Hány év nettó fizetése kell egy budapesti lakáshoz?
2019.02.06
Egy ötven négyzetméteres budapesti lakás a tavalyi átlagárakon 7,5 éves nettó fizetésbõl jött ki. Varsóban és Bukarestben szintén 7,5 év kellett hozzá, ezzel szemben Prágában és Pozsonyban több mint 8 évre volt szükség - derül ki az ingatlan.com elemzésébõl.

Magyarországon és a kelet-közép-európai régióban évek óta emelkednek a fizetések, miközben a lakásárak is egyre magasabbak, de azért vannak eltérések - áll az ingatlan.com legfrissebb elemzésében. Az ingatlanhirdetési portál 2018-as hivatalos lakásár-adatok és kereseti statisztikák alapján azt vizsgálta, hány évig kell dolgozni egy 50 négyzetméteres lakásért a régiós fõvárosokban, azaz Budapesten, Bukarestben, Prágában, Pozsonyban és Varsóban.

Kelet-Közép-Európa felpörgött

Az uniós statisztikai hivatal, az Eurostat adatai alapján valamennyi régiós országban jelentõs volt a lakásdrágulás. Magyarországon a múlt év harmadik negyedében 31 százalékkal, Csehországban 32 százalékkal, Szlovákiában 21 százalékkal, Romániában 19 százalékkal voltak magasabbak a lakásárak, mint 2015-ben.

Valamennyi régiós fõvárosra igaz, hogy az adott országban ott a legjelentõsebb a lakáspiaci kereslet, ennek megfelelõen az árak is magasabbak az országos átlagoknál. Balogh László, az ingatlan.com vezetõ gazdasági szakértõje azt mondta, hogy a régiós fõvárosok lakáspiacát a budapestihez hasonló trendek jellemezték az elmúlt években. A válság után nem csupán a lakásárak drágultak jelentõsen, de a bérszínvonal is kiugróan emelkedett valamennyi környezõ országban.

Városok, fizetések, évek

Az ingatlan.com elemzését ismertetve a szakember közölte: az átlagos négyzetméterárak Budapesten a múlt év harmadik negyedévére elérték a 540 ezer forintot, egy 50 négyzetméteres lakáshoz az átlagos nettó átlagfizetések alapján 7,5 évet kell dolgozni. Budapesthez hasonlóan Varsóban és Bukarestben is 7,5 évre jutó nettó bér kell egy 50 négyzetméteres ingatlanhoz. Prága és Pozsony kilóg a sorból, mivel mindkét városban több mint 8 évet kell dolgozni egy ekkora lakásért.

Balogh László azt is elmondta, hogy bár a lakáspiaci kereslet továbbra is erõs a magyar fõvárosban, az ingatlanárak növekedése érezhetõen lassulhat a jövõben, mert a budapesti jövedelemarányos lakásárszínvonal már beérte a régiós fõvárosokét. “A jelenleginél lényegesen magasabb árszint hosszútávon csak akkor lenne elképzelhetõ, ha a budapesti jövedelmek is ugrásszerûen továbbnövekednének.” - fogalmazott a szakember.