a cég úgy véli, hogy 2019-ben is folytatódik az ILS piac bõvülése.
Az ILS-piacba ömlõ tõke növekvõ mennyisége lejjebb nyomta a hagyományos viszontbiztosítási díjakat. A biztosítók és viszontbiztosítók válaszul ILS alapokat kezelõ vállalatokat kezdtek felvásárolni. Tavaly év elején az AIG felvásárolta a Validust, az AXA pedig az XL Groupot, mindkét esetben a céltársaság birtokában volt ILS alapkezelõ. Szintén tavaly az amerikai Markel biztosítási konglomerátum vásárolta fel a Nephilat, amely a világ legnagyobb ILS-alapja, 12 milliárd dollárnyi kezelt eszközzel. Múlt hónapban pedig az Allianz jelentette be, hogy ILS-üzletet indít a Pimco-val közösen.